Ogródek Mikusii

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

mikusia pisze:Pani Magdo :) niestety nie znam nazwy jak tylko się coś dowiem to podpiszę ją. ma około 120 cm niestety mam jedną kępkę akurat tej , ale jak będe u babci to się rozejrzę czy da sie ją podzielic to może jakaś wymianka by była ;-) zdjęcie kępki zamieszczę bo jeszcze nigdy ich nie dzieliłam :oops:
Dziękuje bardzo - 120 cm byłaby idealna. Niestety o wymiance nie ma mowy, ponieważ ja jeszcze nic nie mam :lol:
A może ktoś rozpozna?
Awatar użytkownika
ewka56
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 168
Rejestracja: 2009-03-26, 08:52

Post autor: ewka56 »

Ilość dalii imponująca
Pozdrowienia dla wszystkich Ewa
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

Więc zapraszam jeśli ktoś wie jaka jest jej nazwa proszę pisać. Jak się da podzielić to wyślę. Rozejrzę się w weekend :)
http://www.dahlie.net/ tu jest jedna podobna :) zapraszam do przejrzenia można nacieszyć oko :-) gdyby tak je mieć. :roll:
Pozdrawiam Mikusia
Ogródek Mikusi:)
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

mikusia pisze:więc zapraszam jeśli ktoś wie jaka jest jej nazwa proszę pisać . jak sie da podzielić to wyślę. rozejrze sie w weekend :)
Och, dziękuję bardzo :-D
Natomiast jak nie da się podzielić, to z pewnościa znajde ją w tym katalogu, za który też dzięki - świetna baza danych, już dodaje do ulubionych (z przeglądaniem poczekam jednak do łykendu, bo znowu będę siedziała pół nocy).
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

PaniMagdo ja przejrzałam na szybko i krótko mi to zajęło, aż się zdziwiłam :) ale piękne są niektore aż dech zapiera :)
Pozdrawiam Mikusia
Ogródek Mikusi:)
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

oglądając karpę dalii zauważyłam grzyb ,ciekawe czy zakwitnie ?jak sobie z tym poradzić ?? Pani Magdo co do podziału to odpada bo może się na następny rok nie nadawać, nie mam doświadczenia z podziałem bulw. zobaczymy czy zwalczę grzybicę

pozdrawiam cieplutko :)
Pozdrawiam Mikusia
Ogródek Mikusi:)
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Mikusiu...bardzo łatwo podzielić karpy dalii. Wystarczy oderwać jedną z bulw. W twoim przypadku skoro zauważyłaś grzyba tym bardziej bym oddzieliła aby grzyb nie przeszedł na całą karpę. Może jeszcze dało by się coś z tej karpy uratować. Tak pozostawiona na pewno wiosny nie doczeka i nie zakwitnie. Słyszałam o preparatach zabezpieczających przed ewentualnym grzybem......ale skoro już jest to moim zdaniem tylko nadaje się do wyrzucenia.. :kwasny:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Witaj , Mikusia
Dalie są oczywiście bardzo wdzięczne . Nie wiem , czy któreś kwiaty kwitną tak długo , jak one. U mnie np od czerwca do przymrozków. I to niezależnie , czy posadzone bulwy , czy posiane nasionka . Wysiewam wcześniej na parapecie , rosną szybko.Polecam te kołnierzykowe , szukaj , bo są na prawdę super. Ja niestety w tym roku dalii nie miałam, co roku zmieniam nieco "wystrój " .Niestety, miejsca nie ma aż tyle , by pomieścić wszystkie piękności. Pozdrawiam
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

mikusia pisze:oglądając karpę dalii zauważyłam grzyb ,ciekawe czy zakwitnie ?jak sobie z tym poradzić ?? Pani Magdo co do podziału to odpada bo może się na następny rok nie nadawać, nie mam doświadczenia z podziałem bulw. zobaczymy czy zwalczę grzybicę

pozdrawiam cieplutko :)
Spoko, ja z tym katalogiem bez trudu sobie to znajdę, albo coś bardzo podobnego, już trochę przejrzałam - chcę je wszystkie! :-D
Szukałaś w necie o tym grzybie trochę? Niefajna sprawa...
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

No z grzybami to nieciekawa sprawa. Ja po wykopaniu lekko przesuszam, usuwam nadmiar ziemi i koniecznie usuwam wszystkie chore kawałeczki. Nie bój się ciąć byle zostanie jedna bulwka i serce czyli pęd. Lepiej mocniej przyciąć bo może coś z niej będzie niż wiosną całość wyrzucić. :/ :D
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

edulkot pisze:No z grzybami to nieciekawa sprawa. Ja po wykopaniu lekko przesuszam, usuwam nadmiar ziemi i koniecznie usuwam wszystkie chore kawałeczki. Nie bój się ciąć byle zostanie jedna bulwka i serce czyli pęd. Lepiej mocniej przyciąć bo może coś z niej będzie niż wiosną całość wyrzucić. :/ :D
Wychlastać trzeba to koniecznie, ale na pewno nie zaszkodziłoby czymś spsikać profilaktycznie, spory grzyba są niewidoczne dla oka i może być cała kolonia, której nie wytniesz.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

edulkot pisze: Nie bój się ciąć byle zostanie jedna bulwka i serce czyli pęd. Lepiej mocniej przyciąć bo może coś z niej będzie niż wiosną całość wyrzucić. :/ :D
A przycięte miejsca dobrze posypać roztartym węglem drzewnym. (byle nie ten od grilla :-/ )
To fachowy sposób zabezpieczania różnych bulw.

Piszą o tym choćby u konkurencji ;-) Dodatkowo ciekawe rysuneczki są.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

Bardzo dziękuję za rady, grzyb mam nadzieję wytępiony. I pragnę przeprosić za swoją dłuugą nieobecność wszystko było spowodowane częstymi wyjazdami i brakiem internetu . :( Co do dalii to przez ten katalog mam już tyle nowych piękności w planach. A siać raczej będę, w tym roku pierwszy raz siałam i ładnie poszło, część siewek dałam cioci i była pod wrażeniem i chyba jej się podobały więc teraz mogła bym się kołnierzykowymi zająć, bo zeszły sezon szukałam nasion i nigdzie nie było... a ciocia chętnie sobie też posadzi :) ja również. Jeszcze ładnie mi powschodziły gazanie, tylko były za późno posadzone na stałe miejsce. No cóż pierwszy raz siane to i tak się cieszę, że urosły:). A wszyscy mówili nie morduj się kupisz sobie sadzonki i nie mogli zrozumieć, że mi to sprawiało frajdę jak na parapecie robiło się zielono... wiadomo potem ziemia pikowanie itp. to już gorzej, ale było warto:)

dzięki za przeczytanie wywodu :)
POZDRAWIAM :rotfl:
Pozdrawiam Mikusia
Ogródek Mikusi:)
Awatar użytkownika
roza333
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 191
Rejestracja: 2009-08-15, 15:52

Post autor: roza333 »

Witam też miałam kiedyś dalie tylko jeden rok nie przetrwały zimy w piwnicy i już nowych nie nabywam Twoje są piękne i te kolorki ;-) pozdrawiam
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

bardzo dziękuję :) lubię te kwiaty na mam jakiegoś super ogrodu wypielęgnowanego i one się sprawdzają swoimi kolorami i kształtami podbijają moje serce :)
Pozdrawiam Mikusia
Ogródek Mikusi:)
ODPOWIEDZ