Początki piotrunia ...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Napewno masz pole do popisu i dużo pracy przed Tobą.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

O ile w aranżacji przestrzennej powierzchni mojej działki wiem , co chcę i do czego dążyć, o tyle w doborze roślinek, ich uprawie i pielęgnacji jestem jak małe dziecko -
No a dobór roślin ma ogromny zwiazek z aranżacją przestrzenną.. :)

Mam wrażenie, że generalnie to chyba wolisz taki ogród "poukładany" niż nawiązujący do naturalnych założeń? To przez te strzyżone bukszpany :)
Jeżeli chodzi o bukszpan, to moim zdaniem jeszcze nie jest najlepsza pora na robienie sadzonek w gruncie. Z mojego doświadczenia bukszpan puszcza korzonki z ciętych pędów o tej porze roku (a nawet w okolicy wielkanocy) ale w wazonie, czyli w wodzie. W gruncie musisz dobrze pilnować, żeby ziemia była mokra, zwłaszcza że bukszpanowe siedlisko jest wyniesione ponad poziom ziemi. Jest jak doniczka. Inna sprawa to to, że bukszpan ukorzenia się wolno, i nie mam pewności, czy katalpa lubi mokre podłoże.
łatwiej jest zrobić sadzonki bukszpanu z młodszych, lekko zdrewniałych pędów, urywając je ze starszych gałęzi z tzw pietką. Łatwiej się korzonki wokół piętki wyrastają. Można też zastosować ukorzeniacz.

ps. a czy katalpa już puszcza u Ciebie liście? Moje jeszcze mocno w pąkach, chciaż pąki już takie kosmate się robią.
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
nomad57
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-06, 03:55

Post autor: nomad57 »

Jestem pełen podziwu!!! Mnie te wszystkie prace przygotowawcze ominęły bo "wżeniłem" się w parcelę i większość z tego co Ty zrobiłeś ja już miałem gotowe. Moim dziełem są tylko drzewka iglaste, które sadziłem przy różnych ważnych dla mnie i mojej rodziny okazjach. Żona ma o to do mnie pretensje bo jodełka, którą posadziłem w dniu jej (...) urodzin nie jest już jodełką tylko dość pokaźną jodłą. Dla mnie jest to jednak fajne i ważne bo obchodząc dom wokół, czuję się tak jakbym oglądał album z rodzinnymi pamiątkami. Nie lubię sadzenia "pod linijkę" i dlatego większość z tego co mam jest porozrzucane bez większego ładu i składu. Na zdjęciach widzę, że teren masz dość pokaźny więc życzę miłej pracy :-)
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Padawan pisze:
ps. a czy katalpa już puszcza u Ciebie liście? Moje jeszcze mocno w pąkach, chciaż pąki już takie kosmate się robią.
Tak, u mnie z pąków już rozwijają się listki. Mam jeszcze drugi egzemplarz, ale jeszcze w doniczce, krzewiasty, nieszczepiony i szukam mu intensywnie miejsca w ogrodzie.
Ad porządku - porządek musi być !!! ku.....a :evil: :mrgreen:
Nomadzie, wszystkie Twoje posty są z godzin 3-5 rano - :shock: :mrgreen: - kiedy dla Ciebie jest noc?
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

No no, gratulacje! Ogród ładnie zagospodarowany i dopieszczony, murki oporowe super pomysł! zdolniacha z Ciebie! :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
nomad57
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-06, 03:55

nocka???

Post autor: nomad57 »

Godzina 3:00 to jest dla mnie początek dnia pracy - wystarczy wstać z łóżka, wskoczyć pod prysznic i po 5 minutach kąpieli już jestem w pracy. Wokół cisza i spokój, nikt nie przeszkadza. Wtedy przychodzą mi do głowy najlepsze pomysły, które "przelewam" albo na papier albo na dysk twardy :-) Z niecierpliwością czekam na kolejne Twoje zdjęcia obrazujące efekty Twojej ogrodowej pracy. Mam nadzieję, że jak już wszystko będziesz miał dopięte na ostatni guzik to zafundujesz forumowiczom ogrodową "parapetówę" (w końcu to tylko drobnych kilka tysięcy osób, które bez problemu pomieszczą się na Twoim dość sporym ogrodzie - dokumentacja zdjęciowa to pokazuje) :-) :-) :-)
Pozdrawiam,
Wojtek/Nomad
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Obawiam się, że mój ogródek jest dla mnie dożywociem .... :mrgreen: , tylko nie wiem, za co ten wyrok.
Ad. 3 rano, sam często tak wstaję, gdy jadę na giełdę kwiatową po towar ( handluję również rabatówką ). Mam satysfakcję, gdy o 6-7 rano wracam z towarem i widzę ,jak ludziska przecierają oczęta , wstają do pracy i jadą "na kreta" :mrgreen:
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Ad porządku - porządek musi być !!! ku.....a
aaaaaaaaaaa to ja dziękuję, mnie tu nie było!
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Nie zauważyłam tego "porządku" wcześnie! :oops: też znikam!
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Dla Ha-linki i Padawan od piotrunia - dzisiejsza "świeżonka" - bałem się, że przemrożone przez zimę i będą tylko pąki przyrostu, ale udało się :
Załączniki
R3.jpg
R2.jpg
catalpa_young.jpg
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Urokliwy ogród , szkoda że ogródki działkowe nie mogą być prywatną własnością w tedy też byśmy poszaleli :)
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Kedrigern86 pisze:Urokliwy ogród , szkoda że ogródki działkowe nie mogą być prywatną własnością w tedy też byśmy poszaleli :)
Masz rację , swoje to swoje, ale ja z kolei czasem marzę o 3-4 arach, troszkę mniej pracy i każdy centymetr gruntu można wtedy dopieścić - tak czy siak , jak to mi napisał chyba Herbi, najkrótsza droga do zdrowia prowadzi przez ogród ;-) ...
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Nie narzekaj ,jak wyglądałby ogród 300m a w środku dom,miałbyś chodnik wokół domu a nie ogród.
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Piotrunio,
ja myślę, że to nie do końca jest sprawa areału. Wiele zależy od zasadzonej roślinności. Mój mąż bardzo się wzdraga, gdy ja wprowadzam "kwiecie" w postaci głównie bylin. On najlepiej chciałby mieć trawnik z kosiarką oczywiście. Okazuje się, że jednak dobrze skomponowane i nasadzone byliny, drobniejsze lub większe krzewy tworzą zwarte grupy i wcale nie wymagają tak wiele pracy, jakby się wydawało. On natomiast chce mnie wystrzegać przed nadmiarem pracy w naszym ogrodzie (w sumie to miłe, że się martwi ;-) ). Poza tym ogród najwięcej wymaga pracy przy zakładaniu, sam to przecież ostatnio przerabiasz.

Potem już wszystko zacznie funkcjonować i nie powinno być aż tyle pracy, tylko raczej systematyczne utrzymywanie w porządku. Z innej strony dla ogrodu musimy utrzymywać kondycję i zdrowie, więc to naczynia połączone.

Zdrówka zatem życzę!
:-)
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Kochani ogrodnicy, jak najwięcej pracy wam życzę. :-D Oczywiście nie na hektarach tylko jak trafnie zauważył Piotrunio na 300 m kw.

Ela, no, no, podpadłaś mi ;-) . Mówisz że 300 metrów to jakiś chodnik a nie ogród :-/
Ja mam 250 m kw. i co, nie przypomina to ogrodu?
A jak się buduje dom to nigdy nie w środku gruntu! (nie jestem co prawda projektantem ale tak to czuję).
No dobra to przykład Anglii rzucę na tapetę i ich dużych ogrodów a nie tych kiszek w miastach.
Przy pałacu/zamku tworzono tam rabaty bylinowe wielkości kilku arów, natomiast hektary obsadzano wspaniałymi drzewami i krzewami. Wtedy bym nie narzekał, że mam taki ogród/park.
U nas w mediach pojawiły się informacje. że potomkowie rodu Branickich wnoszą o oddanie ich dawnej posiadłości w Wilanowie. Pewnie to bardziej sprawa prestiżu niż racjonalnej decyzji bo utrzymanie tych dóbr kosztuje rocznie grube miliony.
Akurat w Anglii (przecież cały czas kapitalistycznej) tendencja od początku XX wieku była odwrotna. Właściciele dużych ogrodów oddawali je lub sprzedawali państwu bo utrzymanie ich wraz z budynkami w naszych czasach nie było możliwe. Zarówno domy jak i zieleń wymagają oprócz stałych wydatków także inwestycji aby nie popaść w ruinę.
Tak powstała organizacja "Gardens of the National Trust" która zarówno z państwowych pieniędzy ale i datków prywatnych organizacji utrzymuje te parkowe "molochy".

Ale kudy nam do takich problemów jakie ma/miał Albion. Cieszyć się trzeba tym co się ma i...pracować, pracować i jeszcze raz pracować :-D Nawet tam gdzie nie jest to do końca nasze.

Pozdrówka

P.S. Danielo w dzisiejszych czasach to raczej wystrzegać się trzeba nic nie robienia a nie pracy. Dla takich młodych ludzi jak wy (widzę to po zdjęciach) wązne jest napinanie mięśni, częste chodzenie, dźwiganie (to z umiarem). Odpoczywać trzeba jak się przekroczy 70-kę i naturalnie masę mięśniową odbiera nam biologia.
Do częstej i średnio ciężkiej pracy pracy nie namawiałbym tylko tych co zmagają się fizycznie (średnio lub ciężko) w pracy zawodowej. Ale ilu ich dziś naprawdę jest?
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ