Ogród na obrzeżach Małopolski.

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Danusiu dziękuję bardzo za podpowiedź. Wśród mieszanki cebul były i takie, więc to na pewno to.
Elu dziękuję za życzenia. Pracy w ogrodzie nie braknie na pewno, tylko mam zbyt krótką wiosnę. Zaraz po powrocie bierzemy się za nowe rabaty.

Kupiliśmy rozdrabniacz do gałęzi i mam pytanie: Czy takie rozdrobnione gałęzie brzozy mogę wysypać pod drzewa zamiast kory? Będę jeszcze tak rozdrabniać gałęzie z przycinania drzew i krzewów owocowych oraz sosny. Proszę o podpowiedź czy mogę ich tak użyć - zamiast kory?
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: wasilewska101 »

Prawda że zdrowie najważniejsze i dlatego należy się oszczędzać , rehabilitacja się przyda a ogródek najwyżej trochę zarośnie . Ja tez po złamaniu ręki i stłuczeniu biodra staram się co dzień pomalutku doglądać ogródek ale jak już noga zaczyna boleć to wracam do domu .. Piękne nasadzenia ,dobrze że masz takie duże parapety .. Moja fuksja przezimowała w piwnicy ale taka jak twoja w tamtym roku padła ,mam małe doniczki ..Śnieżnik ładny u mnie też kwitnie, reszta kwiatów też pomału pnie się do góry aby tylko nie było przymrozków ..
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Elzbieta M »

Irenko , ja mam doświadczenie z rozdrobnionymi gałęziami żywopłotu. Rozsypałam je kilkucentymetrową warstwą na rabacie , prosto na glebę , bez folii.Zrębki zatrzymywały mi wilgoć , ujarzmiły chwasty. Po sezonie lekko zmieszałam z ziemią , aby ją spulchniły. Oczywiście nie musisz przekopywać :-D
Nie wiem , jaki masz rozdrabniacz , ale u nas grubszych gałęzi nie dało sie rozdrabniać

Więcej: Rozdrabniarka do gałęzi - budowa, jaką kupić, jak działa
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: lilia0405 »

Irenko kuruj się w sanatorium, rzetelnie wykonuj zabiegi i jak nowo narodzona wracaj, ogród tyle wytrzyma bez Ciebie. :-)
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Witam po powrocie z sanatorium. Mogę uznać, że przebrnęłam przez zaległości na forum (jeszcze trochę zostało ale teraz już idzie szybciej).

Piękne wiosenne ogrody. Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć tego co kwitło. Pokażę to co udało się dzieciom uchwycić.

To po raz pierwszy kwitnąca śliwa brzoskwiniowa, posadziliśmy ją jakieś 4 lata temu. Zastanawiamy się czy będą owoce. Obrazek

Moja magnolia, rozwija kwiaty kolejno.
Obrazek

Obraz ogólny jednej z rabat. Przepraszam za jakość zdjęcia.
Obrazek

Serduszka z bliska. Zdjęcia z 24maja.
Obrazek

Moje pierwsze hiacynty, pod siatkami ukrywają się peonie.
Obrazek

Największa radość tej wiosny to te szachownice.
ObrazekObrazek

Pod drzewami i krzewami kryły się tulipany. Zabieram je z tamtego miejsca.
Obrazek

Tak wyglądały trytomy po zimie. Jak pogoda pozwoliła je odkryć.
Obrazek

Maleńka moja rabata.
Obrazek

To by było tyle z tego jak mnie nie było. Jutro napiszę i pokaże co widziałam w sanatorium.

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: lilia0405 »

Witaj Irenko po powrocie z sanatorium, pewnie jesteś pełna siły do pracy w ogrodzie ale ostrożnie nie przesadzaj ;-)
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Lol@ »

Witaj po malutkiej przerwie ;). Trytomy ładnie Ci przezimowały...
Nie przepraszaj za jakość zdjęć, wszystko widać :) :)
Na malutkiej rabatce widzę Tulipanki :D Dużo ich tam masz?
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: wasilewska101 »

Odpoczęłaś i wykurowałaś się to teraz pomalutku do ogrodu , moje trytomy znikły , znowu muszę je dokupić bo ładnie kwitną.. Na wiosnę wszystko ładnie wygląda bo cebulowe maja piękne kolory u bylin już ich nie ma choć też pięknie wyglądają ..
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Dziękuję za odwiedziny.

Wypoczęta a z pracami ogrodowymi czy to domowymi nie mogę za mocno szaleć. Jak tylko coś porobię za dużo to od razu kręgosłup daje znać o sobie - nie zrobię przerwy to zaraz jest po robocie.

Kasiu (Lol@) w tym miejscu jest ich kilkanaście nowych, które kupiłam 2 lata temu. Ogólnie tulipanów mam kilkadziesiąt, są żółte i czerwone. Część miał postrzępione brzegi rosły wsadzone to tu to tam, a od tego roku zaczynam je grupować na rabatach.

Dzisiaj chciałam Wam pokazać okoliczności przyrody w jakich wypoczywałam oraz kilka roślin, które wypatrzyłam w Horyńcu. Nie ukrywam, że są dla mnie istną zagadką. Po za tym wkoło mnóstwo lasów.
Tak wyglądało otoczenie samego budynku sanatorium.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz pokażę dla mnie bardzo zagadkowe rośliny, jedną z nich nawet sobie przywiozłam.
Jako pierwsza, bylina kwitnąca w październiku. Tyle udało mi się o niej dowiedzieć. Jeśli ktoś ją rozpozna to proszę o podpowiedź.
Obrazek
Obrazek

Jako drugie przedstawie drzewo, którego nikt nie umiał nic powiedzieć.
Tak wygląda w całości.
Obrazek
Tak jego pień.
Obrazek
Tak gałęzie z bliska.
Obrazek
Niestety brakuje zdjęcia liści,ale jak widać na ostatnim nie zdążyły się rozwinąć.

W następnym poście zdam relację z tego co się wydarzyło po powrocie, czyli co udało mi się a raczej nam (z Mężem) zrobić.
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: pogodynka »

Śmieszne to drzewo.Ogólnie ładnie ,zielono wokół budynku.Mało natomiast widzę ławeczek dla kuracjuszy,Pewnie piekniej jest w pełni lata.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: wasilewska101 »

Ta bylina to rozchodnik duży .ładnie narasta i kwitnie na jesieni , ma kilka kolorów kwiatów i liści . Ja mam na razie cztery kolory ale kępek już dużo bo ładnie dekoruje ogród do samej zimy .. Co do drzewka to pierwszy raz widzę takie co ma kolce na pniu .. Nawet bez liści ładnie wygląda ..
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Danka »

Irenko, drzewo moze sie nazywac glediczja trojcierniowa.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Dziękuję za odwiedziny.

Ławeczek dla kuracjuszy całkiem sporo, starałam się ich nie ująć bo nie mogłam trafić by były puste. Nie każdy lubi być fotografowany byle kiedy i przez byle kogo. Te zdjęcia robiłam z myślą pokazania ich właśnie na forum czy znajomym.

Janinko i Danusiu dziękuję bardzo za podpowiedzi. Byliny byłam ciekawa, bo ją przywiozłam i teraz będę mogła o niej poczytać i sprawdzić czy dobrze ją wsadziłam. A drzewo to czysta ciekawość. Jutro pokażę zmiany jakie u mnie zaszły.
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: mamina »

Irenko ,ładnie kwitła magnolia ,tulipany ,ale jestem ciekawa jakich zmian dokonałaś :-D .Ze zdjęć widać ,że terenu masz sporo . U mnie trawnika ubywa ,tylko M mi się pyta czy biorę pod uwagę zamiary na siły ,bo lat przybywa :kwasny:
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Jolu teoretycznie to mam do dyspozycji jakieś 10 może 11arów. Spora tego część jest obsadzona drzewami (około30) i krzewami owocowymi (około 50). Z jednej strony wzdłuż ogrodzenia posadziliśmy leszczynę (koło 20szt) mają stworzyć coś w rodzaju użytkowego żywopłotu. Tak, że na rabaty kwiatowe zostaje nie wiele miejsca. Co do znikającego trawnika to masz rację co rok (od jakiegoś czasu) po kawałku go ubywa.

Teraz relacja ze zmian. Nie będę się rozpisywać po prostu pokażę zdjęcia i je opiszę.

Obrazek
To była rabata różana, wchodzi w skład nowej.

Obrazek
To teren pomiędzy różami magnolią i krzewami owocowymi.

Obrazek
To początek łączenia.

Obrazek
Obrazek
Tak wyglądało po połączeniu, przekopaniu i wyrównaniu.

Obrazek
Tak wygląda to w tej chwili. Pozostała do obsadzenia donica. Pogoda chwilowo nie pozwala mi na prace w ogrodzie.
Początkowo miała ona być obsadzona trochę inaczej, ale dość nie spodziewanie z sanatorium przywiozłam sadzonki no i moje plany wzięły w łeb. Pewnie jeszcze będzie się zmieniać.

Na dzisiaj to tyle muszę uciekać do innych obowiązków.
ODPOWIEDZ