OGRÓD OD ANDU

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Alexa pisze: 2021-04-06, 10:49 Witaj ANDU😀
Piszesz, że krokusy tak, ale nie w trawie. Mam taki fragment trawnika w kształcie koła z brzózką Youngii ok 8m2. A gdybym tam posadziła i nie wertykulowała tego miejsca a kosiła po zaginięciu części nadziemnej krokusów? Myślisz, że ten pomysł byłby do zaakceptowania?
Patrząc na Twoją krokusową rabatę zastanawiam się, na jakie rośliny przeznaczyłeś ją po przekwitnięciu krokusów?
Miłego dnia
WITAJ
Możesz zrobić bardzo ładną kompozycję w okręgu piętrami. Bez wycinania darni wsadzić cebule tulipanów i narcyzów, przed nimi cebule hiacyntów, a pod nimi cebulki krokusów. Ważne ,aby liście same zaschły i dopiero kosić trawę w tym miejscu.
U mnie po krokusach kwitną tulipany, lilie, róże, mieczyki ,potem jednoroczne nasadzone albo samo nasiane . I tak zawsze coś kwitnie,aż do mrozów.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Alexa »

O.K ciekawy pomysł ANDU. Dzięki😀
Myślałam też o jeszcze innym wyjściu a mianowicie zamiast zwykłego trawnika posiać w tym okręgu niską łąkę kwietną. Zanim łączka urośnie na wiosnę, to krokusy zdążą przekwitnąć i będą mogły spokojnie przejść w stan spoczynku. A łąkę kwietną wystarczy kosić chyba 2x w roku.Co sądzisz o moim pomyśle?
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Alexa pisze: 2021-04-06, 22:23 O.K ciekawy pomysł ANDU. Dzięki😀
Myślałam też o jeszcze innym wyjściu a mianowicie zamiast zwykłego trawnika posiać w tym okręgu niską łąkę kwietną. Zanim łączka urośnie na wiosnę, to krokusy zdążą przekwitnąć i będą mogły spokojnie przejść w stan spoczynku. A łąkę kwietną wystarczy kosić chyba 2x w roku.Co sądzisz o moim pomyśle?
No bardzo dobry pomysł i też można posadzić różne cebulowe wcześnie kwitnące przed roślinami łąkowymi.
pozd
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

WITAM
U nas też zimno i opady śniegu, ale hiacynty zaczynają kwitnąć.
pozd
Załączniki
20210404_104731aaa.jpg
ANDU
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Radość dla oczu i powonienia - piękne barwy i zapachy. Ja miałam tylko kilka , ale po dwóch sezonach okazało się , że nie mam żadnego. Jak u ciebie z przetrwaniem zim?
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Elzbieta M pisze: 2021-04-08, 10:05 Radość dla oczu i powonienia - piękne barwy i zapachy. Ja miałam tylko kilka , ale po dwóch sezonach okazało się , że nie mam żadnego. Jak u ciebie z przetrwaniem zim?
Witaj Elu. Hiacynty są kapryśne ,nie marzną ,ale cebule z biegiem czasu drobnieją aż w końcu przestają kwitnąć i zanikają.
Udało mi się kupić duże cebule na jesień (wyprzedaż- 50 szt) więc w tym roku będą duże ładne kwiaty no i ten zapach.
Rano była u nas piękna zima.
pozd
ANDU
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

WITAM
U nas też śnieg dzisiaj, ale wiośnie to mało co przeszkadza ,kwitnie rośni i się zieleni. Wczoraj rozsypałem azofoskę pod Rh i azalie - w dobrym momencie przed deszczem.
Kilka fotek.
pozd
Załączniki
IMG_2077.JPG
IMG_2078.JPG
IMG_2079.JPG
IMG_2080.JPG
IMG_2081.JPG
ANDU
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Krysia »

Fajnie. Już nie jeden żonkil, ale dużo różnorodnego kwiecia. Pozdrawiam serdecznie :).
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Alexa »

Piękne, zwłaszcza jak jest ich dużo. Jak u Ciebie.
Widziałam Twoje Catawbiense grandiflorum. Gdybym nie popełniała uprawowych błędów, pewnie też już bym miała takie duże. Ale mały krzew, też będzie cieszyć😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Elzbieta M »

Witaj. Cofnęłam sie do wiosny ( str 75) i lata ( str 77) - jak przyjemnie popatrzeć na tą feerię barw. Tym bardziej , że w Krakowie dziś pada mokry śnieg , przechodzący w deszcz.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Alexa »

Witaj Andu,
Te rodendrony Twoje to okazy. Są zdrowe, pięknie rosną i obficie kwitną.
Czy mógłbyś podać kilka wskazówek dla laika?
Począwszy od sadzenia: rozluźniać korzenie, czy nie? I co dalej? Jakich błędów nie popełniać? Ja już mam za dużo lat, żeby jeszcze uczyć się na błędach (jak dotychczas)😉
Pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Alexa pisze: 2021-04-14, 20:34 Witaj Andu,
Te rodendrony Twoje to okazy. Są zdrowe, pięknie rosną i obficie kwitną.
Czy mógłbyś podać kilka wskazówek dla laika?
Począwszy od sadzenia: rozluźniać korzenie, czy nie? I co dalej? Jakich błędów nie popełniać? Ja już mam za dużo lat, żeby jeszcze uczyć się na błędach (jak dotychczas)😉
Pozdrawiam
WITAJ
Rh lubią miejsca z małą ilością słońca ,albo gdzieś pod drzewami gdzie jest dziurawy cień, jeśli masz silne nasłonecznienie to jakieś odmiany z drobnymi liśćmi (ogólnie nie lubią silnego słońca ,parzy im liście). U mnie są między budynkiem ,a tujami -jest to strona północna - słońce jest tam latem rano i pod koniec dnia.
Ziemia - taki worek ok 100 l kwaśnego torfu dobrze przekopać z ziemią ogrodową i można dodać ziemi przywleczonej z lasu (grzyby).
Przed sadzeniem sadzonkę z doniczką daj do miski z wodą (aby cała doniczka była zanurzona - torf musi się mocno wody napić).
Po wyciągnięciu z doniczki można palcami zmierzwić bryłę korzeniową i wsadzić w przygotowane podłoże, obsypać korą (cały worek) i mocno podlać. Nie nawozić po posadzeniu bo mają nawóz w doniczce ze szkółki. Od czasu do czasu podlać (najlepiej deszczówką) - fatalnie znoszą przesuszenie korzeni, późną jesienią mocno podlać wodą - one mało kiedy marzną, prędzej uschną w mrozy , są to krzewy zimozielone ,więc cały czas transpirują wodę. Bardzo ostrożnie z nawozami (nienawidzą przenawożenia).
Ja tak w kwietniu rozrzucam z ręki azofoskę uniwersalną (bez wapnia), potem gdzieś tak w czerwcu mieszam siarczan amonu i magnezu z ziemią i rozrzucam pod krzaki (można też zrobić roztwór wodny i polać z konewki), a na jesień tak we wrześniu rozsypuję siarkę sublimowaną i nawozem jesiennym (ważne bez wapnia). NAWOZY LEPIEJ MNIEJ NIŻ ZA DUŻO. Najprościej kupić nawóz do Rh i dozować tak jak piszą i nic więcej.
Problemy z Rh są najczęściej spowodowane nadmiarem opieki , przenawożenie powoduje zasolenie gleby i problemy z pobieraniem składników z gleby (padają grzyby mikoryzowe), objawami są różne zmiany na liściach ,a chęć ratowania rośliny jeszcze sprawy pogarsza. MUSZĄ MIEĆ KWAŚNE PODŁOŻE - bo rośliny wrzosowate nie mają korzeni włośnikowych ich rolę sprawują grzyby (mikoryza) i to dzięki nim roślina pobiera to co jej potrzebne, a żeby grzyby te żyły muszą mieć wilgoć i kwaśną ziemie. I to w sumie tyle.
Rh lubią być w grupach ,przeplatać się -wtedy się ocieniają i trzymają wilgoć.
I to tyle mam nadzieję,że coś pomogłem. Ale się upisałem ufffff.
pozd
ANDU
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Bettiw »

Andrzeju super napisałeś i ja skorzystałam, pięknie u Ciebie kwitną krokusy, ja swoje mam w trawniku, zawsze trochę czekam aż zwiędną liście i dopiero koszę trawnik, ale od początku są marne myślę że słaba odmiana (ledwo zakwitnie zaraz zwiędnie).
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ANDU
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1411
Rejestracja: 2016-02-05, 12:48

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: ANDU »

Bettiw pisze: 2021-04-14, 22:43 Andrzeju super napisałeś i ja skorzystałam, pięknie u Ciebie kwitną krokusy, ja swoje mam w trawniku, zawsze trochę czekam aż zwiędną liście i dopiero koszę trawnik, ale od początku są marne myślę że słaba odmiana (ledwo zakwitnie zaraz zwiędnie).
U mnie w trawniku, te co zostały ,też są marne ,myślę, że powodem jest koszenie liści. One muszą same zaschną ,a to następuję w maju, kto by tyle z koszeniem czekał- u sąsiadów już wertykulatory i kosiary warczą.
pozd
ANDU
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: OGRÓD OD ANDU

Post autor: Alexa »

No, Andu, szóstka za wypracowanie!😀👏
Bardzo dziękuję,
Na temat mierzwienia korzeni, to są różne szkoły. Do tej pory tak robiłam. Teraz kupiłam krzew w sklepie fioletowo (Ciepłucha), który w swoim poradniku na stronie zastrzega, żeby tego nie robić.
Bardzo przydadzą się mi informacje odnośnie nawożenia i zaraz sobie zapiszę w zeszycie.
Zaskoczyłeś mnie ilością torfu - 100 l na jeden krzew? To pewnie dlatego moje marniały☹️

O nawożenie mogłam Ciebie wcześniej zapytać. Bo właśnie dziś moje kwasolubne podsypałam siarczanem amonu.
A co bym mogła teraz zrobić, z rosnącymi już rodkami i azaliami, które tego kwaśnego podłoża mają za mało?
Jestem bogatsza o wiedzę, którą od Ciebie zdobyłam. Serdeczne dzięki :padam:

Ps zauważyłam, że masz więcej uczniów 😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ODPOWIEDZ