Witamy na Jaśkowej Polanie!

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Romo, tu nie chodzi o pracę. Jak wiesz nie jestem zawodowym projektantem ogrodów ani architektem krajobrazu. Dlatego też nie powielam wyuczonych schematów ogrodów ani ich zagospodarowania gotowymi przedmiotami i akcesoriami zakupionymi w hipermarketach. Nie interesują mnie projekty wykonane w zależności od tego ile klient ma kasy. Ja każdy ogród widzę inaczej i staram się go tak przedstawić, żebym i ja czuł się w nim dobrze. Moje doświadczenie mierzone jest na tony własnoręcznie przekopanej ziemi, a nie na ilość godzin wysłuchanych wykładów.

Czasami nachodzi mnie wizja jakiegoś miejsca w ogrodzie, to staram się nią podzielić z jego właścicielem do późniejszej jej analizy. Tak samo było z pustym miejscem, które przedstawiła Edyta. Jedna ręka nieudolnie próbowała zrobić szkic nowej rabaty, a druga w tym samym czasie ciągnięta była przez mojego "pomocnika" do dalszej poobiedniej zabawy.
Pozdrawiam. Waldek.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Romo ależ u Ciebie praca wre, tyle zmian i nowych roślin. Strasznie jestem ciekawa końcowego efektu i z niecierpliwością będę czekać na wiosnę. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Maju! nie będziesz jedyna, ja też jestem ciekawa co z tego wyjdzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Dzisiaj dotarły moje pierwsze żurawki, nigdy wcześniej tych roślinek nie miałam w ogrodzie, a takie są śliczne. Myślę, że to nie będą moje ostatnie.
Obrazek
Rabata nr 1 zaczyna nabierać kształtów. Znalazły już na niej miejsce 3 hortensje bukietowe, przylaszczki od Asterki, kilka dzwonków, a jutro jak nie będzie padać to posadzę Funkie no i jeszcze w tym roku czekam na liliowce, które także mają się znaleźć na tej rabacie.
Tak było w ubiegłym tygodniu
Obrazek
a tak wygląda dzisiaj
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Romo coraz piękniej, a z żurawek będziesz bardzo zadowolona, właściwie nic przy nich się nie robi a takie śliczniutkie. :zdziwko:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

W szybkim tempie pięknieje Twój ogród. Znajomi będą z pewnością zaskoczeni zmianami, jakich tu dokonałaś. Żurawki są śliczne, szczególnie wpadła mi w oko ta pomarańczowo brzoskwiniowa, szukam takiej, bo mam zieloną i dwie różne bordowe. I taki jaśniejszy akcent byłby konieczny. Myślę, Romo, że oprócz tego, że zmienia się Twój ogród, zmienia się również Twoje na niego spojrzenie :-D
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Właśnie na to Maju liczę, że nie będzie przy nich zbyt wiele pracy :-D
Elu! jeśli się nie mylę to jest to odmiana "Brass Lantern", głowy jednak nie dam, bo jestem jeszcze zbyt zielona w rozpoznawaniu. Przypomnij się w przyszłym roku, a na pewno jak tylko będzie to możliwe dostaniesz sadzonkę.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję Romo. Chętnie w zamian wyślę Ci coś z mojego ogrodu. Żurawki też mam i tak jak Ty dopiero tej jesieni się nimi zainteresowałam.
Nie jestem przekonana, czy to masz odmianę Brass Lantern - ona ma liście bardziej powcinane i podobne do klonu (właśnie sprawdziłam), a Twoja wydaje się bardziej zaokrąglona. Ale piękna, jakby się nie nazywała :-D
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Skoro tak mówisz, to zaraz idę po listek i będę sprawdzać nazwę ;-) Tę odmianę mam na pewno, ale może to akurat nie ta, która jest w kręgu naszych zainteresowań :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Napisz do jakiego wniosku doszłaś - ja mam na myśli to zdjęcie z nieposadzonymi żurawkami, ona jest z lewej strony, poniżej zielonej. Nie widać tak dokładnie listków, ja odniosłam wrażenie, że nie są takie jak klon, ale Ty ją masz przed sobą i możesz porównać. Romo, ja kupiłam pierwszą żurawkę we wrześniu i zaczęłam przygotowywać rabatkę. Tak sobie myślałam, że 3 najwyżej 4 posadzę, w różnych kolorach. Rabatka zrobiona i już wiem, że za mała! 3 żurawki rosną, a jest tyle pięknych odmian, tyle kolorów, że będzie problem. Choroba się rozwija :lol:
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Jeśli masz na myśli tę żurawkę
Obrazek
to jest to "Machogany".
Podam Ci nazwy tych co mam i jak będziesz kupować to tych nie kupuj, kup inne i jak będzie możliwość to się wymienimy.
Brass Lantern
Cherry Cola
Solar Power
Midnight Rose
Stoplight
Machogany
Plum Pudding
Berry Smoothie
Chocolate
Pirates Patch
Na Jaśkowej jeszcze nie wszystkie roślinki dały za wygrane
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Najbardziej zaskoczyła mnie Petunia
Obrazek
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Zmian ciąg dalszy :lol:
Moja rabata nr. 1, która po zmianach wyglądała tak:
Po małych przeróbkach wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Od wczoraj do dzisiaj Trawnik znowu stracił kilka m2 na rzecz rabatki nr. 3
Dwa dni temu:
Obrazek
Obrazek
Dzisiaj już jest zupełnie inaczej :lol:
Obrazek
Długość ok 4 m szer. 1,30, w głowę zachodzę co mam tam posadzić. Przy wejściu rośnie lilak, a to duże to kalina. Chciałabym zamaskować płot.
Pomogliście przy rabacie 1, mogę i teraz liczyć na Was?
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Romo, bardzo podoba mi się ta kompozycja z kamieni :super: .
Napisz trochę jakie warunki glebowe i świetlne są w tym miejscu.
Ale taka myśl na szybko, to wysokie trawy (np. miskanty) - to moja nowa fascynacja, więc mi pasują ;-), nie wiem jak Tobie :-P .
Inne dość wysokie, ładne rośliny to jeżówki, rudbekie, może jakieś wąskie iglaki (np. jałowce 'blue arrow' lub 'skyrocket').
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Na trawy to ona chyba jest za mała, choć może nie mam racji. Słońce jest prawie przez cały dzień, ziemia raczej piaszczysta.
Awatar użytkownika
klamber
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2011-05-17, 23:53

Post autor: klamber »

Ja już całkiem zachorowałem na miskanty, ale ruszam z robotą na wiosnę. Roma jeśli jest tam piach i sucho, to miskanta nie polecam, będzie miał marniutkie wiechetki. Jeżówka jak najbardziej.
Zablokowany