gdzie rosło zboże i nie tylko

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

No oczywiście że z sensem i nawet pouczająco się zdarza więc można dużo się nauczyć z Twojego gadulstwa :D

Majka
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Danusia , napisałaś mi , że sosna Fastigiata rośnie wysoko.A ja na skalniaku mam miejsca mało.Piccolo byłaby dobra i ciągle jeszcze rozważam za i przeciw. Najlepsze byłoby coś wąskiego i niezbyt wysokiego , ale np świerk Conica to już za wysoki iglak.Poza tym mi się opatrzył , bo wszyscy go sadzą. Zaczęłąm więc szukać w internecie i znalazłam : pinus sylvestris Sentinel , sosenka kolumnowa szeroka na ok 25 cm a wysoka ok 1.2 m . Oczywiście po 10 latach - i druga pinus nigra Green Tower - wys 1.5 m , szer.40 cm. Zaryzykowałabym , bo wąskie , a wysokość sosenek można podobno regulować. Nigdy tego nie robiłam , bo nie wiedziałam.Słyszałaś może coś o tych odmianach?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Elu, w swojej mądrej książce, na temat pinus sylvestris "Sentinel" znalazłam taki opis:
Wzrost wolny, w granicach 10-15 cm rocznie,10-letnie okazy uzyskują ok. 1-1,2m wys. i 20-25 średnicy. Świetny pionowy akcent do każdego ogrodu.
Pinus nigra `Green Tower - sosna czarna
Bardzo gęsta, zwarta forma sosny czarnej. Jedna z ładniejszych, kolumnowych, wolno-rosnących odmian, o gęstym i zwartym pokroju. Gałęzie skierowane pod ostrym kątem ku górze, prawie przylegające do pnia. Igły długie, zebrane w wiązkach po 2, o soczyście zielonej barwie. Bardzo efektownie prezentuje się w eksponowanych, nasłonecznionych miejscach: wrzosowiska, ogrody skalne; zachowując kształt idealnej kolumny.
Wysokość (po 10 latach): 1,3-1,5m / Szerokość (po 10 latach): 0,4m

Tyle w opisie, sama nie znam tych iglaków.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Och , Danusiu , fatygowałaś się i specjalnie szukałaś :padam:
Ja właśnie znalazłam podobne informacje i jestem skłonna wybrać jedną z tych kolumnowych sosenek , byle tylko docelowo nie wyrosła do kilku metrów!Szukam czegoś , co mi zacieni w przyszłości świerczka kaukaskiego , bo na razie to malizna chowa się za załomem skalniaka i za kamieniem.
No to zabiorę się za szukanie , gdzie je można kupić ( i za ile , bo widziałam w niektórych szkólkach ceny astoronomiczne :roll: )
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Danusiu , a jak szeroka będzie ta Twoja Moseri? Biorę ją pod uwagę i zastanawiam się nad miejscem dla niej. Przypuszczam , że ona najpierw jest kulista , a póżniej się wypiętrza i pewnie tworzy mniej lub bardziej regularny stożek.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Elu, dokładnie nie wiem jaka będzie jej szerokość ale znalazłam w sieci
takie zdjecie
a tutaj drugie zdjęcie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Też szukam w internecie , ale nigdzie nie ma nic na temat szerokości. Na zdjęciach jest piękna!
Czy w jakiejś sośnie uszczykiwałaś czasem przyrosty?Ogrodnik mi mówił , że w ten sposób można zahamować wzrost.Sama tego nie robiłam...
Acha , podziwiam jaka jestes zdolna - w ten sposób umiesz wklejac zdjęcia! :hurra: :super:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja uszczykuję swoją sosnę czarną (zwykłą) od 2 lat i zaczyna się zagęszczać ładnie na końcach, no i nie przyrasta aż tak szybko. Podobnie zaczęłam kształtować młodziutką sosnę żółtą, którą dostałam na bonsai. Może na wiosnę będą widoczne efekty, to zrobię zdjęcia.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Danielo , czy cały przyrost uszczykujesz , czy np w połowie?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Uszczykuję więcej niż połowę, ale można uszczykiwać ostrożniej tzn. 1/3. W zasadzie to dopiero po jakimś czasie widać jaki jest efekt. Ja uszczykuję sporo, bo nie zaczynałam od samego początku, sosenka czarna miała jakieś 5-6 lat.

Jej zdjęcie jest na tej stronie zdjecia/10listopad/nDSC_0560.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Widzę,że Daniela odpowiedziała za mnie i dobrze. Bo na razie żadnej sosny nie "szczypałam".
Moseri jest za mała, Fastigiata ma rosnąć duża, Smocze Oko też chcę, żeby była widoczna. I posadziłam ją w "centrum uwagi" :-D Co nie oznacza, że kiedyś nie zacznę sosen uszczykiwać. Także uwagi Danieli i mi się przydadzą :D Dzięki
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Elu niewielką i bardzo wolno rosnącą sosną jest sosna oścista. Ma ładny pokrój bez formowania i świetnie sobie radzi na ubogich glebach :-D Sosnę czarną również formuję, ale i tak przyrasta dość szybko i na skalniak raczej się nie nadaje.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

piwonia pisze:Elu niewielką i bardzo wolno rosnącą sosną jest sosna oścista. Ma ładny pokrój bez formowania i świetnie sobie radzi na ubogich glebach :-D Sosnę czarną również formuję, ale i tak przyrasta dość szybko i na skalniak raczej się nie nadaje.
Wiesiu ale o tej Pinus nigra `Green Tower - sosna czarna, piszą, że rośnie wolno i po 10 latach osiąga do 150 cm wys.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dziękuję Danusiu, poczytam sobie, bo to chyba ciekawa odmiana :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

piwonia pisze:Dziękuję Danusiu, poczytam sobie, bo to chyba ciekawa odmiana :-D
Bardzo proszę :mrgreen: ale to Ela M znalazła tą odmianę, na swój skalniak :lol:
Zablokowany