Ogród na obrzeżach Małopolski.

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: lilia0405 »

Irenko donica wyszła super ja o takiej mogę tylko pomarzyć. ;-)
Awatar użytkownika
lizz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-06-28, 23:48

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: lizz »

Tak, donica jest śliczna. Jak będzie obsadzona już kwiatami, to będzie miała wygląd idealny. :mrgreen:
"Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie. Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie, Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze." Leśmian

Pozdrawiam
Małgorzata


Mój skrawek świata
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Dziękuję Wam za miłe słowa lada dzień będzie gotowy pierwszy projekt jaj umiejscowienia i obsadzenia.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

W moim ogrodzie jesienią niewiele się dzieje (jeszcze). Dlatego nie mam aktualnych zdjęć.
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam początki projektu nowej rabaty. Chciałabym tą nową rabatę tak zaprojektować by działo się cały rok. Kupiłam jesienią parę nowych dla mojego ogrodu cebul kwitnących wiosną. Takie jak np.: krokusy, hiacynty, narcyzy, czosnek kaukaski, cebulice, śnieżnik, zawilec, szafirek, irysy i szachownice. Z racji mojej choroby i remontu nie zdążyłam na czas z przygotowaniem miejsca a duża ich część jest zakupiona w miksie. Zostały posadzone w miejscu tymczasowym. W przyszłym roku dostaną swoje miejsce.

Obrazek
To tymczasowa rabata dla większości cebul.

A teraz powrót do projektowanej rabaty.

Obrazek
Taka ma być wysokość donicy. Ma ją być trochę widać z ulicy.

Obrazek
Taki mniej więcej ma być jej rozmiar. Cegły, na których stoi będą zasypane ziemią. Po bokach już rosną trytomy.

Obrazek
Taki jest bardzo wstępny projekt:
Nr 1 to hibiskusy, umieściłam 2 po bokach donicy.(Choć mam ich ok. 6 młodych sadzonek)
Nr 2 to floksy kanadyjskie.
Nr 3 to dalie bulwiaste - żółta i fioletowa z białymi końcami na płatkach.
Nr 4 to acidentry.
Nr 5 to mieczyki.
Rozplanowałam to co mam w tym momencie w domu. Co będzie dalej jeszcze nie wiem, może znajdę inspirację na forum. Chciałabym, żeby to były rośliny wieloletnie bez konieczności wykopywania. Choć i takich nie wykluczam całkowicie.

Pokażę jeszcze gdzie ma być rabata różana.
Obrazek
Sąsiaduje ona z tą projektowaną z donicą.
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Nutka »

Irenko, super że masz coraz to nowe pomysły :) Myśle że rabata i jej projekt bedzie jeszcze wiele razy ewoluował :D
Czy zamiast dalii i mieczykow nie sądzisz że warto postawić na bylinki? Sezonowe kwiatki można "upychać" w rabatkę... ;-) Mieczyki na przykład przekwitają i koniec... i zostaje dziura ;)
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Małgosiu dokładnie tak tylko całkowity brak pomysłu na te bylinki. A chciałoby się chciało. Szukam na nie inspiracji. Tak jak znalazłam na rabatę różaną. Nie długo przedstawię jak ją widzę.
użytkownik usunięty

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli mogę coś poradzić, to warto żebyś planując rabatki pomyślała o nadaniu im kształtów podłużnych, może połączyć je z istniejącymi już rabatkami. Ja początkowo robiłam takie placki na trawniku, bo każde nasadzenie było swoistą walką z Tadziem. On bronił trawnika, a ja chciałam coś posadzić. odwieczny konflikt. Choć gdy po czasie widzi efekt, to widzę że jest zadowolony... do najbliższego koszenia slalomu giganta. ;) Z czasem łączę te "placki" i ogród na tym zyskuje, wygląda wszystko na bardziej przemyślane. :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Merghen »

Irenko, ja bym połączyła wszelkie rabaty i tą nową zrobiłabym w kształcie łezki. Próbowałam to zrobić tymi możliwościami jakie mam w swoim programie - obrzeżem byłoby to co czerwone i przedłużeniem czarna strzałka jako wykończenie łezki. To nieudolny rysunek, linie mogłyby być bardziej opływowe ale jakoś bardziej pasowałby mi ten kształt.
Załączniki
Pojekt.JPG
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Małgosiu możesz powiedzieć jakiego używasz programu?
Małgosiu i Danielo dziękuję za wasze sugestie. Jak tylko pogoda pozwoli to zrobię takie duże panoramiczne zdjęcie obejmujące całość. Ta rozrysowana (mało udolnie, robiona w Paint) jest jakby łączącą róże z zagospodarowanym już rogiem. Docelowo miałaby się jeszcze połączyć z magnolią, by nie powstał wspomniany slalom gigant. Boję się jednak, że jak zrobię za dużą to będzie bardzo pusta, że nie zdołam jej ładnie zapełnić. Może znacie byliny, które są wytrzymałe i można by je zacząć hodować z nasion. Późną wiosną (połowa maja) kupiłam nasiona: pierwiosnek storczykowy i ząbkowany, dzwonek karpacki, firletka omszona oraz mix nasion byliny wiosny : rogownica, smagliczka górska i żagwin ogrodowy. Dla tych 3 ostatnich mam już inne miejsce, ale o tym kiedy indziej.
użytkownik usunięty

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: użytkownik usunięty »

Sabo,
warto się zastanowić jakie tam pasowałyby na "wypełnienie" byliny. Wiosną na forum z pewnością znajdą się jakieś "nadmiary" do podziału (służę pomocą). Ja głównie wszystko wypełniam bylinami, bo praktycznie są wieczne, przemieszczam je tylko co jakiś czas, bo przecież się rozrastają, a czasem lepiej gdzieś mi pasują. :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Merghen »

Irenko, myślę,że mamy całą zimę by zaproponować Ci odpowiednie byliny, które od wiosny do jesieni ubarwiałyby ten zakątek. Pewnie też i u mnie będą jakieś do oddania bo ogródek niewielki a one lubią się rozrastać choć właśnie teraz, jesienią je przesadzałam ale na pewno będą do podziału dzwonki wszelkiej maści i koloru :)

Jeśli chcesz to mogę też Ci wysłać nasionka naparstnicy rdzawej, zebrałam je i już do niektórych trafiły ale coś tam jeszcze mi zostało. Zerknę też jaki mi pozostały jeszcze nasionka z wcześniejszego siania to napiszę a Ty sobie coś wybierzesz. :)

Takie zdjęcie panoramiczne byłoby wskazane, trudno coś doradzać gdy się widzi tylko skrawek ogrodu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Dziewczyny dziękuję bardzo. Myślę, że dzisiaj jeszcze zamieszczę to zdjęcie.
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Nutka »

Irenko, dziewczyny dobrze piszą. Lepiej "sprawują się" w ogrodzie rabatki o podłużnych kształtach, niż dużo rabatek o różnych.
Ja oczywiście na wiosnę również chętnie podzielę się tym, co tylko da się podzielić :)
Jak zamieścisz to ogólne zdjęcie, to i ja coś tam postaram się zaproponować ;-)
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: saba »

Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcia umiejscawiające moją rabatę.
Obrazek
Ogólniejsza wersja rabaty, z przodu jako pierwsza widoczna różana (już wspominana, są dwie róże) a ta górka to ta rabata. Za nią rosną dereń, pigwa i pigwowiec oraz aronia.
Obrazek
To ujęcie od strony aronii.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
To cały obszar w poszczególnych rabatach.
Obrazek
Tak to wygląda w całości. Nie udało mi się ująć aronii, w tym największym zdjęciu.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Ogród na obrzeżach Małopolski.

Post autor: Merghen »

Irenko, nie wiem co o tym sądzisz ale ja bym zlikwidowała również ten trawnik między rabatą różaną a ogrodzeniem.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ