gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Asterka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 310
Rejestracja: 2011-09-20, 13:51

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Asterka »

Do tej pory nie słyszałam, żeby przycinać liście irysom, ale widać, że się opłaci. Danusiu, kiedy je przycinałaś? Czy bardzo krótko?
Robert "Klamber", który był kiedyś na naszym Forum, teraz jest w Kanadzie i na innym forum zamieszcza ciekawe zdjęcia z Kanady. Na jednym właśnie niedawno pokazał kwitnące teraz irysy. Cieszę się, że i u nas można to osiągnąć. Mnie udawało się tylko uzyskać po przycięciu drugie kwitnienie ostróżki.
Pozdrawiam Danusia-Asterka.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: wasilewska101 »

Ostróżki i u mnie kwitną drugi raz ale irysy w tym roku nie ,może dlatego że ich przesadziłam w suchsze miejsce bo jak było mokro to stały w wodzie .. Tez oglądam zdjęcia Roberta z kanady ,piękne widoki i jak czyściutko . Parki pięknie utrzymane ... duże drzewa i piękne kwiaty ,pełne zwierzyny i ptaków .
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Asterka pisze:Do tej pory nie słyszałam, żeby przycinać liście irysom, ale widać, że się opłaci. Danusiu, kiedy je przycinałaś? Czy bardzo krótko?
Swoje irysy przycinałam w lipcu i nisko, bo mąż kosił je kosą.
Obrazek
Ale wklejam cytat o uprawie irysów ze strony: Zasady uprawy irysów
Kolejnym zabiegiem już po kwitnieniu jest wycinanie pędów kwiatowych u ich nasady oraz wycinamy zwiędłe liście, ale tylko te, które są z oznakami choroby lub zbrązowiałe, zapobiegamy w ten sposób przenoszeniu się ewentualnych chorób. Późną jesienią trzeba uprzątnąć wszystkie martwe liście a zdrowe przyciąć do 1/3 wysokości. Zabieg ten stosujemy tylko przy irysach rosnących, co najmniej 2 lata lub więcej w jednym miejscu.
Znowu wprowadziłam trochę zmian na Polu ;-)
Zdjęcie z lipca br.
Obrazek
i obecnie
Obrazek
widok za szałwią lekarską z czerwca tego roku
Obrazek
czas teraźniejszy
Obrazek
Następna zmiana, zdjęcie z sierpnia br. Z początku wydawało mi się, że ciemne żurawki dobrze będą wyglądały w otoczeniu wrotycza. Ale gdy wszystko się rozrosło rabata nie spełniła moich oczekiwań.
Obrazek
i zaczęła się przeprowadzka, październik tego roku
Obrazek
Trochę jesienno -polnych widoczków
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: wasilewska101 »

Piękne trawki , mam jeszcze kilka do przeprowadzki ale boję się ich ruszać bo w nocy są przymrozki i jest bardzo sucho , waż zwinięty i teraz latam z konewką .. Jak popada przygotuję rabatkę pod nowe nasadzenia ,.. Z kąt dorwałaś tyle kępek mchu ,pięknie wygląda .. ..
Awatar użytkownika
Asterka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 310
Rejestracja: 2011-09-20, 13:51

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Asterka »

Czy te srebrne roślinki, które rosły koło żurawek, to wrotycz Haradiana? Czy nie podzieliłabyś się nim ze mną na wiosnę?
Może u mnie też by się znalazło cos ciekawego dla Ciebie.
Patrząc na zdjęcia widzę, że nawet goździki znowu Ci zakwitły. Kępy marcinków - piękne. U mnie marcinki mają rozwinięte po kilka kwiatków, a reszta jeszcze w pąkach.
Pozdrawiam Danusia-Asterka.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

wasilewska101 pisze: Z kąt dorwałaś tyle kępek mchu ,pięknie wygląda .. ..
Janinko, to jest goździk- dianthus arpadianus. Dostałam go od Ladys :mrgreen: Dobrze się sprawuje ale w tym roku chyba nie zakwitł albo ja tego nie widziałam.
Asterka pisze:Czy te srebrne roślinki, które rosły koło żurawek, to wrotycz Haradiana? Czy nie podzieliłabyś się nim ze mną na wiosnę?
Może u mnie też by się znalazło cos ciekawego dla Ciebie.
Patrząc na zdjęcia widzę, że nawet goździki znowu Ci zakwitły. Kępy marcinków - piękne. U mnie marcinki mają rozwinięte po kilka kwiatków, a reszta jeszcze w pąkach.
Tak to wrotycz Haradjana. Przypomnij się po zimie.
Miskant chiński Roter Pfeil, ubiegłoroczny nabytek
Obrazek
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: wasilewska101 »

Ale podobny do mchu , mogę prosić o malutką kępkę na wiosnę , posadziłabym go na skalniaku , przy innych kępkach ..
Ślicznie wyglądają twoje kępki traw , moje dopiero przesadzone i to nie wszystkie ,.. może za dwa lata i ja będę mogła się pochwalić rabatą z trawami ..
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: mmmm5 »

Danusiu ! ile osób i przez ile lat pracowało na tak piekny ogród ? Ciekawi mnie też jaką masz ziemię i czym nawozisz.Mam nadzieję,że starczy mi życia aby zagospodarować chociaz teren przed domem jakieś 600m2 i to jest górka porosnięta chwastami. :zalamany:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

wasilewska101 pisze:Ale podobny do mchu , mogę prosić o malutką kępkę na wiosnę , posadziłabym go na skalniaku , przy innych kępkach ..
Janinko, możesz. Ukorzeniam dla Ciebie dławisza. Mam nadzieję, że się powiedzie. Bo ostatnio opuściła mnie "zielona" ręka i ze sporej ilości szczepek ukorzeniła mi się jedna. Dlatego dławiszowi nagięłam pęd do ziemi ;-)
mmmm5 pisze:Danusiu ! ile osób i przez ile lat pracowało na tak piekny ogród ? Ciekawi mnie też jaką masz ziemię i czym nawozisz.Mam nadzieję,że starczy mi życia aby zagospodarować chociaz teren przed domem jakieś 600m2 i to jest górka porosnięta chwastami. :zalamany:
Marysiu, przy kwiatkach, głównie pracuje jedna osoba :) Oczywiście przy pomocy męża ale przy cięższych pracach albo przy jego dobrych chęciach :hyhy: Ale za to, ja nie pomagam mu w ogródku warzywnym :lol:
Początki kwiatowego pola zaczęły się w 2010 roku -maj
Obrazek
Jak widać na zdjęciu, fragment pola mąż zaczął przekształcać w warzywnik, bo trudno mu było zrozumieć jak można taki kawał ziemi obsadzić tylko kwiatami :lol: Po prawej stronie jest warzywnik, bo tam jest lepsza ziemia. A generalnie ziemię mamy klasy 4. W tym roku, z tego co wiem mąż posypał nawóz wieloskładnikowy. Teraz sadząc rośliny podlewam Rosahumusem, który otrzymałam jako nagrodę. W lecie, niektóre roślinki, także dostały rosahumusu. Generalnie sadzę rośliny, które wytrzymują nasze polne i mrozowe warunki. Te co wypadły już nie wracają. Mam kilka rabat z roślinkami wymagającymi ale to małe grupy, bo z większą ilością nie dałabym rady ;-)
Jedną z takich rabat jest ten kamienny krąg, w którym rosną w większości wrzoście. Bo część wrzosów wypadła.
Obrazek
Przy nich posadziłam także hortensje ogrodowe, żebym nie musiała ganiać z nawozami i wodą.
Obrazek
Ale obok posadziłam macierzankę i wawrzynka, bo to rośliny lubiące ziemię zasadową.
Na podwórkowej rabacie także wydzieliłam kawałek miejsca na kwasoluby.
Obrazek
To przednia część rabaty. Na polu mam kilka hortensji ogrodowych ale w tym roku mało o nie dbałam więc dopiero się okaże jak zakwitną w następnym.
Obrazek
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: mmmm5 »

Widzę,że traktor tez pomaga.Zastanawiam sie od czego zacząć,może wykropić tę górę randapem ale rosną na nie stare drzewa owocowe i dwa stare włoskie orzechy one ograniczają nasadzenia a nie chcę się ich pozbywać.Góka jes spadzista i posiada liczne wgłębienia,ziemia ciężka gliniasta można z niej piece budować.Ja własnie z tej gliny mam piec w kuchni.
Chetnie przyjmę sugestie od czego zaczać.
Załączniki
oto piec z boku można piec pizzę
oto piec z boku można piec pizzę
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Jeżeli chcesz, żeby ktoś z nas coś Ci doradził to zrób zdjęcia. I opisz, podobnie jak w moim wątku swoją ziemię, swoje potrzeby i wizje. Niestety ale trzeba także poświęcić trochę czasu na poszukiwania w sieci na temat roślin. Nadchodzi zima więc czasu będzie więcej. Ja także kupowałam różne gazety.
U mnie pod orzechami rośnie trawa ale nie jest to tzw. angielski trawnik. 2008 rok- maj.
Obrazek
maj 2013 r
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Iga51 »

Danusiu, dziękuję za zaproszenie do Twojego ogrodu. Pooglądałam sobie i nacieszyłam oko. Bardzo żałuję że mam mało dotychczasowych zdjęć ogrodu i roślin, gdyż ja głównie robiłam zdjęcia wnukom w ogrodzie. Ale trochę mam i postaram się jak najszybciej je pokazać. Piszesz że 2000 m2 to dużo. Zgadzam się, tym bardziej, że jak to kupiliśmy , to było strasznie zaniedbane, zarośnięte (od 12 lat nikt tu nic nie robił). Był stary, dziki sad i zielsko do wysokości 2 m. Teraz już większość jest wykarczowana i zagospodarowana. Nie będę się za dużo rozpisywać dopóki nie zamieszczę zdjęć. Szkoda że tak późno Was znalazłam, ale mam nadzieję, że jeszcze dużo skorzystam z Waszych doświadczeń. Pozdrawiam. Iga
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Danka »

Iga, miło mi, że odwiedziłaś mój ogródek. Ja zaczęłam robić zdjęcia od powstawania ogrodu ozdobnego na polu. Dlatego taki tytuł mojego wątku. Wcześniejszych zdjęć z różnych rabatek także nie posiadam albo są to papierowe ale nie tylko roślinne. Jednak, może kiedyś zdecyduję się na sesję wspomnieniową :-D
Ponieważ w ubiegłym tygodniu nie mogłam jechać na wieś, muszę cieszyć oczy jesiennymi barwami klonów rosnących na podwórku. Taki mam widok z okna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: Iga51 »

Piękne te klony. Mój, ten największy zrzucił już prawie wszystkie liście. Dzisiaj najwięcej, bo u nas potwornie wieje. W przyszłym tygodniu córka mi pomoże i zamieszczę trochę zdjęć (bo ja jeszcze nie bardzo potrafię). Zdecydowałam się wyjść na chwilę do ogrodu. Myślałam, że mi głowę urwie. Zebrałam trochę orzechów włoskich i uciekłam do domu. Pozdrawiam. Iga
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: gdzie rosło zboże i nie tylko-część II

Post autor: mmmm5 »

Danusiu ! nie moge otworzyć Twojego albumu "Pnącza w moim ogródku" ;czy to wina mojego łącza ?
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Zablokowany