Jaka doniczka?

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Jaka doniczka?

Post autor: agaszkrab »

Wiem, że płaska doniczka jest bardzo ważnym elementem bonsai, ale mam takie pytanie. Kupiłam sobie fikusa retuzę i był on w normalnej doniczce, jak do zwykłych kwiatków. Szukając ogólnych informacji o tym drzewku, wszędzie były zdjęcia, gdzie drzewko było właśnie w takiej doniczce. Czy fikus nie potrzebuje płaskiej doniczki, nie jest to typowe bonsai? W normalnej tez będzie karłowacieć gdy będę go przycinać? Nie wiem w końcu jaką powinnam mu kupić, nie chcę wyrządzić mu krzywdy.
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Post autor: agaszkrab »

aha, i bardzo ważne pytanie, czy drzewko koniecznie musi stać na parapecie. Mam bardzo wąski parapet w domu i żaden kwiatek tam się nie zmieści, ustawiłam więc fikusa na stoliku, który stoi w odległości może metra od okna. Czy to za daleko? Będzie mu ciemno? W sumie gubię się troche bo nie wiem jak go traktować, czy jako zwykłego fikusa (bo przecież jest z tej rodziny) czy jako typowe drzewko bonsai, ziemia do bonsai, odżywki do bonsai czy do roślin zielonych. Pogubiłam się ;-) Proszę o podpowiedź jak powinna wyglądać pielęgnacja drzewka bonsai w domu.
użytkownik usunięty

System korzeniowy bonsai

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli Twój ficus retusa jest posadzony w normalnej doniczce, to oznacza, że jego system korzeniowy nie jest uformowany na bonsai. Dobrze byłoby gdybyś pokazała na zdjęciu jak wygląda.

System korzeniowy drzewek bonsai także się formuje i przycina. Zasada jest taka, by przy każdym takim przycinaniu korzeni nie usuwać więcej niż 1/3 systemu istniejącego. Gdybyś wykonywała taką operację, to być może nie osiągniesz od razu właściwej wielkości i płaskiego kształtu systemu korzeniowego. W takim przypadku należy posadzić w donicy przejściowej. Dopiero po kolejnym przycinaniu dostosujesz wielkość do docelowej donicy.

Sama sztuka dobierania donicy dla bonsai wymaga wprawy.

Co do nawożenia to takiego fikusa nawozi się raz w tygodniu, nawozy dla bonsai będą najlepsze. Ficus ten lubi dobre nasłonecznienie (jeśli na stoliku jest dużo światła, to ok) i szczodre podlewanie, a bonsai szczególnie lubią zraszanie. Jest łatwy w hodowli nawet dla początkujących.

Życzę powodzenia
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Post autor: agaszkrab »

Tak wygląda mój fikus, taką ma głęboką doniczkę.

Bardzo dziękuję za radę :->
Załączniki
Img 1721k.jpg
Img 1721k.jpg (54.61 KiB) Przejrzano 17705 razy
ODPOWIEDZ