ślimaki

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

ślimaki

Post autor: MONIK »

ratujcie :cry: na mojej działce jest sporo ślimaków. szczególnie po deszczu, bleee.
moja działka jest ostatnia, dalej zabudowań nie ma, a naprzeciwko działki łąka. jak mam je wytępić??
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Monik w ostatnią sobotę w programie ogrodniczym pokazywali jak walczyć ze ślimakami. Facet pokazywał specjalny proszek na ślimaki, a nie chemicznie to piwo w słoiku zakopane w ziemi ponoć ślimaki idą do tego piwa i się topią, tylko w razie deszczu to według mnie by trzeba jakiś daszek postawić.
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-10, 17:41

Post autor: Joasia »

Piwo nie pomaga, kiedy pada i daszek wtedy nic nie da, chyba że to jakiś spokojny deszczyk. U mnie w tym roku jest strasznie dużo ślimaków. Już zjadły mi tyle roślin, że strach pomyśleć. Kiedy było sucho stosowałam piwo. Faktycznie ciągną do niego bardzo. Ale kiedy zaczęło codziennie padać, nie zdało to egzaminu.Postanowiłam zastosować jednak granulaty, które mimo deszczu nie ulegają rozpuszczeniu. Stwierdzam, że jest to skuteczne. Na dodatek ten środek stosowany jest w rolnictwie biologicznym. Na pewno w Polsce też można dostać takie środki.
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Post autor: MONIK »

Dziękuję bardzo :-D Wypróbuję... mam nadzieję, że się ich pozbędę. Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

A kompendium wiedzy na temat tych szkodników mamy już w naszej Encyklopedii "Choroby i szkodniki roslin"tutaj
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Natknęłam się na ciekawy artykuł w "Działkowcu" nr 6/2010 pt. "Sposoby na ślimaki".
W skrócie:
pułapki pokarmowe: pod deski, kartony na wilgotną glebę można położyć świeże liście kapusty, rabarbaru, obierki ziemniaków, marchwi (wtedy ślimaki tam wchodzą i można je pozbierać), jako przynęta służy też słodkie piwo rozcieńczone wodą (wkłada się do ziemi)
bariery: z wapna niegaszonego, trocin, skorupek jajek, popiołu (metoda daje efekty aż do opadów), bariery z blachy miedzianej (widać ślimaki nie lubią miedzi)
nawozy: kainit, wapno niegaszone i superfosforat mają właściwości parzące
rośliny odstraszające ślimaki: szałwia lekarska, hyzop, cebula, czosnek, majeranek, tymianek, gorczyca
środki chemiczne na ślimaki: Bros Snacol 05 GB, Ślimax 04 GD
Czytałam też o preparatach roślinnych: wyciąg (świeże lub suszone rośliny zalewa się woda i pozostawia na przynajmniej 12 godz. ale należy go zużyć następnego dnia - na ślimaki działa wyciąg z bylicy piołun, z nasion jodły a także gnojówka z narecznicy samczej czy też (na 10gr ziela 1 litr wody zimnej, najlepiej deszczowej, nie można jej sporządzać w naczyniu metalowym, trzeba czekać przynajmniej 2 tyg. - jest gotowa gdy nie ma piany)
Osobiście stosowałam na mrówki wyciąg z majeranku i tymianku suszonego ale że miałam też bardzo dużo slimaków to mogę stwierdzić, że jest ich dzięki temu coraz mniej
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

tymianek
hmn tymianek ciekawostka. Bo właśnie na mojej macierzance cytrynowej ich jest całe mnóstwo ihih
Ale z czosnkiem to się zgadzam jedyne co mam na warzywniku co mi się ostało to właśnie czosnek i szczypiorek :cry:

Muszę spróbować z piwem ale tak jakoś mi go troszkę szkoda hiihih
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-10, 17:41

Post autor: Joasia »

harwi, ale oczywiście dla ślimaków to takie najgorsze piwo, którego nie mogłabyś przełknać. ;-)
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

A ja je zbiera , zbieram , już ręce opadają , ale zbieram i wywalam .....daleko, na mokradła , pewno z powrotem przyjdą :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

harwi, ale oczywiście dla ślimaków to takie najgorsze piwo, którego nie mogłabyś przełknać. ;-)
To jest tak! Ja nie mogę przełknąć mocnych piw! I czasami jednak je kupie ze 2 puszki. Ostatnio też coś tam w lidlu nawet nie wiem co to było czarne mocne bleee. I co i teściu wpadł i mi wypił buhhaaha A co mu powiem nie dam ci bo trzymam dla ślimaków ihihih

A wiecie co powiem wam ciekawostkę- kolega z pracy też działkowiec oczywiście też walczy ze ślimakami. Zresztą pewnie jak wszyscy. I robił eksperyment. Rozstawił puszki z piwem. Miał Tyskie, żubr, Piast, żywiec i chyba jeszcze coś ale zapomniałam. Najlepsze jest to, że wszystkie puszki były pełne ślimaków oprócz........... PIASTA ihihih nie wiem co to oznacza ale ślimaki go nie tykają buahah :roll:

Basia ja robię dokładnie to samo (z małymi wyjątkami które trafią przez przypadek pod mój but :roll: ) tylko moje idą na spacerek do lasu. Pewnie przychodzą znowu ale może liczę na to że 5dni im to zajmie hehe zanim znowu przyjadę i znowu im wycieczkę zafunduję.
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Post autor: MONIK »

Basiu, ja też zbieram te ślimaki i zbieram. Moja córcia 2- letnia jedno z wiaderek z piaskownicy przeznaczyła na śliamki :mrgreen: i zbiera je... a jaka to dla niej frajda. Tylko płacze jak mama ślimaki wyrzuca. Najgorsze jest to, że ślimaki te są na naszej działce przydomowej i prawie codziennie sie na nie natykam wychodząc z domu. :evil:
Pozdrawiam// Monika
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Z tym czosnkiem i cebulą bym się nie zgodziła, bo u mnie siedmiolatka i czosnki ozdobne są prawie pozbawione liści(całe dziurawe) a i w szczypiorku czasem się schowają. :evil: Wydałam im wojnę i brutalnie je rozdeptuję, a na miejsce zbrodni przychodzą następne i zjadają te trupy :shock: Ohydne ale trochę ich mniej :oops:
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

A wiecie co wam powiem , mój czosnek , ogrodowy , jak dostał liście , pierwsze co , to ślimaki wcinały te liście , co pojechałam , to oblepione były nimi, zakwitł , bez liści , tak go zjadły doszczętnie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Renia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2009-10-12, 16:21

Post autor: Renia »

Po ostatnich deszczach jest ich u mnie tysiące- najgorsze te "bezdomne'- w truskawkach zrobiły sobie jadłodajnię, zbieranie nic nie pomoze- jak chcesz zbierać takie kilkumilimetrowe, wyżerające miąższ truskawek?
Chyba skoszę to "truskawisko" i wszystko spalę, bo nie mam już sił na nie....a truskawek po prostu brzydzę się jeść..brrrr, paskudztwo... :evil:
Renia śle gorące pozdrowienia
^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"^"
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Tak , paskudztwo :roll: :roll:
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ