Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ale tempo narzuciłeś Rafale , nie mogę wyjść z podziwu :padam: / Tuje ładnie ,wychylają główki nad matą , wygląda to lepiej niż sądziłam .Życzę Ci ,żeby sosenki wyzdrowiały .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: malina »

No , no Rafale , idziesz jak burza , niech Ci wszystko w ogrodzie pięknie rośnie :D a sąsiadowi cokolwiek podsyp :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Krysia »

Już jest fajnie. Gdy roślinki urosną będzie pięknie :). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: tadek »

.
Mi również podoba się tempo jakie narzuciłeś Rafale.

BRAWO
:super: :hurra:

A patrząc na zdjęcie ogródka sąsiada, poczułem się jak w domu.
:P :rotfl:

Obrazek
...zużyłem do mocowania około 250 opasek (takich plastikowych opasek elastycznych do mocowania kabli)
Rafale, nie chcę Ciebie martwić, ale te plastikowe opaski elastyczne do mocowania kabli, mogą nie do końca spełnić swojego zadania. Winne będę (jak zwykle :/ ) warunki atmosferyczne, które spowodują że opaski te z czasem (nie od razu) zaczną pękać.

Zamiast opasek, można zastosować chociażby miękki, miedziany drut.
- Mata wiklinowa (bardzo fajna i trwała), ma podobny kolor.
.
Pozdrawiam WAS wszystkich!
.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: kajaja2 »

U mnie wszystkie roślinki są na opaskach,nie ściągam tak mocno,nic się z nimi nie dzieje,nie pękają po zimie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Petrus »

Widzisz Rafał, strona o trawach się przydaje :hyhy: Tych kostrzew zbytnio nie podlewaj, lepiej jak nają suchą glebę. Ten drewniany rollborder niestety za około dwa lata zgnije, więc będziesz musiał sobie go wymienić. ;-) Ale szybko Ci poszło to sadzenie, przy tujach wbij mocne paliki.
Opaski są dobre, ale tzreba kontrolować je bo rzadko wymieniane zarastają i potem zostaje ślad na pniu czy gałęzi. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: rafaloku »

Petrus pisze:Ten drewniany rollborder niestety za około dwa lata zgnije, więc będziesz musiał sobie go wymienić. ;-)
Nałożyłem na niego dwie warstwy impregnatu barwiącego, więc zobaczymy. Tym niemniej wymiana nie będzie skomplikowana, a w zasadzie to mam już inny pomysł na obrzeże. Może go wymienię za jakiś czas nawet jeśli nie zgnije :hyhy:
Petrus pisze:Ale szybko Ci poszło to sadzenie, przy tujach wbij mocne paliki.
Naprawdę muszę? Przekonywali mnie w sklepie, że mogą być bez palików, choć też mi się wydawało, że lepiej paliki dać. Ech, tak fajnie wyglądają bez palików...
Petrus pisze:Opaski są dobre, ale trzeba kontrolować je bo rzadko wymieniane zarastają i potem zostaje ślad na pniu czy gałęzi. ;-)
O jakie opaski Ci chodzi? O opaskach pisałem odnośnie montażu maty wiklinowej do ogrodzenia. Nie wiem czy gdzieś się źle nie zrozumieliśmy... :oczami:

A zdjęć dziś z ogrodu nie daję. Póki co nic tam nie pozmieniałem, a natura włączyła automatyczne nawadnianie w systemie burzowym. Niech się roślinki napiją :D
Rafał
Zales_Marcin
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2017-05-13, 11:14

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Zales_Marcin »

Piekna praca wykonana, super fotorelacja.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Petrus »

Po rollborderach pomyśl o obrzeżach betonowych (dość tanie a trwałość na lata ;-) )
Mikro ruchy podczas wiatru nadrywają włośniki korzeni i tuje dłużej się ukorzeniają i przytwierdzają do gruntu. Dlatego lepiej je palikować 2-3 lata. ;)

Odnoście wiadomości Rafał na PW to podsyłam fotkę jak te donice wygladają i jak jest zrobiony teren pod nimi ;)
Załączniki
DSC00330.JPG
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: rafaloku »

Dzięki Piotrze. No tu na zdjęciu są donice wolnostojące, więc takie można podnieść i podsypać żwirek. U mnie ten problem, że aby to poprawić to musiałbym rozmontować całe ogrodzenie i składać je potem od nowa. Nie da się odkręcić samej donicy, bo ona jest zespolona z kratką.

Jaka jest grubość warstwy tego żwirku pod donicami?

Dla niewtajemniczonych - rozmawiamy z Piotrem o tym, że pod donicami powinien być zrobiony drenaż np. ze żwirku, żeby nie stały one bezpośrednio na ziemi bo szybko zgniją. Ja je niestety postawiłem bezpośrednio na trawie i powinienem to jakoś poprawić :/
Rafał
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Krysia »

Rafałku, ja też to zauważyłam, że nie masz żadnej izolacji i drewniane skrzynie z roślinami stoją bezpośrednio w gruncie. U mnie stoją już 10 lat na płytkach tarasowych i nadal są w dobrym stanie. Ale u sąsiadki na parterze nie były zabezpieczone i wyglądają, że tak powiem mało dekoracyjnie. Drewno bardzo szybko się zmienia pod wpływem czynników atmosferycznych, deszczu, śniegu, mrozu i słońca. Tym impregnatem do drewna przydałoby się malować co dwa lata. Jakaś podsypka ze żwirku byłaby dobra, by przy dużych opadach te drewniane donice nie stały w wodzie. Piotruś ma rację, że zwrócił na to uwagę. Pozdrawiam i życzę dobrego dnia :).
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Petrus »

Hejka, pod żwirem tam robiłem agrowłókninę a na to 4-5 cm warstwy bazaltu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Zales_Marcin
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2017-05-13, 11:14

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Zales_Marcin »

Zdradz jaki masz plan gdy zgnije Twoj "rollerkolek" pomiedzy kamieniami a trawa :) Obecny pomysl jest super ale skoro jest cos lepszego ... :)
Beton jakos do mnie nie przemawia, szczegolnie przy kontakcie z trawa
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: rafaloku »

A ja za to nie lubię obrzeży z tworzyw sztucznych. Jak dobrą imitacją np. naturalnych rollborderów drewnianych by nie były, to jednak widać, że to plastik.

Myślałem o kostce granitowej/kamiennej :oczami: na razie z tego zrezygnowałem bo tych kostek trzeba by sporo, a to znowu dźwiganie wielu kg. U mnie dookoła ogrody sąsiadów, więc wszystko trzeba wnosić przez dom (salon). :znudzony:

Już się nanosiłem worków i kubłów z ziemią wykopaną z ogrodu, a w drugą stronę worków z nową ziemią i żwirem do rabaty żwirowej. Niby jest ona niewielka a tych worków poszło około 10. Jak by nie było to 250 kg (jeden worek miał 25 kg). No i tak na worki to żwir/grys drogo wychodzi. :(

Kostki granitowej nie ma ale za to za radą Piotra i Krysi pojawiła się "podłoga" pod donicami w formie płyty granitowej. Więc coś tam z granitu jest... Te płyty nie wyglądają za dobrze ale jak trawa się rozrośnie to pewnie nie będzie ich tak bardzo widać. Najważniejsze, że donice uratowane. Zdjęć dziś nie zrobiłem, a teraz już za ciemno. Jutro się poprawię :-) :wstyd:
Rafał
Zales_Marcin
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2017-05-13, 11:14

Re: Małe jest piękne, czyli ogródek rafaloku :-)

Post autor: Zales_Marcin »

Hej,
czyli masz podobny problem jak ja - ogrod szczelnie zamkniety.
Fajnie wygladaja kostki/cegielki ale fakt, trzeba ich sporo i wypadaloby dac min dwie warstwy.
ps plastiku rowniez nie toleruje
ODPOWIEDZ