Liczi

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
misiald
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-01-31, 23:45

Liczi

Post autor: misiald »

Witam.
Ostatnio zabrałem się za hodowle liczi. :mrgreen:
Jestem bardzo podekscytowany, ponieważ jak na razie to prawie żadnej rośliny mi się nie udało jeszcze wyhodować :-> A tu mam pierwszą oznakę życia :mrgreen:

Obrazek

Czy ktoś z Was juz brał się za liczi?
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Tylko się cieszyć z takiego sukcesu :-D Moje liczi ma już 2 lata, ale rośnie bardzo wolno, może Twoje będzie szybsze.
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Trzeba wszystkiego próbować, szczególnie z roślinami :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
edith
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-27, 16:30

Post autor: edith »

Witam, życzę powodzenia w hodowli, moje rośnie ładnie, to jest zdjęcie jak miało kilka miesięcy z sierpnia 2009, jak się zmobilizuję wrzucę aktualne.

Obrazek
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Liczi

Post autor: haliso »

Mam pytanie :?: czy komuś udało się wyhodować liczi z pestki ;) ,
chętnie skorzystałabym z podpowiedzi bo mam pestki i nie wiem dokładnie,
czy można z nich coś wyhodować, będę wdzięczna za każdą sugestię... ;)
Awatar użytkownika
KasiaBMJ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-01-20, 21:44

Post autor: KasiaBMJ »

Też jestem ciekawa ja wysadziłam je z tydzień temu. Czytałam, że trzeba je namoczyć 24 godziny i tak zrobiłam ale co wyrośnie zobaczę. Ponoć szybko tracą możliwość kiełkowania więc jak tylko zjedliśmy owoc od razu namoczyłam i wysadziłam.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Kasiu ja też moczyłam ,są w ziemi-zauważyłam że wypuściły małe kiełki,ale nadal nie wychodzą ponad ziemię-czekam cierpliwie co z tego będzie...
TuberozaBlues
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-18, 16:10

Re: Liczi

Post autor: TuberozaBlues »

Drodzy, wznawiam wątek - czy Wasze uprawy się udały? :) Ostatnio naczytałam się o liczi i kusi mnie uprawa, ale czy warto? Podzielcie się opinia, będę wdzięczna :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Liczi

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kilka dni temu pomyślałam sobie ,żeby posadzić pestkę liczi,które właśnie zjadłam.Co prawda miały jakoś mało miąszu ,niż wszystkie poprzednie jedzone przeze mnie.Nie wiem czy warto ,czy ktoś już próbował ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Liczi

Post autor: tadek »

.
Spróbować zawsze można Małgosiu, najwyżej nic z tego nie wyjdzie. Najważniejsza jest jednak zabawa, no i że ten eksperyment nic nie będzie Ciebie kosztował. Najwyżej kolejne zjedzone owoce liczi, które będziesz mogła podjadać, wpatrując się czy coś się zmienia w Twoim eksperymentalnym nasionku.

Udokumentuj koniecznie swój eksperyment Gosiu. :zawstydzony:
Cytuję:
W pojemniku z podłożem umieszczamy nasiona na głębokości około 2 do 4 cm. Warto pamiętać, że pestka powinna być usytuowana poziomo. W pokojowej temperaturze po około tygodniu, możemy wypatrywać kiełka. Jest to pierwszy sukces, jednak niestety ten najłatwiejszy do osiągnięcia. Dalsza część uprawy nastręczy nieco więcej trudności, lecz nie warto się poddawać. Bezwzględnie musimy zapewnić roślinie częste zraszanie, słońce i odpowiednią glebę. Choć liczi lubi być regularnie podlewane, musimy z kolei uważać by go nie przelać. Do podlewania używamy tylko miękkiej wody. Roślina ma dość spore wymagania temperaturowe. W pomieszczeniu, w którym rośnie nie może być nigdy mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć, że liczi przez cały rok jest w fazie wegetacyjnej. Przed posadzeniem pestek w doniczce przygotujmy torf odkwaszony zmieszany z perlitem. Jest to najodpowiedniejsze podłoże. Nieodpowiednia pielęgnacja zwykle wiąże się z widocznym usychaniem liści, rozpoczynającym się od obrzeży. Można spróbować uratować taką roślinę, przenosząc ją w inne miejsce, lub dokonując zmian w częstotliwości podlewania lub zraszania. Jeżeli nie w tym tkwi przyczyna, najprawdopodobniej liczi trzeba będzie przesadzić, ponieważ usychanie liści może być spowodowane zbyt duży stężeniem związków soli w glebie. Generalnie zalecane jest by przesadzać roślinę co roku. Po takiej zmianie podłoża nawozimy liczi dopiero po trzech miesiącach a później w odstępach miesięcznych.


Źródło cytatu - strona budujesz.info - CZYTAJ DALEJ :arrow:
Poradnik ogrodniczy : Ciekawe rośliny egzotyczne :arrow:

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Liczi

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kochany Tadziu,jak mi już podałeś na tacy gotowy przepis na udaną roślinkę ,to nie wypada mi nic innego zrobić, jak posadzić poziomo pestkę.Tylko skąd ja wezmę ten perlit ? czy to jakiś żwirek ? a może być miałki piasek ,bo go mam ?

Tadziu,przemyślę to wszystko.
W życiu nie lubię kilku rzeczy,między innymi marnotrastwa. Co ja zrobię z roślinką jak się uda eksperyment ? ,nie mam nawet komu ją dać. :niepewny:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ