co to za kwiat prosze o pomoc

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
ODPOWIEDZ
olia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-09-16, 10:27

co to za kwiat prosze o pomoc

Post autor: olia »

Niewiele mam wspólnego z ogrodnictwem i chciałanbym się dowiedzieć co to za kwiat?
Załączniki
kwiat 2
kwiat 2
kwiat 1
kwiat 1
bakpamela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-09-01, 12:05

Post autor: bakpamela »

Nie jestem do końca pewna, ale wyglądem przypomina mi tygrysówkę pawią.
Opis:

Pochodzi z Meksyku, a w Europie znana jest od XVI w. Atrakcyjność tej rośliny nie wynika tylko z pięknego ubarwienia (pokryta cętkami), ale i kształtu. Trzy zewnętrzne listki okwiatu są większe i lekko odgięte ku dołowi w przeciwieństwie do wewnętrznych, mniejszych i wyprostowanych. Średnica kwiatów wynosi około 10-15 cm, które są osadzone na pędach wysokości 30-50 cm. Liście są mieczykowate i ociągające do 40 cm wysokości. Ze względu na różnorodność odmian, mamy całą masę roślin charakteryzujących się wspaniałym ubarwieniem np. białe, czerwono nakrapiane, żółte z czerwonymi plamami i odwrotnie, różowawe z cętkami w barwie karminu. Wadą kwiatów tygrysówki jest to, że kwitną tylko jeden dzień, rozwijając się przed południem a więdnąc już pod wieczór. Tygrysówka rozwija się z cebulki, która wytwarza od jednego do kilku pędów, na których pojawia się 2-5 pąków, które stopniowo się rozwijają.

Uprawa:

Tygrysówki wymagają stanowiska słonecznego, przewiewnego, gleby przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Nie należy jej sadzić po kosaćcach, cebulowych, jak również na miejscu, na którym rosła poprzednio. W okresie intensywnego wzrostu, w razie suszy należy ją podlewać. Sadzimy ja do gruntu po 15 kwietnia, a wykopujemy w październiku, jak zżółkną liście, jeszcze przed silniejszymi mrozami. Wykopujemy ostrożnie, nie czyszcząc ich z ziemi, odcinając liście kilka centymetrów nad cebulką. Cebule razem z cebulkami potomnymi przechowujemy w torfie w tem. około 5ºC, wyższa tem. pobudza cebulki do szybszego wzrostu a to może się zakończyć ich gniciem. Cebule potomne uprawia się rok-dwa, zanim zakwitną. Doskonała grupami na rabaty, znakomicie prezentują się na zielonym tle trawnika czy innej grupy zielonych roślin. Nadają się również do uprawy w pojemnikach. W grupie potrafią kwitnąć od końca lipca do września. W naszych warunkach wymaga wykopania i przechowania w okresie zimy.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Również uważam , że to tygrysówka
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

Potwierdzam że to tygrysówka pawia - też ją mam
olia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-09-16, 10:27

Post autor: olia »

Bardzo dziękuję za szybką i fachową odpowiedz ;) i za pomoc, kwaitek jest prześliczny a przywedrował do mnie w zakupionej ziemi do kwiatów :) myślalam że to palma, ma bardzo podobne liście do daktylowca. Dzięki jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

No to miałaś super niespodziankę. Jak przekwitnie , przechowaj cebulkę i na wiosnę - do ziemi
ODPOWIEDZ