Problemy z liściem sercowym

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
PatrycjaW
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-13, 09:55

Problemy z liściem sercowym

Post autor: PatrycjaW »

Witam,
mam pytanie do specjalistów od strczyków.
czy uszkodzenie (ułamany kawełek) liścia sercowego storczyka phalaenopsisa, może mieć jakieś powazne konsekwencjie w dalszym rozwoju i przyroście storczyka?
Był to młody listek świezo wyryśnięty.w trakcie prac pielęgnacyjnych, nie wiedząc jak, ułamał mi się ten liść sercowy dopiero co wyrośnięty :cry:
Co powinnam teraz zrobić, czy jeszcze coś z tego będzie???
Czekam z utęsknieniem na odpowiedz - mam nadzieję ze będzie optymistyczna
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Myślę, że nie powinno się nic stać ze storczykiem. :-D Na pewno wyrośnie nowy liść za jakiś czas.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Odpadł lisc sercowy:( Co robic?

Post autor: Islava »

Oto moja smutna historia. Jakiś czas temu dostałam od chłopaka śliczny Phalaenopsis. Był zdrowy i ładnie kwitł. Jednak po kilku tygodniach zauważyłam że najmłodszy listek (choć już dorosły) jest u podstawy troszkę pomarszczony jakby usychał. Aż przy ostatnim podlewaniu poprostu odpadł wraz z następnym. Te dwa listki nie przejawiały oznak żadnej choroby. Były duże i jędrne. Może odrobinę ciemniejsze od pozostałych ale całe zielone i soczyste. Teraz pozostała po nich tylko czarna dziura w środku kwiatka. Zmartwilam się tym bardziej gdy dziś zauważyłam, że po tej ranie chodzą takie malusieńkie robaczki. Prawie mikroskopijne, przezroczyste albo białe. Ciężko zobaczyć jak wyglądają bo są naprawdę maciupkie. Storczyk wygląda zdrowo. Ma mnóstwo korzeni i pozostałe liście też ładne. Gdzieś czytałam że taki zdrowy storczyk potrafi wytworzyć nowy liść sercowy. Proszę powiedźcie że nic mu nie będzie. Co mam zrobić?
Pozdrawiam
Patrycja
Załączniki
Przepraszam za jakośc ale do dyspozycji miałam tylko komórkę
Przepraszam za jakośc ale do dyspozycji miałam tylko komórkę
SiGHnH4cb2fa9aae9c1.jpg (30.63 KiB) Przejrzano 6074 razy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Niestety, na pewno nie wytworzy nowego liścia sercowego. Prawdopodobnie zalałaś stożek wzrostu przy podlewaniu i go nie osuszyłać i zaczął się proces gnilny. Teraz zasyp to miejsce cynamonem i dbaj o storczyka tak jak do tej pory - tylko nie zalewaj wodą między liście, zresztą teraz już nie jest dobry moment na zraszanie storczyków wodą... Storczyk może wydać basal keiki, nowe sadzonki boczne. Kiedyś zrobiłam tak samo jak Ty :oops: ale storczyk miał wolę walki o przetrwanie i teraz mam dwie nowe sadzonki :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Liścia sercowego nie wyda , na pewno ale ......
Mam dowód u siebie w domu......też kupiłam z Biedronki , taki storczyk ,zalany , w domciu odpadł wierzchołek główny.........a korzenie cudne były , stał tak rok , podlewałam od czasu do czasu i nic......w tym roku latem , przestawiłam do kuchni na szafkę , tam ukrop , jak to w kuchni i z boku wypuścił nowe liści , ba , nawet mi spadł , złamały się i pomalutku rośnie dalej , jeśli trzeba wkleję zdjęcia
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Post autor: Islava »

Dziękuje wam bardzo za szybką odpowiedź. Potrzeba mi zatem teraz dużo cierpliwości. Dlaczego posypuje się tę ranę cynamonem? Takim zwykłym spożywczym jak do szarlotki?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Islava pisze:Dziękuje wam bardzo za szybką odpowiedź. Potrzeba mi zatem teraz dużo cierpliwości. Dlaczego posypuje się tę ranę cynamonem? Takim zwykłym spożywczym jak do szarlotki?
Tak. Jest bakterio i grzybobójczy. To taki podręczny środek gdy nie ma czegoś innego (np. węgla drzewnego), świetnie wysusza i nie wdaje się zgnilizna.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Islava
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-03-21, 22:58

Post autor: Islava »

No to ciach go cynamonem :mrgreen: Wielkie dzięki
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Merghen pisze:
Islava pisze:Dziękuje wam bardzo za szybką odpowiedź. Potrzeba mi zatem teraz dużo cierpliwości. Dlaczego posypuje się tę ranę cynamonem? Takim zwykłym spożywczym jak do szarlotki?
Tak. Jest bakterio i grzybobójczy. To taki podręczny środek gdy nie ma czegoś innego (np. węgla drzewnego), świetnie wysusza i nie wdaje się zgnilizna.
tego nie wiedziałam :shock:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

W/g niektótrych jest też słabym antybiotykiem, dlatego niektóre kuchnie go uwielbiają :-D

Ciekawe info o cynamonie i nie tylko ;-) http://www.psychotronika.pl/index.php?o ... view&id=63
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ja też lubię cynamon,np. w ryżu z jabłkami. Ale o takich właściwościowych cynamonu nie wiedziałam. :lol:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Merghen pisze:W/g niektórych jest też słabym antybiotykiem, dlatego niektóre kuchnie go uwielbiają :-D
Antybiotyczne właściwości wykryto także w popularnej nasturcji.
Codzienne zjadanie od 5-10 listków może nas uchronić od jesiennych infekcji.
Być może z liści taki ochronny środek dla roślin można by samemu sprokurować.

Natomiast o zastosowaniu cynamonu w ogrodnictwie, warto przeczytać tutaj: Cynamon w ogrodzie. Zastosowanie cynamonu w uprawie roślin!
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ