Ogród z pięknym widokiem

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Nasturcje to jednak śliczne kwiatuszki i mają tyle odcieni, tylko czemu są takie pazerne co do terenu, włażą wszędzie, mnie już przystroiły świerka serbskiego, chyba na święta. :rotfl:
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Edytko, dziękuję za pochwały :-D
Piotrze, masz rację, moje nasturcje nadal w pełnym rozkwicie :-D
Elu, sąsiadkę mam rzeczywiście nadzwyczajną, czasem obdarza mnie również swoimi wypiekami, a jak gdzieś wyjeżdżam, to zajmuje się moimi zwierzaczkami :D :D :D
Maju, w moim przypadku pazerność nasturcji względem terenu jest ogromną zaletą, nadal mam wiele wolnych miejsc do obsadzenia :lol:

Aktualnie w moim ogrodzie dominuje kolor pomarańczowy :D poletko nagietków przyciąga wzrok i daje wiele radości :rotfl: aż się nie chce obrywać tych kwiatków pełnych energii, ale muszę w końcu to zrobić, bo zapowiadają deszcze, a do suszenia trzeba zrywać kwiaty w słoneczne przedpołudnie :D
Obrazek
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

Post autor: smigu-s303 »

Lilu napisz co robisz z płatków nagietka, piękne to pomarańczowe poletko. Zdzisia
Zielony Listek
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Zdzisiu, płatki nagietka można wykorzystać do ziołowej herbatki, ponieważ mają wszechstronne działanie lecznicze. W zimie można wykorzystać antywirusowe, antybakteryjne i uodparniające właściwości nagietka, natomiast osoby z chorobami żołądka, wątroby powinny zaprzyjaźnić się z nagietkiem na stałe.

Obrazek
Można też sporządzać z kwiatów nagietka nalewki, kremy, maści..., może coś wypróbuję, płatków mam mnóstwo :rotfl:

Najpierw jednak trzeba kwiaty zerwać, oskubać im płatki i wysuszyć w niezbyt wysokiej temperaturze

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jutro pokażę jak wyglądają płatki nagietka po wysuszeniu :D
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Lila pisze:Można tez sporządzać z kwiatów nagietka nalewki, kremy, maści..., może coś wypróbuję, płatków mam mnóstwo :rotfl:
Jutro pokażę jak wyglądają płatki nagietka po wysuszeniu :D
Nalewka z kwiatów nagietka? Ciekawe, jak to by smakowało? Pewnie też po odrobinie w tych żołądkowych dolegliwościach pomocne? Robiłaś może? Ja w ubiegłym roku zrobiłam nalewkę porzeczkową, ale... zrobiła mi się :hyhy: alkoholowa galaretka :hyhy: Dobra była :-P
Lilu, czy Ty suszysz te płatki w suszarce do grzybów i warzyw?
A propos grzybów - są u Was? Tu w mojej działkowej okolicy - w tym roku niestety nie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mogę tylko dodać, że płatków nagietka używa się do sporządzenia olejku (chyba, lub może roztworu alkoholowego), którego używa się przy pielęgnacji ciała osób obłożnie chorych, leżących. Nagietek zapobiega powstawaniu m. in. odleżyn. Moja koleżanka zdobywała nagietka do takiego celu i opowiadała o znakomitym jego działaniu.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Danielo, to bardzo ciekawa informacja - choć na szczęście nie muszę jej wykorzystać - i oby - nigdy. Ale wiadomość może być cenna dla potrzebujących. Dowiedz się, jak się robi, oki?
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Elu, to nie będzie taka nalewka, żeby się rozkoszować smakiem, tylko taka o jakiej pisze Daniela, ma ona wszechstronne działanie lecznicze :-D A płatki suszę w takiej właśnie suszarce. Grzybów jak na lekarstwo, ale wiadomo, że bez deszczu grzyby nie rosną :/ Może jednak się coś odmieni, bo barometr nagietkowy pokazuje na deszcz, czyli płatki rano uniesione do góry
Obrazek
A wczoraj rankiem nagietki miały płatki szeroko rozpostarte, czyli zapowiadały dzień bez deszczu :D
Obrazek

Daniela, więcej napiszę na ten temat, gdy będę sporządzała te nalewki i olejki :-D Preparaty z nagietka są doskonałe na wszelkie rany, oparzenia choroby skórne...
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Lilu, jesteś skarbnicą wiedzy! Zaraz po przeczytaniu postu pobiegłam na ogródek obejrzeć moje nagietki. Płatki stulone! Nigdy na to nie zwracałam uwagi, mimo iż nagietki u mnie co roku. :idiota: Ale u nas już leciutko pokropiło. Może u Ciebie też, bo ja mam działkę między Sączem a Krakowem :-D . Może nawet tędy czasem przejeżdżasz, jeśli jedziesz przez Łapanów?
A taka lecznicza nalewka bardziej się przyda, niż ta do "smakowania" :lol:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Lilu, dziękuję za przypomnienie nagietkowych właściwości. Niby to wszystko wiedziałam ale w nawale ogródkowych i innych zajęć zapomniałam. :kwasny:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzwoniłam do koleżanki i ona nie pamiętała proporcji, ale mówiła, że znajdę bez problemu w necie. No i znalazłam.

Dezynfekuje i przyspiesza gojenie się ran. Działa przeciwzapalnie, łagodzi skutki ukąszeń owadów.

Jak to zrobić?
Zalej 50 g płatków nagietka 0,5 l alkoholu. Odstaw na dwa tygodnie (codziennie wstrząsaj).

Stosowanie.
Przemywaj skórę roztworem przygotowanym z łyżeczki nalewki i szklanki wody.
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Najprościej jest wykorzystać nagietkowe płateczki do zaparzenia herbatki

Obrazek

i popijać, tak ja to robię w tej chwili. Herbatka ma lekki posmak dyniowy, czyli to jest chyba smak pomarańczowego koloru ;) :rotfl:

Danielo, dziękuję za zamieszczenie przepisu na nalewkę, ale zanim zacznę robić nalewki, maści i inne medykamenty muszę zaopatrzyć się w bardzo dokładną wagę. Przepisów różnych mam całe mnóstwo, bo od lat interesuję się ziołami, to właśnie zioła kiedyś przywróciły mi zdrowie, a może nawet uratowały życie.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Lilu toś mnie zaskoczyła z tymi nagietkami. :zdziwko: Siejesz chyba całe pole nagietkowe żeby było co zbierać. W takim miejscu jak Twoje te wszystkie ziółka to samo zdrowie. I nie dziwię Ci się że usiłujesz to wykorzystać. Powodzenia w zielarstwie i będę czekać na efekty. :D
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Lilu herbatka nagietkowa wygląda bardzo apetycznie.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Bardzo ładny łan nagietkowy, kolorek rozweselający. :-D Do tego tyle plusów... nalewka lecznicza, barometr pogodowy i piękny rozweselający widok. :mrgreen:
Pozdrawiam Zuzia
ODPOWIEDZ