Budowanie oczka wodnego - technologie i rozwiązania

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-09-14, 08:12

Post autor: ogi »

A ja swój mały stawik ( wymiary ok 3,5mx 6,5m na 1,8 głęb.) wykopałem trzy lata temu, na jesieni. Wybór miejsca był zaplanowany- najniższe miejsce działki, a zarazem w odpowiednio bliskiej odległości od budynku , nieco z boku głównych ciągów pieszych ;) ale z okien dobrze widoczny. Główne założenie było takie że oczko ma zbierać wodę z działki o podłożu gliniastym z występującymi szczególnie wiosną poddopieniami. Jednak gdzieś tam w głowie krążyła myśl żeby stworzyć cudo w stylu jak na pokazanych wyżej fotkach, ale fundusze zawsze były rozdysponowane do większych priorytetów.
Stawik przez dwa lata działał jako zbiornik retencyjny, czyli od późnej jesieni do wiosny napełniał się, a na przelomie lipca i sierpnia wysychał. W tym roku poziom wody w najsuchszym okresie ustabilizował się na średnim poziomie ok 0,6m, a woda jest wyklarowana Dodatkowo zasilany jest wodą deszczową za pomocą odpowiedniej opaski czyli rury okalającej budynek. Nie użyłem do jego budowy ani betonu, ani folii, jedynym modelarzem był czas. W tym przypadku jego upływ pomógł. Glina stała sie zbita i nieprzepuszczalna, inaczej jest w przypadku osób które budują w lekkiej przepuszczalnej glebie.
Ależ się rozgadałem, pozdrawiam. :->
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

zbiornik retencyjny a oczko wodne,to dwa różne pojęcia
w oczku staramy się doprowadzić do równowagi biologicznej, poziom wody z uwagi na obsadę roślinną i ryby musi być ustabilizowany
traktujemy oczka jako element dekoracyjny ogrodu, poprawiamy mikroklimat dla innych roślin
w zbiorniku retencyjnym, z poziomem wody ulegającym wahaniom możliwości mamy ograniczone co do roślin i ryb
jasne można wprowadzić karasie, one praktycznie przetrwają każdą katastrofę, natomiast ryby te będziemy oglądać tylko podczas żerowania, do tego nieatrakcyjne
trzcina i pałka wodna też takie warunki wytrzymają
ale rośliny naprawdę atrakcyjne wizualnie mają inne wymagania, nie tolerują tak dużej zmienności
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-09-14, 08:12

Post autor: ogi »

Oczywiście jackon masz rację że zbiornik a oczko to różne twory, sądzę jednak że nie chodzi tu o semantykę pojęć lecz o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Uważam że moje doświadczenia mogą być przydatne dla kogoś kto myśli o założeniu zbiornika wodnego w swoim otoczeniu mając grunt podobny do tego jaki występuje u mnie. Wybrałem rozwiązanie praktyczne: deszcze i roztopy zasilają zbiornik który cieszy oko a wszystko jest w zgodzie z naturą i jej procesami, bez wnikania czy to staw, oczko czy zbiornik. Dla wymagających lub przy większym zaangażowaniu finansowym można pokusić się o zabezpieczenie ( np betonem ) dna zbiornika do odpowiedniej wysokości co zagwarantowałoby utrzymanie rezerwowego poziomu wody na określonym poziomie.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

widziałem już nieraz oczka robione w naturalnym glinianym gruncie
dobrze jest, jeżeli w pobliżu nie ma innego cieku, drenarki itd
inaczej robaki zrobią swoje, ze stawu pozostanie sito
dlatego najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje folia :)
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ