Mój balkonik

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
Zablokowany
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Balkonik masz super. ;-) :-D Pełen uroku.Fotki z nad morza są fantastyczne. :lol: Nad morzem też widać nadchodzącą jesień -fotka wrzosu. ;-)Pozdrowienia
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Krysiu, zachwyciły mnie rośliny na Twoim balkonie. Dopiero dzisiaj przejrzałam cały wątek. Wspaniałe! :shock: Jesteś ekspertem, więc czytałam Twoje posty z zeszytem w ręce, który puchnie od nazw roślin. Wiem, że nie wszystkie uda mi się u siebie "zahodować" , ale pomarzyć dobra rzecz. U mnie znów pada i tylko dlatego mam czas aby usiąść przed komputerem.
I oczywiście mam kilka pytań. Widziałam u ciebie powojniki. Bardzo mi się podobają, ale myślałam ,że nie można ich uprawiać w donicach. A bardzo by mi się przydały na tarasie. Mam przed domem spory placyk wybrukowany kostką. Na razie dość tam pusto, choć staram się to zmienić. Pomyślałam , że powojnik byłby tam wielką ozdobą. Czy donice z powojnikami zabierasz na zimę do piwnicy, czy zimują na balkonie? I jak duża musi być donica dla powojnika ?
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Cześć Yen!
Klematisy można hodować w donicach. Ale tamtej zimy dwa mi przemarzły i w tym roku zniosę je do chłodnej piwnicy z oknem. Pojemniki na powojniki muszą być dość duże. I muszą mieć drabinki, po których będą się wspinać. Ale ślicznie wyglądają gdy kwitną.
Moje rosną w skrzyni razem z cytryńcem chińskim, lantaną, bukszpanem. W drugiej skrzyni obok rosną passiflory i tunbergia pomarańczowa. Wszystkie rośliny razem się wymieszały na drabinkach i wygląda to fajnie.
Pozdrawiam wszystkich na forum bardzo serdecznie.
Załączniki
P1240746.JPG
P1240740.JPG
P1230004.JPG
P1220743.JPG
P1220743.JPG (42.77 KiB) Przejrzano 3303 razy
P1240823.JPG
P1240823.JPG (50.78 KiB) Przejrzano 3303 razy
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Bardzo ciekawe zdjęcia znad morza, a kolejne fotki passiflory i powojnika wspaniałe. Zachęcają do uprawy tych pięknych ale i wymagających roślin.


mój syn Krzysiek, który z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie, chociaż nie jest ogrodnikiem lecz informatykiem. Ale dzieci też pozarażałam, tak jak i męża moim hobby
Bo Krzyśki i do tego informatycy szybko łapią "ogrodowego bakcyla". :lol:
Przepracowałem wiele lat w tej branży. Znaczy się w tej info bo ta "zielona" od lat 18 mnie dopiero trzyma ;-) I nie puszcza :mrgreen:
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ładne pnącza :-D Ale mnie interesuje cytryniec chiński. Jak u ciebie rośnie? Bo mam dwa lata i jakoś nie nabrał ochoty do wzrostu.
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Krysiu, pocieszyłaś mnie. Posadzę klematisy w donicy. Bardzo mi się podobają. Passiflora jest przepiękna , ale to dość wymagająca roślina i nie wiem czy będę się umiała z nią obchodzić. Twój balkon jest zachwycający. Gratuluję :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Witaj Krysiu ;-) zajrzałam dziś na Twój balkon i oniemiałam :shock: :shock: :shock:
Masz tyle pięknych roślin obficie kwitnących,widac że wkładasz w to serce.Gratuluję, jeszcze nigdy nie widziałam tak pięknego balkonu. I pomyślec że dla niektórych balkon to skład na zbędne rzeczy z mieszkania :-?
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Piotrze, mój cytryniec też ma dwa lata i nie rośnie zbyt pięknie. Być może nie odpowiada mu towarzystwo klematisów. Ale dam mu szanse, może w przyszłym roku będzie ładny. Nie przemarza i to jest jego zaleta.
Cześć Yen!
Powojniki teraz są dość tanie. Ja kupiłam w sobotę, zupełnie przez przypadek, będąc na zwykłych zakupach, w Auchan w Bonarce po 6 zł. A od 1 do 3 pażdziernika będzie w Krakowie Jesienna Giełda Kwiatów w Technobudowie, przy ul. Klimeckiego. Byłam tam wiosną i było dużo ciekawych sadzonek i cebul. Passiflory nie są trudne w uprawie, trzeba tylko na wiosnę, w kwietniu kupić dobrą sadzonkę i czekać na piękne kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia.
Cieszę się Jagódko, że podoba Ci się mój balkon. Bardzo lubię kwiaty i miło mi gdy mogę usiąść na porannej kawie w kolorowej scenografii.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Fotki nabytych powojników a także mimozy ze spacerku pod Wieliczkę .
Załączniki
P1240868.JPG
P1240846.JPG
P1240846.JPG (52.82 KiB) Przejrzano 3222 razy
P1240845.JPG
P1240845.JPG (47.91 KiB) Przejrzano 3222 razy
P1240844.JPG
P1240844.JPG (55.56 KiB) Przejrzano 3222 razy
P1240843.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ładnie kwitną pnącza :-D a co do cytryńca chcę mu zmienić miejsce na bardziej cieniste, bo w czasie powodzi stał w takim miejscu i ładnie wyglądał. Jak go przeniosłem z powrotem na słońce zaczął marnieć.
A co do mimozy wydaje mi się, że to jest jednak nawłoć późna. Pełno jej wszędzie u mnie teraz kwitnie.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

U mnie cytryniec zaczął rosnąć w końcu - miejsce słoneczne, "nogi" w cieniu. Ale do owoców chyba mu daleko.

Co do mimozy - też ostatnio mieliśmy w pracy małą dyskusję. Okazuje się, że nie tak dawno mimozą właśnie nazywano nawłoć, ale nie wiem skąd się to wzięło. I ktoś przytoczył słowa znanej piosenki - "mimozami jesień się zaczyna". No to słuchaliśmy sobie podziwiając pole "mimoz" przed oknami w pełnym rozkwicie :-)
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

No to już chyba wiem dlaczego u mnie cytyniec nie rośnie zbyt pięknie, po prostu jest mu za gorąco.
A co do nazwy roślinki występującej pospolicie we wrześniu, to wiem, że nazywa się nawłoć.
Ale jak to miło brzmi, gdy mówimy z mężem, że idziemy na jesienny spacer oglądać kwitnące mimozy. Nie kwitnącą nawłoć, bo to jakoś mało romantycznie. I piosenkę Niemena też wtedy zanucić można, bo piękna tak jak te kwitnące jesienią mimozy.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich na forum.
Załączniki
P1240856.JPG
P1240864.JPG
P1240863.JPG
P1240854.JPG
P1240854.JPG (53.43 KiB) Przejrzano 3164 razy
P1240852.JPG
P1240852.JPG (61.43 KiB) Przejrzano 3164 razy
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Miło Was zobaczyć :-D I spacerek bardzo przyjemny w otoczeniu"mimoz".
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Do października co prawda jeszcze trochę ale Mimozami jesień się zaczyna :-)

Piękne zdjęcia kwiatów :hyhy: i te z natury.

Nawłoć pospolita - właściwości, zastosowanie, uprawa
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Post autor: Krysia »

Pioseneczka śliczna i taka ponadczasowa. Dzięki wielkie.
Fotki z wrześniowej Wysowej. Urzekły mnie aranżacje. Wóz kwiatami wypełniony. Ale na balkon to on by się raczej nie zmieścił.
Pozdrowienia serdeczne dla forumowiczów.
Załączniki
IMG_3257.JPG
IMG_3259.JPG
IMG_3261.JPG
IMG_3271.JPG
IMG_3218.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rower też jest świetny :-D
Zablokowany