Wiejski ogród Igi cz. 2

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Merghen »

Ja mam jeszcze lubczyk zamrożony w pojemniczkach choć młode listki też już są. Będę kopać dla sąsiadki więc jakby co to też mogę komuś podesłać :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Małgosiu, też jeszcze mam ubiegłoroczny mrożony. Trochę również ususzyłam, ale suszony w tej chwili jakby stracił swój aromat. Jednak mrożony jest lepszy. Dzisiaj córka wzięła sobie do zupy już świeże listki z ogrodu.
Krysiu, ładnie się nazywa ten huragan. Mógłby już jednak sobie pójść dalej. Dzisiaj może odrobinę mniej wieje, ale jednak wieje.
Janeczko, szczypiorek jest już od jakiegoś czasu konsumowany na bieżąco. Mam też szeroki szczypiorek 'siedmiolatkę'
Danusiu, cieszę się z tych macierzanek. Dobrze, że się tak rozrastają, skarpa robi się coraz ładniejsza, a chcę żeby cała zarosła. Zaczyna tez kwitnąć płomyk szydlasty. Zrobiłam zdjęcie, ale jest niewyraźne, jutro zrobię nowe.
------------------
Mąż po pracy miał się rozejrzeć za sasanką, a wrócił do domu z Magnolią 'Soulangeana'. Zrobił mi fajną niespodziankę, bo bardzo chciałam magnolię.
2015-04-14 16.17.33.jpg
2015-04-14 16.16.42.jpg
Ona ma przycięte gałązki. Nigdy nie miałam magnolii, więc nie wiem, czy tak powinno być. A możecie mi powiedzieć, jak długo magnolia musi rosnąć, aby zakwitła? Ile lat?
Izabelacz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2014-09-12, 22:49

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Izabelacz »

Pięknie u Ciebie i jaki porządek!
Też masz trochę pracy.... Zdjęcia są piękne, ale za nimi kryje się osobne podejście do każdej z roślinek, a to już i obowiązek i pasja:)
Awatar użytkownika
Nutka13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2015-01-06, 19:57

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Nutka13 »

Iga,pięknie się rozwijają Twoje roślinki,wspaniała ta żółta prymulka.Czy mogę się wprosić o języczkę z tego drugiego zdjęcia i lubczyk?U mnie też silne wiatry od niedzieli,u sąsiadki poprzewracane donice z kwiatami,bo akurat powystawiała.
Pozdrawiam i zapraszam
spacer bociana
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: tadek »

Magnolie są bardzo piękne, ale jak dla mnie za krótko kwitną. No i są bardzo kapryśne.
Igusiu, według poradnika ogrodniczego, powinna zakwitnąć Tobie już po dwóch latach. :zawstydzony:
Magnolia nie kwitnie, bo była wysiewana z nasion

Magnolie kwitną dopiero po kilku latach uprawy. To, kiedy po raz pierwszy zakwitnie magnolia, zależy od gatunku i odmiany oraz sposobu rozmnażania.

I tak np. dość u nas popularna w uprawie magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana) zakwita już w drugim roku uprawy.

W sprzedaży najczęściej dostępne są magnolie rozmnażane przez szczepienie, i takie właśnie sadzonki powinniśmy kupować. Kwitnienie rozpoczynają one dość szybko, bo zazwyczaj od 2 do 4 roku uprawy. Jeżeli jednak roślinę mamy dłużej, i nadal magnolia nie kwitnie, bardzo prawdopodobne jest, że kupiliśmy sadzonkę otrzymaną z siewu nasion. Tym sposobem często rozmnażana jest magnolia japońska (Magnolia kobus). Magnolie rozmnażane z nasion zakwitają nieraz dopiero po 10 katach uprawy. Nie pozostaje nam wówczas nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość.


Czytaj dalej - Poradnik ogrodniczy - Dlaczego magnolia nie kwitnie - 3 ważne powody! :arrow:
Encyklopedia roślin - Magnolia pośrednia (Magnolia x soulangeana)... :arrow:

Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Iza, dziękuję. Myślę, że tu na forum, są sami pasjonaci.

Danutka, języczki mam dopiero rok, teraz je przesadzałam. Ta, o której piszesz jeszcze mi nie kwitła. Zobaczę, czy jest z czego podzielić, to na pewno dostaniesz, lubczyk też.

Tadziu, dziękuję bardzo. Tylko pytanie: Skąd wiedzieć, czy była szczepiona, czy z nasion. Myślisz, że w sklepie Ci powiedzą? Ekspedientki tego nie wiedzą. Może więc zakwitnąć za dwa lata, albo za dziesięć..
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: tadek »

Szczepione drzewa łatwo rozróżnić. Przyjrzyj się nasadzie pnia.
Pień takich drzewek do miejsca szczepienia jest ciut grubszy.
Ale nie wiadomo Igusiu czy czasem nie zostały pobrane pędy i ukorzenione, bez szczepienia.
Nie pozostaje Tobie nic innego jak czekać.

Mam też inną propozycję.
Mamy jeszcze kwiecień, czas kwitnienia tych drzew. Igusiu, proponuję wziąć męża pod pachę i zrobienie objazdu po centrach ogrodniczych w poszukiwaniu magnolii która ma zalążki kwiatów lub przekwitłe kwiaty.
Wtedy powinna tobie taka roślinka zakwitnąć już na przyszły rok.

A z innej beczki...
Igusiu, osobiście przekonałem się jak wspaniałe efekty daje szczepień drzewek.
Dwa lata temu zleciłem ogrodnikowi zaszczepienie moreli z pobranych zrazów. To było latem.
W zeszłym roku odebrałem drzewka po zaszczepieniu, a w tym roku już kwitną. I to jak kwitną.
Malutkie drzewka toną w kwiatach. Ja kupiłem trzy takie drzewka, dwa moja ciocia, i jedno sąsiadka.
Razem pięć i wszystkie kwitną !
Ale czy będą miały owoce... na razie wątpię. Bo są jeszcze za małe. Mają raptem dobry metr wysokości.

Jak będę w ogrodzie to zrobię im zdjęcie.

Igusiu, powodzenia !
Jak pobierać sadzonki zdrewniałe

Sadzonki zdrewniałe tnie się ze zdrowych, tegorocznych pędów, które zakończyły już swój przyrost. Sekatorem lub ostrym nożem (nóż jest lepszy gdyż sekator może zmiażdżyć pęd) odetnij pęd od rośliny blisko przewodnika (na pograniczu zeszłorocznego i tegorocznego drewna). Następnie pęd przytnij tuż poniżej pąka u jego nasady i tuż powyżej pąka wierzchołkowego. Prawidłowo przycięta sadzonka powinna mieć grubość ołówka i dł. od 15 do 20 cm, oraz co najmniej dwie pary dobrze rozwiniętych pąków (rys. 1). Jeżeli pobierasz sadzonki z drzew lub krzewów zrzucających liście na zimę, zabieg ten powinieneś przeprowadzić gdy na pędach nie ma już liści. Jeżeli pobierasz sadzonki z krzewów zimozielonych - usuń wszystkie liście z dolnej części sadzonki (do 2/3 jej długości).


Czytaj dalej - Poradnik ogrodniczy Sadzonki zdrewniałe - jak pobierać i ukorzeniać :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Krysia »

Iguś, ja magnolii nie mam, ale je uwielbiam. Gdy tak sobie spacerujemy to zawsze się na nie gapię. I wiem, ze powinny być osłonięte od wiatru. Najczęściej rosną w towarzystwie iglaków, tujek. Dobrze na ich tle wyglądają i są chronione przed mroźnymi podmuchami.No i ziemia podsypana pod nie przy sadzeniu musi być odpowiednia, ale to przecież Ty najlepiej wiesz. A zegar ma ze 100 lat. I właśnie wybił dziewiętnastą. :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Krysiu, ja zawsze chciałam mieć magnolię, bo też je uwielbiam. Jednak jeszcze jej nie posadziłam, bo mam dylemat. Chciałabym, żeby była wyeksponowana, ale również widoczna z domu i z tarasu. Najwięcej miejsca mam w dolnym ogrodzie, ale go niestety nie widzę z tarasu. Zasłaniają go tuje i dom gospodarczy. Z kolei w górnym ogrodzie, mam fajne miejsce, tylko, że nie jest osłonięte od wiatru. Będę więc chyba musiała wykopać forsycję, którą prowadzę na drzewko i w jej miejsce na tle iglaków posadzić magnolię. Ale do końca jeszcze nie zdecydowałam. Muszę się z tym przespać aż do weekendu.
Też miałam kiedyś taki zegar i nie wiem co się z nim stało. Podczas przeprowadzki zaginął.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Elzbieta M »

A czy w sprzedaży są w ogóle magnolie z siewu? Raczej jestem skłonna twierdzić , że tylko szczepione. Podobnie jak z drzewiastymi piwoniami - te z siewu to są tak amatorsko rozmnażane, w sprzedaży są szczepione
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Obyś miała rację Elu. Zobaczymy, kiedy moja zakwitnie.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Elzbieta M »

A ja w tym roku zobaczę , jak kwitnie moja piwonia drzewiasta z siewu. Widziałam u niej kilka pąków.
Awatar użytkownika
Agnieszka123
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1738
Rejestracja: 2014-07-19, 07:52

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Agnieszka123 »

Ja też myślę Iguś, że magnolia była szczepiona. Chyba hodowcom nie opłaca się procedura siania magnolii, bo to długi i mało skuteczny proces. Ja kupiłam w tym roku dwie magnolie takiej wielkości jak Twoja, tylko bardziej rozgałęzione, no i inne odmiany. Chciałam niskie, bo mam za małą działkę na wielkie drzewa. Zawsze chciałam ją mieć, a że krótko kwitnie, to nieważne. Chodzi o to, żeby były cały czas jakieś kwitnące rośliny - forsycje, migdałki, magnolie, różaneczniki, lilaki, powojniki, róże............... Oby pięknie Ci rosła i kwitła jak najszybciej :)
Pozdrawiam Wszystkich
Agnieszka
Mój azyl
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: Iga51 »

Agnieszko, mam nadzieję, ze się przyjmie i będzie ładnie rosła.; A, że nie jest mocno rozgałęziona.......No cóż, mąż wybierał, według niego, najładniejszą. A ja się cieszę, że ją dostałam.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Kochani, ta pogoda mnie dobija. U mnie jest naprawdę zimno i wiatr cały czas hula. Teraz pada grad, przed południem przelotnie siąpił deszcz. Żeby choć podlał porządnie ogród, ale gdzie tam, ledwo po wierzchu zmoczył ziemię.
W ogrodzie niewiele się dzieje. Nic się nie zmienia. Ja też prawie nic nie robię. Nie wiem, gdzie się podział mój zapał z ubiegłej wiosny.
Już w zeszłym tygodniu chciałam sadzić mieczyki, ale cóż, czekam na cieplejsze dni i mieczyki dalej w skrzynce.

Pierwiosnki kwitną niesamowicie. Większość jest od Eli, z ubiegłego roku. Elu, widać, że od serca, bo tak pięknie kwitną.
2015-04-15 18.18.55.jpg
2015-04-15 18.22.10.jpg
2015-04-15 18.28.50.jpg
Liliowce, te najpopularniejsze, rdzawe rosną całkiem szybko.
2015-04-15 18.27.48.jpg
Miodunka i wilczomlecz
2015-04-15 18.20.25.jpg
Łubiny
2015-04-15 18.26.21.jpg
No i nie wiem, co to za krzewinka. Jest malutka, część listków ma bordowych, część zielonych.
2015-04-15 18.27.15.jpg
Może to pigwowiec?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi cz. 2

Post autor: tadek »

Masz Igusiu fascynującą kolekcję roślin. :zawstydzony:
Ogrody Botaniczne mogą się pomału przy Tobie schować. :oczami:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ