W ogródku Tadeusza

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Małgorzata124 »

Tadeusz czyli jakaś zmiana się zrobiła i to zielsko wróciło do pierwotnego wyglądu, może ta zieleń jest dominująca i trzeba ją usuwać jak się sadzi ozdobną odmianę, ale i tak bym tego nie posadziła, bo bałabym się że opanuje mi ogródek, a wiadomo wytępić tak łatwo się nie daje ;)

-- Ostatnio dodano 10 kwie 2012, o 22:08 --

Jeszcze jedna z ciekawostek, z tej roślinki robione są ponoć pyszne sałatki, gdzieś czytałam w necie więc może do czegoś się przyda :lol: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

-- Ostatnio dodano 10 kwie 2012, o 22:18 --

"Młode liście i ogonki liściowe zbierane wiosną i wczesnym latem (najlepiej od marca do kwietnia) można spożywać na surowo lub robić z nich zupy, sałatki i szpinak najlepiej w połączeniu z innymi warzywami („kuracja wiosenna”) lub ziemniakami. Niemcy robią z niego tzw. Wildgemuse a na Syberii spożywają masowo. Można je też konserwować solą - 3 łyżki soli na 1 kg liści i mocno ubić. Henschel proponuje sałatkę z liści podagrycznika "
cytat ze str. zielona kuchnia podagrycznik z dnia 10.04.2012 r
http://survival.strefa.pl/r/podagrycznik.htm
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Danka »

Jak nazwa wskazuje stosowano go kiedyś na podagrę. ;-)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Dzisiaj godzinę relaksowałem się w ogródku wyciągając korzenie podagrycznika wokół krzewów porzeczek i drzewek owocowych. Mam na zbyciu dwa wiadra sadzonek tego ziela, czy ktoś reflektuje na tą roślinkę? ;)
_______________
Małgosiu, co do Twojej porady o zjadaniu tego zielska to może coś w tym być. Pamiętam z ubiegłych lat, podczas zrywania zielonych, świeżych liści, sok ich przypominał zapachem marchew. :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: lilia0405 »

Choć jestem miłośniczką surówek :-), ale tego gościa nie zaproszę :] na swoją działkę, jest zbyt uciążliwy i namolny.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: MMARTA1982 »

O rany :orany: To już wiem jak nazywa się to paskudztwo. Ja dostałam je w spadku po poprzednich właścicielach. :evil: Pryskałam, pieliłam, wyrywałam i co, a pstro znowu to samo. :zly:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Zdjęcia z ogródka Tadeusza

Post autor: tadek »

W naszych ogródkach w wiosenne, coraz cieplejsze dni, codziennie coś nowego się dzieje.
Poniżej na zdjęciach przedstawiam wam co udało mi się uchwycić aparatem podczas dzisiejszej przechadzki po moim ogródku. Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają sadzenie roślin bulwiastych, Kan i Dalii.
100_5482.JPG
100_5483.JPG
Poniżej groszek, ale jaki?
100_5485.JPG
100_5486.JPG
Rząd tulipanków
100_5487.JPG
100_5493.JPG
100_5494.JPG
Czy na podstawie poniższej fotografii przedstawiającej zdjęcie kwiatuszka kwitnącego drzewka, można określić czy jest to szlachetne drzewko czy dziczka? :niepewny:
100_5496.JPG
A na koniec, - podgląd rabarbaru.
Za parę dni będę mógł gotować kompot i piec placek drożdżowy z... :rotfl:
100_5489.JPG
Dalie, georginie - uprawa w ogrodzie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: MMARTA1982 »

Zjadłabym takie ciacho. Ja bym poczekała na ewentualne owoce.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

O słonecznikach W ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Placek drożdżowy z rabarbarem dodatkowo z kruszonką zrobioną na masełku, fajna rzecz.
A inne owoce też będą, a z nich też na pewno jakieś ciasto. :luka:
__________________________
Dzisiaj obsadziłem ogród ziarnami słonecznika. Jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
Moje obsadzenie polegało na wsadzaniu nasion (zakupionych w sklepie ogrodniczym), po trzy do jednego dołka w miejscach wybranych losowo. Moje założenie jest takie aby latem podczas kwitnienia po całym terenie ogrodu paradowały kępy wspomnianych słoneczników. :zdziwko:
Tylko jest pytanie, czy po wyjściu kiełków z ziemi, nie zjedzą ich ślimaki?
Słoneczniki - odmiany i uprawa
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Lol@ »

Podziało się u ciebie wiele dobrego przez tą wiosnę :).
Co do Słoneczników, zależy na co mają smaka twoje ślimaki ;). A jeśli wysiałeś trzy nasiona Słonecznika do dołka, czyli siew gniazdowy, to po wzejściu, usuwasz najsłabsze siewki i zostawiasz jedną najsilniejszą?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: lilia0405 »

Oj podziało :-P Widzę, że Twoje tulipanki dość wysokie bo moje oj mikrutkie. Poproszę śliczną sesje zdjęciową sasanki, bardzo lubię ją oglądać na fotkach a w realu jeszcze bardziej :-) .
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Lilu, nie byłem w stanie zrobić sesji zdjęciowej, ale mam jedną ciekawą fotkę sasanki zrobioną po deszczu z kropelkami wody na płatkach. Co ciekawe, sasanka jak nie ma słońca to zamyka się. Dzień wcześniej jak do niej zaglądałem, stała w pełni rozwinięta nadstawiając swoją buźkę do słoneczka.
Zresztą deszczu było tyle co kot napłakał. Akurat pokropiło tyle, że pod krzakiem bukszpanu było sucho. :znudzony:
100_5501.JPG
___________________________________________
Lol@, moje słoneczniki po wzejściu pozostawię w kępie po trzy sztuki, niech konkurują ze sobą. Będę musiał tylko podsypać im nawozu, bo podobno są bardzo łakome.
A co do ślimaków to one zjadają u mnie wszystko co posadzę i zaczyna kiełkować.
Miejsca nasadzeń moich słoneczników mam zaznaczone kijaszkami, chcę nim wykiełkują, za tydzień obsypać te miejsca trocinami od stolarza. Czytałem w fachowym piśmie że ślimaki nie lubią jak coś lepi się do ich ciałka stąd ten pomysł.
Poniżej, para ślimaków (zdjęcie z zeszłego roku) patrolujących ogród,
w poszukiwaniu co Tadeusz nowego zasiał. :hyhy:
100_6381.JPG
Zwalczanie ślimaków
Kwiecień w ogrodzie

:hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: MMARTA1982 »

Mówisz że deszczu co kot napłakał, u mnie leje od rana. Na szczęście wcześniej co ważniejsze rzeczy zrobiłam więc czekam na te grzyby po deszczu, a w naszym przypadku kwiatki po...
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Kwiat agrestu

Post autor: tadek »

Tak. U mnie jest susza. U naszego Roberta znowuż powódź. Pogoda chyba nikomu nie dogodzi. :zalamany:
-------------------------------------------------------------------
A zmieniając temat, czy wszyscy widzieli jak kwitnie agrest? Poniżej zamieściłem kilka zdjęć kwitnącego agrestu. Kwiatek jest mały, niepozorny. Jak by go nie było.
100_5508.JPG
100_5509-001.JPG
100_5509.JPG
100_5510.JPG
_________________________________________
Krzewy owocowe na działce
Choroby agrestu i porzeczek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Roma »

Twoje fotki Tadeuszu są obłędne, nie mam jakoś talentu do robienia zdjęć :cry:
U nas jeszcze w tym roku tak naprawdę nie padało :-( może ze dwa dni siąpił deszczyk ale to ledwo kurz zmoczył. Niestety ale ja już dwa razy podlewałam nowo posianą trawę.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Małgorzata124 »

Tadeusz sasanka śliczna, pięknie obserwujesz roślinki, będzie z Ciebie super ogrodnik. Masz bardzo dużą pasję, podglądanie różności, ja kiedyś też tak zaczynałam, dziwiło mnie, że z takiego małego nasionka może wyrosnąć np. marchewka, to dla mnie cud. :)
pozdrawiam Małgorzata
ODPOWIEDZ