Mój balkonik

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Zablokowany
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Krysiu, piszesz, że schowałaś swoje kwiatki ( rozumiem, że z donicami) do piwnicy. Czy clematisa tez? Bardzo chciałabym go mieć w donicy, na tarasie. Tylko bałam się, że zima przemarznie. Ale skoro można go schować do piwnicy, to sobie nie odmówię.
Pozdrawiam serdecznie! Też mieszkam niedaleko , w Jaworznie.
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

Krysiu ,dziękuję za odpowiedź ...no to w tym roku będę ją miała na balkonie ...nie miałam odwagi kupić bo niekompetentni ekspedienci postraszyli mnie ,że potrzebuje duużej donicy .
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Hej Betty!
Kup w kwietniu ze dwie sadzonki, nasionek nie polecam, najlepiej w kartonikach. Trzeba wsadzić do doniczki z keramzytem na spodzie, by korzonki nie były mokre. I dobra ziemia, najlepiej Substral, Kronen, do roślin balkonowych. Gdy powietrze jest suche i gorące trzeba nawadniać całe pnącze. Kwiatki pojawiają się dopiero w sierpniu i na młodej roślinie nie jest ich dużo. Czym passiflora starsza tym obficiej kwitnie. Te moje mają 4 lata i kwitły od lipca i kwiatów było bardzo dużo. Minusem tych roślin jest to, że kwiatek jest piękny tylko przez jeden dzień, później należy go oberwać, by kwitły następne na łodyżce. I przechowywanie, w chłodnym pomieszczeniu, 10 do 15 stopni, z oknem, od połowy października do połowy marca.
Na wiosnę trzeba dość mocno przyciąć i wymienić wierzchnią warstwę gleby na świeżą.
Gdy coś nie wyjdzie nie należy się zrażać, ja pierwszą passiflorę zmarnowałam
Do Yen!
Klematisik przetrwa w chłodnej piwnicy, bo w czasie ostrej zimy młode roślinki przemarzają niestety.
A tak w ogóle to marzy mi się już wiosna i jakieś konkretne, nie szaro bure kolorki za oknem
Z kwiatów bardzo polecam na ciepły balkon lantany o ognistych barwach.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich na forum.
Załączniki
P1210826.JPG
P1210763.JPG
P1210762.JPG
P1210755.JPG
P1210741.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krysiu piszesz żeby wiosną passiflorę dość mocno przyciąć, co to znaczy dość mocno, 1/3- 2/3, czy inaczej? Kolejne pytanie, to czy z odciętych pędów można zrobić sadzonki? Interesuje mnie też czym nawozisz swoje passiflory? Co do lantany, to bardzo podobają mi się te rośliny, niestety mam potem problem z ich zimowaniem, więc sobie je odpuściłam.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Gosiu!
Te moje passiflory mają po 4 metry, no to obcinam nad 6 węzłem. Sadzonki pewnie zrobić można, ale mam ograniczoną powierzchnię słonecznych parapetów. Nawożę je substralem lub innym do roślin kwitnących raz w tygodniu.
A co do lantany to tylko jedna odmiana potrafi przetrwać zimę, taka przebarwiająca się z zółtych kolorów na różowo i cudnie pachnąca pomarańczami. Inne odmiany takie jak Calippo i profesor Raoux nie przetrwały u mnie tej zimy. Ale to nie problem, bo na początku maja są do dostania małe sadzonki w OBI po około 5 zł.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krysiu, bardzo dziękuję za odpowiedź, moja pewnie 4 m jeszcze nie ma, ale coś koło trzech to na pewno, przytnę ją więc tak jak radzisz. Wiosną też rozejrzę się za innymi odmianami niż mam, bo okazuje się, że ta roślina nie dość, że ładnie rośnie, pięknie kwitnie, to moje warunki przechowywania znosi idealnie. :-D
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

...wyczytałam ,że Lantany są trujące ...więc trzeba uważać na dzieci ...
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

witam wszystkich!
Obrazek
Tak wyglądają kartoniki z passiflorami, które kupiłam kiedyś i bardzo polecam roślinki tej firmy. Do dostania, a raczej do upolowania, bo w poprzednim roku mi się nie udało, w centrach ogrodniczych, pod koniec marca i na początku kwietnia. Kartoniki z tymi roślinkami schodzą jak świeże bułeczki.
Nie mogę się już doczekać na wiosnę. I kwiatuszki pokojowe, kwitnące u mnie teraz zamieszczam.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Załączniki
IMG_4003.JPG
P1270067.JPG
IMG_4002.JPG
IMG_3996.JPG
IMG_3928.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

cieplutko się zrobiło od samych kolorów
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Krysiu piękne kwitnienie :roll: :roll: ,bardzo ładne amarylisy(moje jeszcze śpią)no i śliczny storczyk :lol: :lol:

Bardzo spodobała mi się Twoja różowa begonia ;)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wow hipeastrum super :hyhy: , mi już wyrastają liście i czekam na kwiat :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Betty
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-01-17, 16:49

Post autor: Betty »

...moje amarylisy przesadziłam do świeżej ziemi ...ale kiedy doczekam się takich pięknych jak u Krysi to nie wiem .Krysiu , nie doczytałam się nazwy firmy tej Passiflory czy mogłabyś napisać ?Jak wsadzisz do donicy tą roślinkę w marcu czy kwietniu to kiedy wystawisz na zewnątrz- w maju?
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Krysiu, piękne amarylisy.Ja też czekam na kwiat jak na razie cisza :-(
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Passiflory i inne kwiatuszki na balkon, taras pochodzą z Holandii, z firmy Patio plant. Są do dostania w centrach ogrodniczych. Do wystawienia na zewnątrz dopiero w maju, gdy już jest cieplej.
Moje amaryliski, a poprawnie mówiąc hypeastrum, ale tej nazwy nie lubię i nie używam, wyrosły rzeczywiście ładnie. Cebulki kupiłam we wrześniu, a do doniczek wsadziłam w grudniu.Nawoziłam substralem do kwitnących i wyszło fajnie.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich na forum.
Krysia
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Ponieważ zrobiło się trochę cieplej to powolutku wyciągam z piwnicy i przycinam te roślinki, które zmieszczą mi się na parapecie. I budzą się, co mnie bardzo cieszy.
A dziś u nas prawdziwa zima za oknem, ale do wiosny coraz bliżej.
Pozdrowionka dla wszystkich na forum.
Krysia
Załączniki
IMG_4113.JPG
IMG_4107.JPG
IMG_4105.JPG
IMG_4104.JPG
Zablokowany