Mój pierwszy storczyk

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Mój pierwszy storczyk

Post autor: Elzbieta M »

Witajcie. Latem dostałam storczyka Phalaneopsis. Kwitł u mnie ponad 2 miesiące. W tej chwili nie ma już żadnego kwiatu , sterczy wśród liści sam pęd. Czy należy go obciąć? Storczyka podlewam raz w tygodniu. Początkowo , gdy byłam na działce , do podlewania używałam deszczówki , teraz stawiam pod kranem i chwilę małym strumykiem leję wodę , po czym odczekuję , aż wycieknie i stawiam na spodku. Czy lepiej podlewać wodą przegotowaną? I trzecie pytanie - niektóre korzenie wystające ponad podłoże są zaschnięte. Czy to powinno mnie niepokoić?
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Post autor: talibankaa »

Pędu nie obcinaj, na tym samym pędzie storczyk potrafi kwitnąć kilka razy. Do podlewania lepiej używać wody odstanej, nie koniecznie musi być przegotowana, może być np filtrowana albo destylowana bądź demineralizowana ale najlepsza będzie odstana jeżeli nie masz innej. Co do korzeni to przydało by się jakieś zdjęcie bo inaczej trudno będzie powiedzieć coś konkretnego.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Post autor: dziwaczek »

Moje doświadczenia z opieką nad falenopsisami są takie:
- podlewam wodą deszczową, gdy mam, lub kranówą odstaną
- po kwitnieniu przesadzam w nowe podłoże (właśnie ze względu na podlewanie kranówą) - wsadzam do tej samej doniczki, oczywiście wyszorowanej, zazwyczaj coś trzeba usunąć w korzeniach. Tylko 2 razy musiałam dać większą doniczkę.
- nie podlewam tradycyjnie, tylko zanurzam całą doniczkę na ok 15 min, potem czekam by obciekła i dopiero wraca na miejsce.
- w lecie przy każdym moczeniu dodaję biohumus w wesji dla storczyków, zimą rzadziej.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Zimą też, jeśli podlewasz przez moczenie tak jak dziwaczek, warto je ograniczyć, przeważnie roślina chce troszkę odsapnąć. O pędzie już napisano. Jeśli zaś chodzi o korzenie to nic nie obcinaj, nawet jak są suche (a jest to normalne,że niektóre korzenie zasychają) to nerwy w nich jeszcze przewodzą składniki pokarmowe i wodę.
Jednak by podpowiedzieć Ci,Elu, coś więcej, przydałoby się zdjęcie zarówno całej rośliny jak i zbliżenia na liście oraz powierzchnię doniczki a dodatkowo na system korzeniowy widoczny przez doniczkę. Dobrze by było też byś więcej napisała o miejscu gdzie stoi, temperaturze i ewentualnej wilgotności.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
kasiuniasty
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2011-10-25, 19:24

Post autor: kasiuniasty »

Tak jak już ci forumowicze napisali,jeśli pęd jest zielony to go nie obcinaj.Poniżej wstawiłam zdjęcie jak u mnie z pędu,który w połowie usechł(tą połowę obcięłam) wyrósł z boku kolejny pęd:)
Załączniki
P1340204.JPG
pozdrawiam Kasia
ODPOWIEDZ