Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

Plaga

Post autor: smonika »

U mnie w tym roku plaga turkuci. Wypowiedziałam wojnę - znalazłam 3 gniazda i 5 dorosłych osobników złapały się do zakopanych kubeczków. Trochę mniej jest korytarzyków, ale moje pory zostały popodgryzane i muszę uzupełnić...
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

mesurol

Post autor: smonika »

Rozsypałam mesurol dzisiaj rano. Do południa nic się nie działo. Dopiero około 15-tej zaczęły wyłazić turkucie - takie jak pijane. Nie wiem ile ich było bo ja poszłam z działki, ale jak wróciłam o 18 to znalazłam jeszcze 3 a sąsiad mówił, że ptaki miały ucztę...
Polecam i potwierdzam że środek pomimo że na ślimaki to na turkucie też działa.
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

Post autor: smonika »

Niedziela 13 - złapałam kolejne 3 podjadki.
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Pozwolę sobie przyłączyć się do tego tematu:
Grama pisze:Jest sposób.Wypróbowany i działa.Na trasie przelotowej turkuci,widać wyraźnie te kanaliki,wkop pusty słoik,powpadają w niego.Potem pozostaje powywozić je daleko,bo są pod ścisłą ochroną.Oczywiście ilość słoików dostosować do ilości kanałów-kilka powinno wystarczyć.
Pozdrawiam i ciekawa jestem,czy pomoże,daj znać.
Ja wpadłem na podobny pomysł, walcząc z kretem :mrgreen: . Odkopałem płytki korytarz, na jego trasie wkopałem wiadro plastykowe, wszystko ładnie udrożniłem i uklepałem , przykryłem deską i czekałem. Niestety, świnia ,nie chciał się złapać ... Po pewnym czasie, drogą analizy i dedukcji, zmieniłem taktykę. Wkopane wiadro wykorzystałem jako pudło rezonansowe, umieściłem w nim małą kolumnę od wieży HF, i codziennie o 5 rano o porze łowów mojego przyjaciela puszczałem zespół BOYS :lol: . Po tygodniu nie zauważałem już śladów obecności krecika ... Ale uwaga, na Bayer Ful nie reagował :mrgreen: !
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
larix
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-08, 21:10

Post autor: larix »

Czy stosując Mesurol sypiecie "po całości" czy w norki ?
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

mesurol

Post autor: smonika »

Ja rozsypałam po całości i wkoło wszystkich pomidorów (bo na nich najbardziej mi zależało). Wystarczy dosłownie kilka granulek. Gniazda nie chciało mi się szukać, zresztą opłaciło się bo do tej pory jestem szczęśliwym killerem 23 turkuci :-D (nadmieniam że poszły na ryby) :mrgreen:, a wygląda na to że jeszcze nie koniec bo po każdym podlaniu grządek jakiś wychodzi....
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
agnieszka172
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-14, 20:26

walka z turkociami !

Post autor: agnieszka172 »

witam
ja jestem pewnie rekordzistką w łapaniu turkoci w tamtym roku złapałam ich 170szt.
działkę mam wielkości 70m/2 wszyske pojemniczki po zużytym jogurcie margaryn itp.
myłam i wkopywałam w ziemie ,ale i tak ich wszystkich nie wyłapałam
w tym roku zrobiłam przerwe w uprawie działkę zasiałam łubinem bo podobno turkocie nie lubią łubinu i zastosowałam środki chemczne już złapałam 20szt
wkopałam też kubeczki
przyznam że ostatnio nie widzę nowych korytarzy
pozdrawiam wszystkich walczących z turkociami :lol:
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Agnieszko172, tyle turkuci na takiej działeczce ?!! :shock:
Ciekaw jestem, czy nie miałaś przy okazji tych szkodników inwazji wron? One to dopiero potrafią zrobić zamieczania. Pamiętam, jak na sąsiedniej działce ptaszyska te polowały na turkucie czy też jakieś pędraki, to jak okiem sięgnąć, nie było kawałka trawy - działka wyglądała jak po orce ... :cry:
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-09-14, 08:12

turkucie

Post autor: ogi »

Dołączam do niepocieszonego grona forumowiczów obdarzonych niekononiecznie sympatycznym towarzystwem turkuci. Jako że tamat jest już dość rozwinięty dodam że u mnie występują glebie gliniastej, w minionych latach wykopywałem je w sąsiedztwie drzewek owocowych, w tym roku likwiduję pryzmę gliny powstałej z kopania stawu i ilość turkuci mnie przeraża, w ten weekend wykopałem 12 szt.
Jeśli ktoś z wędkarzy sumowych zainteresowany proszę pisać na pw.
Dotąd nie stosowałem żadnej chemii na swojej działce, czy mesurol nie ma wpływu na faunę i florę w środowisku wodnym, boję się o ryby w stawie.
Darekkk
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-24, 18:19

Post autor: Darekkk »

A ja znalazłem sposób na turkucia. Miałem na działce plagę. Z powodu wielu działek sąsiadujących nie szło się go wyzbyć na stałe. Sposób sam się znalazł... Jaki to sposób...? Bardzo skuteczny.... Sprzyja ogródkowi.... Naturalny.... Co to takiego? Otóż pod moją altaną zadomowił się JEŻ!!! Skutecznie rozprawia się z turkuciami co noc i od około dwóch tygodni nie ma ich na mojej działeczce. A sąsiedzi się męczą kilka metrów dalej hahahaha
Co wy na to?
RobsonHd
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-28, 16:03

Post autor: RobsonHd »

Witajcie -Ja wkopywałem równo z ziemią słoiki i poprzecinane na pół plastikowe butelki po napojach -Wkopywałem na ścieżkach turkucia i tuż koło ścianki szklarni , inspektu i przy murku ogrodzenia .

Ciekawe informacje o sposobach na turkucia są w poradniku naszego forum: turkuć podjadek - jak wygląda, zwalczanie, jak złapać
Anula24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-29, 19:33

metoda na turkucia podjadka

Post autor: Anula24 »

Witam. Pracuję w sklepie ogrodniczym w Nowe Soli i znam środek, który skutecznie zwalcza turkucia, owy środek nazywa się ,,Ślimax''. Jest to środek zwalczający ślimaki ale także działa na turkucia mimo iż na opakowaniu nie jest napisane, że zwalcza turkucia. Ale nasi klienci, którzy się u nas zaopatrują w ten środek bardzo chwalą sobie, że ten preparat działa rewelacyjnie na tego szkodnika a także na ślimaki ze skorupą i bez. Pozdrawiam
Odstraszacze
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-16, 09:02

Post autor: Odstraszacze »

Ja także próbowałem różnych sposobów w walce z turkuciem, ale niestety bez rezultatu. Macie może jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na to jak można się go pozbyć?
beatkadz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2008-02-06, 07:25

Walka z turkuciem

Post autor: beatkadz »

Ja od kilku lat dzięki turkuciom nie mam już pietruszki i marchewki. W tym roku dobrały się także do kalafiorów. Powiedziałam dość, znalazłam opis w Internecie jak się ich pozbyć. Wypróbowałam - działa.
Uszykować wiadro wody z płynem do mycia naczyń - koniecznie Ludwik, proporcje jak do mycia naczyń. Wlewać powoli w kilka otworów w ziemi zrobionych przez turkucie. Po około 2 - do 4 minut w promieniu około 0,5m wydostają się na zewnątrz. Zauważyłam, że metoda jest najbardziej skuteczna w bardzo upalne dni. W jeden dzień na wylane 40 litrów wody z Ludwikiem złapałam 24 dorosłe sztuki i kilka mniejszych.
Metodę z pojemniczkami też próbowałam, ale "na Ludwika" łapię więcej sztuk.

Miłej walki z turkuciami. :)
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Post autor: jowka »

sposób z płynem do mycia naczyń czy innym uniwersalnym, tego roku przypadkowo odkryła moja sąsiadka, które wylała resztki wody z jakims płynem czyszczącym na trawę (w letni słoneczny dzień) i po niedługim czasie wyszły dwa turkucie, zaaferowana tym spostrzezeniem rozrobiła więcej wody z płynem i zaczęła zalewać dziurki w ziemi, którymi wychodzą turkucie i sytuacja ponownie sie powtórzyła, ku jej uciesze, dlatego tez uważam, ze jest to szybszy i skuteczniejszy sposób niż wkopywanie pojemniczków na trasie kanalików bo przy "miocie" 500 sztuk i więcej na niewiele to sie zda, a i takie działania, jak zreszta wszystkie inne powinny być prowadzone kompleksowo na wszystkich ogrodkach żeby był efekt, słyszałam też skutecznosc zakopywania obornika na zimę, jak już ktoś pisał turkucie lubią ponoć wić w nim swoje gniazda
ODPOWIEDZ