Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: stealth004 »

Droga Dorotko nie korzystałam z żadnego specjalistycznego programu, a zwykłego worda :) Za pomocą skali wstawiałam odpowiednio duże gwiazdki imitujące rośliny, w zależności od przewidywanej szerokości każdej z roślin, jaką podają mądre źródła (tj np książki).

Nie miałam czasu udokumentować postępów w tworzeniu mojego ogrodu, ponieważ i nie było bardzo czego. Wsadziłam na razie kilka roślin - rhododendrona, świerka białoboka, tawułę japońską, forsycję, ognika szkarłatnego, ciemiernika, jałowca horstmanna, wierzbę hakuro-nishiki, świerka ndiformis'a. Miałam straszny zachrzan przy wykończeniu domu - malowanie meblowanie podłogi, oczyszczalnia ścieków itd. W międzyczasie ekipa wkopująca wodociąg zrujnowała doszczętnie cały mój wjazd. Na razie udało nam się go wyrównać, oczywiście przy pomocy dużego sprzętu :lol: ręcznie nie uporalibyśmy się z tym chyba przez rok. Póki co na wjeździe mam plażę - cały bowiem piach ze spodu przeszedł na wierz i usilnie główkuję, co z tym fantem zrobić by posiać trawkę. Chyba skończy się na tym, że wierzchnią warstwę sprezentuję sąsiadowi, a sama nawiozę ziemi. Oczyszczalnia ścieków zrujnowała bok działki i powtórka z rozrywki - równanie terenu. Na szczęście to już mam za sobą i mogę zacząć tworzyć na drenażu rabatkę z kwiatami, które dzielnie rosną w donicach (właśnie zakwitł kosmos :lol: troszkę pomyliły mu się pory roku, postanowił nie rosnąć wzwyż, kończąc na 20 cm i w zamian zakwitnąć). W sadzeniu każdej rośliny wybieram taczkę rodzimego gruntu i zastępuję go mieszanką obornika kompostu ziemi z worka (lub mieszanki torfowej w zależności od potrzeb rośliny, a dokładnie ph jakiego potrzebuje) i ziemi liściowej. Pod korzeń podsypuję troszkę fosforu PZ który wygrałam w konkursie na naszym forum. Po wsadzeniu roślinkę ściółkuję igliwiem i drobniutką korą, a na wierzch jeszcze grubą korą, by tej drobnej nie rozwiał wiatr. Ponieważ kompostu ubywa w zastraszającym tempie produkuję następny, gromadząc wszystko co się rozkłada. Pół rodziny zbiera dla mnie resztki w swoich domach do wiaderka, a ja jeżdżę i odbieram. Taka ze mnie bio śmieciarka :lol: Żeby szybciej kompost się przerabiał dosypuję przyspieszaczy dostępnych w sklepach ogrodniczych i faktycznie resztki rozkładają się szybciej. Cieszę się, ponieważ wszystkie sadzonki wrzosów, tawuł i iglaków, ukorzenianych przeze mnie ubiegłego lata, przetrwały zimę i wraz z nastaniem wiosny i otrzymaniem nawozu ruszyły jak szalone w górę. Nawet dereń, który otrzymałam od Kawusi wypuścił listki. Chyba dobrze mu w moim ogrodzie. Co rano, zanim moi chłopcy (mąż i synek) wstaną, biegnę do ogrodu, który właściwie w żaden sposób ogrodu jeszcze nie przypomina i gapię się w rozwijające się w donicach roślinki. Sprawia mi to ogromną frajdę. Ogród to dla mnie inny świat, przy roślinach zapominam o wszystkim złym, co mnie spotyka, uciekają problemy. Ostatnio nawet mąż nie mogąc odciągnąć mnie od roślin stwierdził: Ty to lubisz grzebać w tej ziemi, no nie? Przy sadzeniu pomaga mi mój mały trzylatek, który dzielnie podlewa dopiero wsadzoną roślinkę kubeczkiem i układa pod nią korę. W wolnej chwili postaram zamieścić zdjęcia z sadzenia. Pozdrawiam wszystkich.
iza
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Elzbieta M »

Pracy masz Izo co niemiara, wiosna, ogród czeka, a tu w domu też jakoś trzeba mieszkać. Ale widzę, że dajesz radę. Tak trzymaj! A ja na zdjęcia czekam :-D
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: stealth004 »

Mój mały pomocnik.
Mój mały pomocnik.
Załączniki
DSC03457.JPG
DSC03458.JPG
iza
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: MMARTA1982 »

Witaj Izuniu. Chciałabym mieć taki projekt i według niego wszystko uporządkować, a nie jak u mnie wszystko i wszędzie. Będziesz miała następcę w swoim ogrodzie.
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: stealth004 »

Ogród co prawda rozwija się bardzo powoli, znów bowiem wykończenie domu wyszło na pierwszy plan. Pomimo bałaganu dookoła iryski dzielnie kwitną i robią niesamowite wrażenie wśród tego całego nieładu :) Posadzone ubiegłego roku, w bieżącym wyrosły bardzo wysokie - mają aż 130 cm wysokości. Chyba im dobrze w moim ogrodzie. A wystarczyło trochę kompostu na jesień, niewiele nawozu wiosną i ogrom miłości z mojej strony, a nawet na piaskach mogły się udać :) W wolnych chwilach sadzę roślinki, by nie musiały męczyć się w za ciasnych donicach.
Załączniki
IMG_0002 (2).jpg
iza
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: stealth004 »

Witajcie!
Pora bym pokazała moje pierwsze kroki w realizacji ogrodu i przedstawiła jego niektórych mieszkańców :-> Na początek pokaże, jak zmienił się wjazd:
IMG_0009 (2).JPG
a tak po moich działaniach (trawka świeżo zasiana, stąd może wydawać się wyłysiała ;-) )
IMG_0086.JPG
Jeszcze sporo zostało tam do zrobienia, ale jakieś efekty myślę są. Po lewo przy bramie jest skalniak i oczko, dalej kolekcja iglaków, po prawo wrzosowisko... na środku trawnika, pomiędzy ścieżkami jest okrągła rabatka a na niej: fotergilla major, jałowiec 'sky rocket', trzmielina, bordowa żurawka, niebieska i żółta hosta.
trzmielina oskrzydlona w barwach letnich
trzmielina oskrzydlona w barwach letnich
Z tyłu za domem ogród wygląda tak:
IMG_0072.JPG
Na środku jest drabinka metalowa, po której pnie się młodziutki milin odmiana florida, w miejscu gdzie widać parasol fotele i stolik, w przyszłym roku postawimy drewnianą altankę z murowanym grillem, albo nawet wędzarnią, czas pokaże. Z lewej strony widać drewniany domek, który zbudowaliśmy naszemu synkowi z pozostałości po budowie domu. Z bliska wygląda on tak:
IMG_0187.JPG
Któregoś dnia założę post jak taki domek zbudować ze zdjęciami kolejnych etapów.
Wracając jednak do ogrodu, obok domku mamy leszczynę, po prawo zdjęcia rosną 2 jabłonie, które tego roku obrodziły doskonale. Latem między nimi huśtamy się całą rodzinką na hamaku, również mojej roboty :) jest długi na 2,3 m i szeroki 1.4, uszyty z grubego sukna garniturowego, które znalazłam na strychu oraz 2 krawędziaków bukowych o gr 6 cm x 6cm. Zawieszony na lince holowniczej, nie ma mowy o zerwaniu. Cała nasza trójka huśta się na nim z powodzeniem. Na półkolach z przodu posadziłam, po lewo: krzewuszka 'aleksandra', forsycja pośrednia, ognik 'orange glow' wierzba 'hakuro-nishiki' forma krzewiasta, po prawo: tawuła japońska, berberys 'red carpet' , jałowiec 'horstmann', rododendron 'flautando'.
W wewnętrznych kręgach, które muszą jeszcze być wyznaczone po prawo znajduje się: jodła koreańska, świerk 'białobok' i pięciornik krzewiasty o żółtych kwiatach, po prawo świerk 'nidiformis'.
Z tyłu ogrodu przy płocie stworzyłam żywopłot nieformowany. Psadziłam tam tawuły, berberys 'rose glow', miłorząb japoński, dereń 'elegantissima', świerk pospolity (był choineczką w zeszłe święta i świetnie się przyjął), oliwnik wąskolistny, rhododendron o ciemno różowych kwiatach, lilak pospolity, jałowiec 'suesica aurea' i inne. Planuję tam dosadzić jeszcze kilka innych krzewów i małych drzewek, dla których zostawiłam miejsce.
Prawą stronę ogrodu zajmuje rabata krzewiasto-kwiatowa, którą tego lata zdominowały słoneczniki. Odmiana rzekomo dorastająca do 2 m a tu wybujały na ponad 3 m i po wiatrach zrujnowały rabatkę. Przynajmniej sikorki skorzystały, mając niezłą ucztę. Nasionka z nich jedzą do dziś :)
Prezentowała się ona tak:
IMG_0194.JPG
IMG_0193.JPG
Oprócz słoneczników królowały na niej żółte aksamitki, melisa, kocanki, które uwielbiam i które dziś ususzone zdobią w koszyczku mój salon, poziomki, młodziutka echinacea i miechunki, cynie, georginie, kosmos podwójnie pierzasty, macierzanka piaskowa, żurawki, żuraweczki, hosta, różowy rozchodnik okazały, dalie, pierwiosnki, tojeść rozesłana i kropkowana, trzmielinki, złocień właściwy, a wśród kwiatów młodziutka hortensja piłkowana o niebieskim kolorze kwiatów, berberys 'cobold' i hibiskus biały z ciemnym środkiem.
Przy murze domu od strony ogrodu mój mąż zrobił mi na urodziny śliczne obrzeże. Posadziłam tam ognik ‘teton’, perovskię ‘blue spire’, lawendę, szarotkę alpejską, cis ‘wojtek’, peonię ‘barbara’ i 2 inne czerwoną i białą, które odsadziłam z ogrodu babci, trzmielinę oskrzydloną, wierzbę ‘iwę’, irgę poziomą, berberys ‘stricta erecta’, różę pnącą ‘flammentanz’ i powojnika ‘arctic queen’, które będą się ze sobą przeplatać, chaberki górskie i kolcowój chiński.
Całą rabatkę wysypałam ściółką.
trzmielina w barwach jesiennych
trzmielina w barwach jesiennych
prawda, że piękna?
prawda, że piękna?
A teraz moi ulubieńcy:
IMG_0229.JPG
IMG_0229.JPG
-- Ostatnio dodano 12 gru 2012, o 11:11 --
prawda, że piękna?
prawda, że piękna?
IMG_0229.JPG
-- Ostatnio dodano 12 gru 2012, o 11:23 --

Nie wiedzieć dlaczego zdjęcia pozmieniały swoje miejsca. 2 ostatnie to oczywiście wjazd :-) , które powinny być na początku.
Na koniec dodam zdjęcie na dowód, że zimą w ogrodzie również może być wesoło.
IMG_0229.JPG
Załączniki
tak było...
tak było...
IMG_0197.JPG
IMG_0156.JPG
iza
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Elzbieta M »

Dawno Cię Izuniu nie było. Ale za ten czas rzeczywiście bardzo dużo na Twojej działce sie zmieniło.Fajnie ją rozplanowałaś , zagospodarowałaś, mnóstwo nasadzeń. Czekam na zdjęcia ze skalniaka i oczka , bo jak widzisz w podpisie , to również moje hobby. Zapraszam w jakiś wolny wieczór :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Danka »

Zmiany ogromne. I dobrze idzie to wprowadzanie nowości. Trzmielinę oskrzydloną także mam i faktycznie pięknie się przebarwia. Tylko moja jest niska.
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Lol@ »

Przemiana, faktycznie duża... Twój ogród pięknieje z każdym rokiem. Cieszę się, że tak polubiłaś grzebanie w ziemi ;).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: lilia0405 »

Iza bardzo fajnie zmienia się Twój ogród, podoba mi się zakątek z domkiem. Zdjęcia tak Ci wyszły bo cześć wklejałas jako załączniki.
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Frania »

Jestem pod wrażeniem zmian zachodzących w Twoim ogrodzie.
Ten las stanowi wspaniałe tło dla twojego ogrodu.
Luiza Malinowska
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-02-08, 08:07

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Luiza Malinowska »

Bardzo ciekawy wątek, bardzo inspirujące są Twoje działania! Z wielką przyjemnością będę śledzić, jak dalej rośnie Twój ogród!
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: stealth004 »

Hej hej, dawno mnie tu nie było. O zgrozo - aż rok! Ale wstyd. Chciałam pokazać Wam, jak zmienił się mój ogród do tej pory - trochę podrósł. :->
południowa część ogrodu - ogólny widok
południowa część ogrodu - ogólny widok
północna część ogrodu
północna część ogrodu
DSC03944.JPG (42.98 KiB) Przejrzano 2482 razy
maleńkie oczko przy skalniaku
maleńkie oczko przy skalniaku
DSC03945.JPG (41.91 KiB) Przejrzano 2482 razy
skalniak
skalniak
DSC03946.JPG (40.5 KiB) Przejrzano 2482 razy
skalniak cd.
skalniak cd.
DSC03947.JPG (44.01 KiB) Przejrzano 2482 razy
iza
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Danka »

Rzeczywiście ładnie rosną roślinki. Może częściej będziesz bywać na forum :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Z pola powstałeś, w ogród się przemienisz...

Post autor: Elzbieta M »

Oj Izuniu , rzeczywiście dawno Cię nie było.Popraw sie i pokaż nam więcej swoich ogrodowych dokonań. Czy oczko to taki naturalny mały zbiornik , czy może wyłożony folią?
ODPOWIEDZ