Pikowanie, pojemniki do siewu, doniczki do rozsady.

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
Faalka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-06, 22:40

Pikowanie, pojemniki do siewu, doniczki do rozsady.

Post autor: Faalka »

Niektóre roślinki wymagają pikowania po wyrośnięciu z nasionka. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego to pikowanie jest potrzebne? Jak też te roślinki poradziłyby sobie w naturze, gdzie przecież naturalnie nie zostałyby przepikowane.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pikowanie należy wykonać żeby zapewnić roślinkom odpowiednie warunki do życia. Siejemy je najczęściej na małej powierzchni w dużym zagęszczeniu. To niesprzyjające dla siewek warunki. Dzięki pikowaniu mogą lepiej rozbudować system korzeniowy dzięki któremu łatwiej pobierają pokarm i wzmocnić się przed wysadzeniem na stałe miejsce. Niepikowane szybko się "wubujają" i zaczną powoli zamierać. W naturze jest to zbędne gdyż nigdy nasiona nie rozsiewają się w jednym miejscu i w takim zagęszczeniu.
Awatar użytkownika
Faalka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-06, 22:40

Post autor: Faalka »

Dzięki za informację :D

To jeszcze proszę o Wasze doświadczenia z pojemnikami do siewu i doniczkami do przepikowania roślinek. Czytam sobie w książce Pana Jarosława Raka, że do siewu najlepsze będą skrzynki o wysokości 10 cm wypełnione ziemią (torf+piasek) po brzegi. Czy macie jakieś sprawdzone pojemniki, doniczki do rozsady? Co możecie polecić początkującej ogrodniczce?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Faalka napisz proszę jakie masz roślinki do pikowania to łatwiej będzie doradzić Ci jakie pojemniki wybrać i jaką ziemię. Najlepiej sprawdzają się doniczki torfowe, ponieważ potem można wsadzić je z rośliną do gruntu.
Awatar użytkownika
Faalka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-06, 22:40

Post autor: Faalka »

Jeszcze ich nie posiałam - czekam na dostawę nasion z PNOS. Ale będę siać co następuje:

Aksamitka niska
Aksamitka wąskolistna
Bazylia czerwona i zielona
Czubatka Brachykoma
Dynia makaronowa
Fasolnik egipski/ wspięga
Heliotrop peruwiański
Nagietek niski
Słonecznik ozdobny
Słonecznik ozdobny niski
Tytoń ozdobny
Wilec purpurowy
Żeniszek

Te roślinki wybrałam do samodzielnego siewu, bo mam nadzieję, że uda mi się im zapewnić odpowiednie warunki na parapecie w sypialni (temperatura 16-18 stopni). Na balkonie będę mieć dużo więcej roślin ale uznałam, że nie każdą z roślin dam radę utrzymać. Np. zrezygnowałam z siewu werbeny, bo wg mojej książki ona potrzebuje mieć temperaturę nie wyższą niż 15 stopni. Trudno - kupię po prostu sadzonki.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aksamitka niska i aksamitka wysoka i żeniszek do zwykłych skrzynek balkonowych, dobrze znoszą przesadzanie, aksamitki można też posiać wprost do gruntu.
Nagietek niski, wilec purpurowy wprost do gruntu, szybko kielkują.
Słonecznik ozdobny wprost do gruntu.
Bazylię czerwoną i zieloną oraz dynię makaronową proponuję przepikować do doniczek torfowych i razem z nimi potem posadzić do gruntu, gdyż nie lubią naruszania korzeni i lepiej rosną.
Co do reszty wymienionych przez Ciebie roślin to nie mam doświadczenia, może ktoś inny pomoże.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Fasolnik egipski i wilec purpurowy sieje się wprost do gruntu, nie wymagają pikowania.

Heliotrop: wysiew do doniczek na przełomie lipca i marca. Nasion nie przykrywa się ziemią tylko lekko wciska. Kiełkują po 14 -20 dniach. Na miejsce stałe wysadza się w maju.
Jeżeli przed przymrozkami wniesiesz heliotrop do chłodnego i jasnego pomieszczenia to w lutym następnego roku możesz robić rozsady z sadzonek pędowych.
Awatar użytkownika
Faalka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-06, 22:40

Post autor: Faalka »

Czyli tak..

==Wysiew do zwykłych skrzynek, można potem przesadzać===

Aksamitka niska
Aksamitka wąskolistna
Żeniszek

====Do gruntu===
Nagietek
Wilec purpurowy
Słonecznik
Fasolnik egipski

====Do rozsady, przepikować do doniczek torfowych===
Bazylia czerwona i zielona
Dynia makaronowa
Heliotrop

Będę się starała uzyskać w kolejnym roku własne sadzonki Heliotropu :-)

A co z tytoniem i czubatką (brachykomą)? Czy ktos wie?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Dzisiaj udało mi się znaleźć tytoń ozdobny: wysiew nasion w marcu do ciepłego inspektu. Wymaga pikowania. Na miejsce stałe wysadzać w końcu maja w rozstawie 40x60 cm. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i stanowiska słonecznego lub w półcieniu.
Pozostała nam jeszcze tylko czubatka.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

No to spadł mi kamień z serca, jest i Brachykoma!
Wysiew nasion do skrzynek od lutego do kwietnia lub w maju na rozsadnik. Roślina wymaga pikowania.
Wszystko? ;-)
Awatar użytkownika
Faalka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-06, 22:40

Post autor: Faalka »

No to lista gotowa :lol: Dziękuję :-)
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Wprawdzie temat z ubiegłej wiosny, ale już niedługo będzie nastepna.
Chcę powiedzieć że jestem pod wrażeniem tzw. doniczek torfowych pęczniejących.
Doniczki produkowane z wysokiej jakości torfu włóknistego. Wysoka pojemność powietrzna gwarantuje doskonałe warunki do wzostu korzeni i tym samym całej rośliny. Optymalna zawartość składników pokarmowych sprzyja rozwojowi rośliny zabezpieczając ją tym samym przed stresem przy przesadzaniu.
Doniczki mają postać krążków, które po dodaniu wody wielokrotnie zwiększają swoją objętość. Powinniśmy tylko zadbać o to aby były stale wilgotne.nawet mają otworek na nasionko.
W takich doniczkach wysiałam datury i lagerstroemie.
Iw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-11-28, 21:28

Post autor: Iw »

Halinko, widziałam to w ogrodniczym, ale odłożyłam na półkę. Sprzedawczyni nie potrafiła przekonać mnie do tej "nowości". Dopiero jak poczytałam w necie o samych zaletach brykietów z dziurką, jestem zdecydowana na zakup dużej ilości. Nie mogę tylko znaleźć informacji do jakich roślin nadają się najlepiej. Na pewno do sadzonek. Ale ja jestem szczególnie zainteresowana nasionami. Domyślam się, że warto siać te, które nie wymagają pikowania. Albo duże nasiona. Ale czy słusznie się domyślam :?:

Znalazłam w necie "cudowną" stronę dla początkujących siewców :-)

http://uprawopis.w.interia.pl/
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Iw - w doniczkach torfowych pęczniejących wysiewałam datury czerwone. Mają się dobrze.
Teraz wysiałam klonik pokojowy i asarinę. Będę je stosować napewno do roślinek bardziej cennych i tych których nie zamierzam pikować.
Doniczki wkładam do plasikowego pojemnika zamykanego (np. po ciatkach), dobrze trzymają wilgoć i można je potem razem z tą doniczką umieścić w ziemi.
Załączniki
datura czerwona.jpg
datura czerwona.jpg (49.86 KiB) Przejrzano 18774 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobry pomysł z tym pojemnikiem i torfowymi podkładkami, chętnie zastosuję. :-)
ODPOWIEDZ