Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:No wiesz Irku, o co miałabym się gniewać? Doskonale wiedziałam, co masz na myśli. :hyhy:
No, to kamień z serca :D
Iga51 pisze:Nie mam już żadnych innych odmian. To co miałam, to zlikwidowałam, bo nikt ich nie chciał. :oczami:
Wiesz, chciałem sobie fundnąć je w tym roku (przynajmniej niektóre odmiany) i dlatego tak intensywnie dopytuję. Bo nie wiem, czy mi się opłaca, skoro smak nie będzie taki, jakiego oczekuję. Igo, a dlaczego nikt nie chciał? Przez smak czy jego brak (o! jakim rymem częstochowskim sypnąłem!)?
Iga51 pisze:Ale cieplej może mieć, prawda? U mnie będzie miał około 10 - 14 stopni. :|
Może, ale ruszy z wegetacją i nowe przyrosty będą wyciągnięte, to jednak nie jest aż tak duży problem. Dla pewności zraszaj go często, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przędziorów.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Doxepine pisze:Wiesz, chciałem sobie fundnąć je w tym roku (przynajmniej niektóre odmiany) i dlatego tak intensywnie dopytuję. Bo nie wiem, czy mi się opłaca, skoro smak nie będzie taki, jakiego oczekuję. Igo, a dlaczego nikt nie chciał? Przez smak czy jego brak (o! jakim rymem częstochowskim sypnąłem!)?
Irku, jak masz kilka odmian i parzysz z nich herbatę, to jedne smakują bardziej, inne mniej. Parę razy robiłam herbatę z tej innej mięty, ale nikomu nie smakowała, więc nie miałam jej po co trzymać. Każdy chciał tylko tą "śródziemnomorską".
Sama jestem ciekawa smaku tej jabłkowej. Zobaczymy. Mięta szybko się rozrasta, więc przypilnuję dla Ciebie sadzonkę.
Doxepine pisze:Dla pewności zraszaj go często, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przędziorów.
Dobrze, że mi to mówisz, bo nie wiedziałam, że tak trzeba.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Irku, jak masz kilka odmian i parzysz z nich herbatę, to jedne smakują bardziej, inne mniej. Parę razy robiłam herbatę z tej innej mięty, ale nikomu nie smakowała, więc nie miałam jej po co trzymać. Każdy chciał tylko tą "śródziemnomorską".
Sama jestem ciekawa smaku tej jabłkowej. Zobaczymy. Mięta szybko się rozrasta, więc przypilnuję dla Ciebie sadzonkę.
:padam: Igo, stukrotne dziękuję! Coś mi się zdaje, że w tym roku mrożona, miętowa herbata będzie u mnie przyrządzana w hektolitrach :) I to dzięki Tobie! :) Na samą myśl ściska mię w dołku z ekscytacji!
Iga51 pisze:Dobrze, że mi to mówisz, bo nie wiedziałam, że tak trzeba.
Nie wiem, jaka w tym pokoju panuje wilgotność, bo - o ile sobie dobrze przypominam - wspominałaś, że go nie ogrzewasz. Ale przy stosunkowo wysokiej temp., o jakiej piszesz, przędziorki mogą się pojawić. Zraszaj może niekoniecznie codziennie, ale zawsze rano. Do wieczora liście wyschną i nie będzie obawy o choroby grzybowe. Ostatnio na mojej hebe bidulce było tyle mączlików, że szok! Razem z mamą walczyliśmy, do tego oprysk jakimś tanim badziewiem i się udało, ale roślina wygląda strasznie - liście oklapnięte i pożółkłe od żerowania tych potworów. A stoi przy rozszczelnionym oknie w temp. ok. 15 st. C (mierzyłem termometrem). Ryzyko jest, ale na zraszanych roślinach rzadziej coś się pojawia. No widzisz, rozpisałem się o mojej hebusi kochanej, a zapomniałem dodać, że jak temp. spadnie poniżej 8 st. C, już nie zraszasz.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Irku, cz to oznacza, że zimą laurus nie może stać w normalnych pokojowych warunkach (np.19 - 21stopni)? Musi mieć zimowy spoczynek? Bo ja sądziłam, że to jest taka całoroczna zielona roślina domowa.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Irku, cz to oznacza, że zimą laurus nie może stać w normalnych pokojowych warunkach (np.19 - 21stopni)? Musi mieć zimowy spoczynek? Bo ja sądziłam, że to jest taka całoroczna zielona roślina domowa.
W tak wysokiej temperaturze roślina będzie normalnie rosnąć, ale przyrosty będą cienkie i wyciągnięte. Przez to będzie Ci trudniej kształtować formę pienną, bo na wiosnę trzeba te bidule usunąć. Poza tym, szczególnie przy suchym powietrzu, możesz mieć problem z przędziorkami. Jeśli możesz, utrzymuj temp. choć na poziomie 15 st. C i często wietrz pokój uważając, by zimny ciąg powietrza nie zahaczył o roślinę.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lawender »

Igo,wymienię się z Tobą różnymi nasionami ,mam ich naprawdę dużo a jeżeli Ty mnie tez obdarujesz będę najszczęśliwsza pod słońcem.Przyjmę każde nasionko(jednorocznych też) Jak chcesz to napiszę Ci listę roślinek jakie posiadam.Nie umiem poruszać się po forum:( Pozdrawiam Ola
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Doxepine pisze: W tak wysokiej temperaturze roślina będzie normalnie rosnąć, ale przyrosty będą cienkie i wyciągnięte. Przez to będzie Ci trudniej kształtować formę pienną, bo na wiosnę trzeba te bidule usunąć. Poza tym, szczególnie przy suchym powietrzu, możesz mieć problem z przędziorkami. Jeśli możesz, utrzymuj temp. choć na poziomie 15 st. C i często wietrz pokój uważając, by zimny ciąg powietrza nie zahaczył o roślinę.
Ok Irku, wszystko zrozumiałam. Dzięki za kolejną radę i wskazówki.
lawender pisze:Igo,wymienię się z Tobą różnymi nasionami ,mam ich naprawdę dużo a jeżeli Ty mnie tez obdarujesz będę najszczęśliwsza pod słońcem.Przyjmę każde nasionko(jednorocznych też) Jak chcesz to napiszę Ci listę roślinek jakie posiadam.Nie umiem poruszać się po forum:( Pozdrawiam Ola
Olu, niczym się nie przejmuj. Szybciutko się nauczysz. Każdy z nas tak zaczynał. A ile błędów popełniałam na początku. Tu Ci wszyscy pomogą. Pytaj, a nie zostaniesz bez odpowiedzi. Odpowiedziałam Ci na Twoją wiadomość na pw.

Elu, Danusiu, Janeczko, zwracam się do Was, bo pomagałyście mi w projekcie mojego koła.
Dzisiaj pobawiłam się w wizualizację tej rabaty. Nie jest to co prawda żaden poważny, profesjonalny projekt, ale poglądowy nad którym możemy podyskutować. Będzie trochę łatwiej.
Wiosna
Obrazek
Lato
Obrazek
Jesień
Obrazek
I zima
Obrazek

Może niezupełnie rośliny wyglądają tak jak miałyśmy zaplanowane, kolory tez nie bardzo się zgadzają, ale mniej więcej tak to ma wyglądać. Chyba o niczym nie zapomniałam.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Ok Irku, wszystko zrozumiałam. Dzięki za kolejną radę i wskazówki.
Cała przyjemność po mojej stronie. W razie jakichś wątpliwości, chętnie pomogę, jeśli będę wiedział :)
Iga51 pisze:Dzisiaj pobawiłam się w wizualizację tej rabaty.
No nie, Igo - bardzo fachowo wygląda! Pełen podziw i szacunek! :)

PS Igo, a możesz oznaczyć, co to za rośliny?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

Iga51 pisze: Elu, Danusiu, Janeczko, zwracam się do Was, bo pomagałyście mi w projekcie mojego koła.
Dzisiaj pobawiłam się w wizualizację tej rabaty. Nie jest to co prawda żaden poważny, profesjonalny projekt, ale poglądowy nad którym możemy podyskutować. Będzie trochę łatwiej.
Wiosna
Obrazek
Lato
Obrazek
Jesień
Obrazek
I zima
Obrazek

Może niezupełnie rośliny wyglądają tak jak miałyśmy zaplanowane, kolory tez nie bardzo się zgadzają, ale mniej więcej tak to ma wyglądać. Chyba o niczym nie zapomniałam.
Domyślam się, że niższe rośliny są z przodu rabaty. Nazwy ułatwiłyby podpowiedź co do zachowania się roślin. Mi projekt się podoba. :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Doxepine pisze: Igo, a możesz oznaczyć, co to za rośliny?
Danka pisze:Domyślam się, że niższe rośliny są z przodu rabaty. Nazwy ułatwiłyby podpowiedź co do zachowania się roślin. Mi projekt się podoba.
Z tyłu te trzy równe rośliny to : Hortensje: Pinky Whinky, Grandiflora i Hydrangea"Flame"Magical.
Przed hortensjami niewielkie iglaki: Żywotnik Zachodni Gold Pearl, cyprysik groszkowy Filifera Aurea Nana i tak prawie na środku jałowiec płożący.
Między iglakami porozrzucane trawy: Śmiałek darniowy "Pixie Foutiane", Selseria heufleriana, Imperata"Red Baron" i kostrzewy sine.
Bardziej z przodu azalie: Melina (czerwono-koralowa), Eispiri (biała), Maruschka i jeszcze jedną muszę dobrać.
Na obwódkę chciałabym pierwiosnki w jednym, ale jasnym kolorze.
Chyba o niczym nie zapomniałam.
Rabata będzie kolorowa, ale kwitnąć będzie w różnych okresach. Powinna się dobrze prezentować.

Czy jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Elzbieta M »

Fajnie to zrobiłaś. Marzę o tym , aby umiec tak sie bawić.
Odnoście wiosny - pierwiosnki zakwitają przed azaliami , może ewentualnie koniec kwitnienia przypadać na początek kwitnienia azalii. Nie wiem , czy te zielone plamki wokół koła to pierwiosnki czy coś innego , bo zaznaczyłaś , że kwitną latem. Cyprysik groszkowy Filifera Aurea nana rośnie bardziej wszerz , nie do góry, nie wiem który to będzie na wizualizacji. Zrobiłabym jeszcze jedną obwódkę , za pierwiosnkami , czyli bardziej wewnątrz - z wrzosów - będą kwitnąć od września , a wiosną po przycięciu pędów będą w ładnej formie kulek
Hortensje będą mieć bukiety jeszcze we wrześniu , a więc wczesna jesień.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Zenia »

Igo..projekt :super: . Mam tylko jedno pytanko. Czy te iglaki dadzą cień hortensjom. :?:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Elu, dzięki za nowe podpowiedzi. Żeby wyjaśnić, to kolory i kształty niezupełnie odpowiadają temu, co jest zaplanowane, ale nie mam własnych zdjęć, więc korzystam tylko z tych dostępnych. Wiem, że pierwiosnki kwitłyby najpierw, potem azalie i dopiero hortensje. Pokażę teraz to koło z boku w naturalnym terenie (choć tłem jest zdjęcie jesienne, kiedy już przymrozek ściął niektóre rośliny. Najpierw pokażę bez wrzosów. Zaznaczam, że w poście powyżej opisałam rośliny jakie mają być na rabacie, a te na projekcie są poglądowe.

Wiosna
182132.jpg
Lato
182132_l.jpg
Jesień
182132_j.jpg
Zeniu, to nie jest miejsce na samym słońcu. Za hortensjami jest duża jabłoń, która da im piękny cień, aż do popołudnia. Za jabłonią jest dom gospodarczy.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Danka »

Iga, oba iglaki będą niskie i nie rosną wzwyż tak jak zaznaczyłaś na zdjęciu.
To cyprysik groszkowy z 2009 r
Obrazek
i z 9 stycznia 2014 roku
Obrazek
Natomiast żywotnik zachodni Gold Pearl to niska kulka. Wysokości około 50 cm.
zdjęcie z października 2010 r
Obrazek
listopad 2013 rok.
Obrazek
Porównaj ich rozrost. Wiesz jaki jałowiec płożący chcesz posadzić na środku ? Bo to także ma znaczenie. Niektóre z czasem się wypiętrzają, a inne są bardziej leżące-płożące.
To jałowiec łuskowaty Blue Carpet
Obrazek
jałowiec pospolity Anna Maria
Obrazek
jałowiec płożący Golden Carpet
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Danusiu, te dwie jakby kule żółte u dołu i u góry ekranu, przedstawiają żywotnik zachodni i cyprysik groszkowy, na środku jałowiec, a ten wysoki to dodałam po to, żeby zobaczyć jak by się tam prezentował iglak rosnący wzwyż. Na pewno jest jakaś odmiana o takim kształcie, która nie rośnie zbyt duża. To jest czwarty iglak, na razie bez nazwy. Jeszcze się rozejrzę. Te małe, na obwódce, to mają być faktycznie pierwiosnki, ale ich nie miałam, więc na projekcie są inne i nie powinny kwitnąć latem. Ale tylko to znalazłam w tej wielkości. W realu to są pierwiosnki. Trawy te wyższe też są tylko tak, żeby mniej więcej pokazać kształt.
A ten jałowiec łuskowaty, to chyba rośnie bardzo duży, rozłożysty, prawda? Zaraz poczytam o płożącym.
Zablokowany