mój azyl

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wildrose
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-08-19, 22:57

mój azyl

Post autor: wildrose »

Witam Wszystkich :)
Wprawdzie już się przedstawiałam ale witam się z Wami jeszcze raz:)
Jak zapewne każdy z Was, tak i ja chcę mieć piękny ogród. Chęci są, jednak z wiedzą trochę gorzej, dlatego pewnie będę zadawać dużo pytań :-> Przeglądając Wasze śliczne i zadbane ogrody powiem szczerze, że boję się pokazywać mój :shock: Ale trzeba zakasać rękawy, bo chcę osiągnąć swój zamierzony cel :-D
Jak widzicie na zdjęciu, mam tu taki mały paseczek zieleni, zagospodarowany jak widać. Chciałabym, byście mi doradzili co tu mogłabym pokombinować / zmienić/ wsadzić.
Na zdjęciu tego nie widać, ale tam rośnie praktycznie sam mech (była już sadzona trawka ale nic z tego..). Stanowisko raczej cieniste, z rana świeci tam słońce, po południu przechodzi na druga stronę domu. Macie jakieś rady co bym mogła tam wsadzić? Aha, i czy ktoś wie jak samodzielnie uformować bukszpan? Kompletnie nie wiem, jak się za niego zabrać, żeby jakiegoś kształtu nabrał. Dziękuję z góry za pomoc :]
Załączniki
forum.jpg
użytkownik usunięty

Re: mój azyl

Post autor: użytkownik usunięty »

wildrose pisze: Aha, i czy ktoś wie jak samodzielnie uformować bukszpan? Kompletnie nie wiem, jak się za niego zabrać, żeby jakiegoś kształtu nabrał. Dziękuję z góry za pomoc :]
Ja biorę nożyczki i "strzygę". Oczywiście warto przy nadawaniu kształtu uwzględnić naturalny kształt krzewu. O tej porze roku możesz ciąć bukszpany. Proponuję żebyś w pierwszym strzyżeniu zaokrągliła cały krzew (ten na zdjęciu). Myślę, że mógłby mieć kształt walcowaty z górą, całkiem prostą lub z zaokrągloną. W tym stanie jaki widzę spokojnie można uciąć nawet do 5 cm. W kolejnych cięciach (np. kolejne wiosną) krzew się będzie zagęszczał (na powierzchni) i nabierzesz wprawy. Wtedy gdy cięty jest dwa razy w sezonie wegetacyjnym kolejne cięcia mogą być delikatniejsze (płytsze).

Jeśli chcesz inny kształt to oczywiście możesz próbować. Jednak początkującym zawsze polecam kształtowanie na kulę, owal czy sześcian. Uwaga! To wciąga. ;)

Powodzenia.
ArtGarden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-09-19, 21:46

Post autor: ArtGarden »

Danielo, teraz to chyba zbyt późno na cięcie bukszpanów ;) Zimne noce są już :-?

Dobrałem rośliny lubiące półcień więc powinny dać radę... ile tam jest dokładnie szerokości tego paska? Jak by co wszystko możesz uformować jak zarośnie ;)

Ja jednak zdecydował bym się zrobić tam żywopłot z cisu ;) ale to rośliny trzeba wysadzić.
Załączniki
ssscreen.jpg
screen.jpg
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Dużo mchu i cieniste stanowisko, do tego wąski pas ziemi. Bardzo dobre miejsce do posadzenia funkii. Nie muszą być te tradycyjne z wąskimi zielonymi liśćmi. Są teraz w sklepach ogrodniczych piękne ich odmiany o liściach białych, niebieskich, dwukolorowe, karbowane itp.

Daniela.
Nożyczki to chyba zbyt delikatnie powiedziane. Ja swój bukszpan formuję nożycami do żywopłotu, a później koryguję sekatorem. Masz rację co do terminu cięcia. Krzewy zimozielone można ciąć i formować o każdej porze roku, nawet w środku zimy.
Pozdrawiam. Waldek.
ArtGarden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-09-19, 21:46

Post autor: ArtGarden »

waldek727 pisze:Masz rację co do terminu cięcia. Krzewy zimozielone można ciąć i formować o każdej porze roku, nawet w środku zimy.
I mieć piękne zmarznięte rośliny na wiosnę... po cięciu roślina musi zdrewnieć, ponieważ nam nadzwyczajnej zmarznie. Tniemy wiosną lub w połowie lata. Robiliśmy już takie eksperymenty na zajęciach i skutki były mizerne. Z własnego doświadczenia nie polecam już przycinania.

Wildrose, podaj dokładne wymiary tego paska to coś się wymyśli.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widocznie moje doświadczenie 29-letnie w strzyżeniu bukszpanów nie jest wystarczające, poparte także trudniejszymi warunkami klimatycznymi (Polska całkiem północna ;) ), by doradzać.
Zawsze tnę we wrześniu, a efekty strzyżenia - tych bukszpanów, których złodzieje w nocy nie "wynieśli" z mojego ogrodu (a wynosili zaiste spore okazy hodowane nawet ponad 15 lat) - widać na niektórych zdjęciach w moim wątku. Strat mrozowych w bukszpanach formowanych nie odnotowałam.

Co do nożyczek - nie miałam na myśli takich do papieru, choć takich używałam kiedyś na początku - tylko nożyczki uniwersalne, kuchenne (ze znanego sklepu meblowego), bo dobrze leżą w kobiecej dłoni, są lekkie i wytrzymałe, a co najważniejsze precyzyjne. Nie każdy od razu posiada fachowy sprzęt ogrodniczy, w każdym razie to nie przeszkodziło mnie.

Oczywiście do dużych bukszpanów strzyżonych dodatkowo używam wielkich nożyc żywopłotowych, by "ogarnąć" większe powierzchnie, lub łatwiej wyznaczyć płaszczyzny.

Generalnie to zachęcam do cięcia i chcę przekonać, że nie ma się czego bać.

:-)
ArtGarden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2011-09-19, 21:46

Post autor: ArtGarden »

Danielo ale w środku zimy chyba ich nie tniesz? :) Mówię jak było u mnie, raz mi przemarzły i dziękuję :) Z tego co zauważyłem w zeszłym roku o tej porze było 18*C w nocy, a teraz jest 3*C. Tnę bukszpany zawsze pod koniec lata (sierpień, początek września), robię tak od 7 lat i nic się nie dzieje. Wolę nie ryzykować :) Wiadomo, że każda roślina inaczej reaguje i zależy od warunków w jakich żyje :) Ja jednak wstrzymuję się już z przycinaniem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mamy wrzesień, więc moja rada dotyczyła oczywiście bieżącego miesiąca. :mrgreen:

Zawsze z cięciem Wildrose może zaczekać do wiosny i wtedy zaczynać swoją przygodę z cięciem bukszpanów.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

ArtGarden.
Nikt nie będzie przycinał bukszpanu w grudniu czy w styczniu i jeszcze do tego w siarczyste mrozy. Napisałem to raczej w formie ciekawostki.
Teraz zabawię się w koziołka, chociaż bardzo tego nie lubię robić.

Bukszpan jest tą rośliną pośród nielicznych, którą można przycinać bez żadnych skutków ubocznych o każdej porze roku.
Awatar użytkownika
wildrose
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-08-19, 22:57

Post autor: wildrose »

Przepraszam, ale wyjazd w pracy nie pozwolił mi na wcześniejsze odpisanie. Dziękuję, za podpowiedzi a w szczególność Piotrowi za wizualizacje (żeby to już tak fajnie wyglądało jak na zdjęciu..) Powiedz proszę jak się nazywają te krzewy (czerwone?) na pierwszym planie na 1 zdjęciu? Aha tam jest ok. 80 cm szerokości.
Ogólnie za przycinanie bukszpanu wezmę się dopiero na wiosnę.
Jeśli tylko znajdę czas na zrobienie zdjęcia poproszę o jeszcze jedną radę.
A tak w ogóle dziękuję za odpowiedzi :-D
ODPOWIEDZ