Domownicy :)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

:zawstydzony:
goja.k pisze:Tadku, Elizko "czeski film" jeszcze czegoś takiego nie miałam :zly: Pomidory już wyrzuciłam nic z nich, część obrałam ale większość i tak jest porażona i gnije sukcesywnie. Tunelu nie założę jest za drogi to już kupię pomidorów jak będę potrzebować. Dobiła mi je pogoda. Przez te 2 miesiące wakacji były może 2 tygodnie ładne słoneczne. Spróbuję na przyszłość z tym skrzypem. Zacznę skakać po łąkach :lol:
Super Małgosiu ! :hurra:
Hoja dała tobie pocieszenie po padniętych pomidorach. ;)

A co do choroby pomidorów to dopadła je prawdopodobnie zaraza ziemniaka...
Zaraza ziemniaka jest powszechną chorobą pomidora uprawianego w gruncie oraz pod tunelami. Patogen atakuje również ziemniaki i inne warzywa psiankowate.

Grzyb atakuje wszystkie nadziemne części rośliny. Na początku na liściach pojawiają się wodniste i szarozielone, potem brunatne plamy. W okresie wysokiej wilgotności na dolnej stronie liścia widoczny jest szary, pylący nalot. Na pędach i ogonkach liściowych pojawiają się plamy nekrotyczne, które szybko się powiększają. Brunatne plamy występują także na owocach i przechodzą w głąb miąższu. Owoce zaczynają gnić i nie nadają się do spożycia. Przebieg choroby jest gwałtowny i rośliny zaczynają zasychać.

Przy sprzyjających warunkach choroba rozprzestrzenia się szybko i osiąga rangę epidemii. Występowaniu zarazy ziemniaka należy zapobiegać. W tym celu przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby oraz przy sprzyjających ku temu warunkach (częste opady, nocna temperatura poniżej 18oC, w dzień powyżej 25oC) należy wykonać zabieg preparatami chemicznymi.

Czytaj dalej - Zaraza ziemniaka na pomidorze
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Domownicy :)

Post autor: malina »

Ja pryskałam i podlewałam gnojówką z pokrzywy ,ominęła pomidory zaraza ,na następny rok dorzucę skrzypu.
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Zakwitł mi niedośpian :). Widzę, że wypuszcza nowe gałązki. Ostatnio był w kiepskim stanie ale przełożyłam go na parapet, ma więcej światła i wyraźnie odżył. Na szczęście bo bardzo mi się podobają jego pstrokate listeczki :)
Załączniki
IMG_20141019_162030.jpg
IMG_20141019_162025.jpg
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: Danka »

Rzeczywiście listeczki ma ładne :-D
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

Ładnie różem nakrapiane ... :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Użytkownik Usunięty

Re: Domownicy :)

Post autor: Użytkownik Usunięty »

Moja teściowa też ma mnóstwo kwiatów w swoim pokoju,niektóre są małe, ale są i takie kolosy przywiezione z działki jak róża chińska, która ma już kilka lat i co rok wraca z działki na zimowanie. Ja na razie ze względu na małe pokoiki i skłonność moich dzieci do alergii (obydwoje mają uczulenie na roztocza, pleśnie, grzyby i pyłki niektórych roślin) nie mam nic na oknie. Jednak w moim nowym domu będę mogła mieć w salonie kwiaty, bo sypialnie dzieci będą u góry. teraz jednak przy 44 m 2 , 3 małych pokojach i braku salonu nie mogę pozwolić sobie na kwiatki. Robiłam już podejścia z równymi kwiatami ale zawsze to kończyło się katarem łzawieniem oczu a raz nawet dusznością u moich pociech. Kwiaty nie mogą stać w sypialni. :oczami:
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Joasiu, zdrowie dzieci najważniejsze. Mówi się trudno, życzę Ci abyś swoje plany zrealizowała. Własny dom to coś wspaniałego. Przynajmniej nie słyszysz jak sąsiad z góry "pierdzi" :hyhy:
Zapraszam do domu Małgorzata
Użytkownik Usunięty

Re: Domownicy :)

Post autor: Użytkownik Usunięty »

To prawda, dzieci najważniejsze. Własny dom to super, nad nami mieszka młode małżeństwo z dwuletnim dzieckiem ale są spokojni, o ile da się w bloku być cicho, bo jak Gosiu piszesz to nawet "pierdnięcie" sąsiada słychać.... :lol:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

Własny domek z małym ogródkiem jest dla wielu niespełnionym marzeniem ...
Wiem jak to jest mieszkać w wspólnym domu, gdzie w jednym z mieszkań nie dosyć że słychać "trąbienie z" ...
to jeszcze mieszkają wiecznie balujący studenci:

Obrazek

Mimo wszystko należny cieszyć się że mamy swój własny kąt, wielu nie ma nawet tego. :zawstydzony:

Miniaturowy ogródek ziołowy,
czyli uprawa ziół w domu, na balkonie i tarasie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

To prawda Tadziu trzeba się cieszyć z tego co jest. Niektórzy mają gorzej :zalamany: niestety.
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Chorują mi kwiaty od jakiegoś czasu. Obcięłam fikusa bo miał chore liście. Ładni odbił i wypuścił nowe listki. Problem się ponowił. Brązowiały mu liście od spodu, przyglądnęłam się dokładniej i zauważyłam przędziorka. Potraktowałam go Karate Zeon i to dwukrotnie. Jeszcze przeglądnę przy lepszym świetle i powtórzę oprysk, ale martwi mnie jeszcze coś. Ma jakiegoś gada w środku liści. Widzieliście już coś takiego :?: to proszę o pomoc. Nie wiem czy to pryskać czy użyć pałeczek doglebowych.Czy jest to pozostałość po przędziorku :?: Szkoda mi roślinki.
Załączniki
IMG_20141105_131840.jpg
IMG_20141105_131916.jpg
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Domownicy :)

Post autor: Petrus »

Na przędziorka bardzo dobry jest Magus 200 SC :-)
Ta czerwonawa kreska to wypukłość czy jakieś zmiany wewnątrz liścia? ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Och Piotruś na Ciebie można zawsze liczyć. :hyhy: Dziękuję muszę go kupić. Sprawdziłam i przędziorki w najlepsze śpią pod listkami :zly: . A ten listek jest tylko jeden taki... dziwne wygląda to na ranę od spodu. Może sama go uszkodziłam.
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Domownicy :)

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy :D Ten środek używam na iglaki i cytrusy. Możesz uciąć tego liścia, z tym przebarwieniem. :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Tak, też zrobię :-D
Zapraszam do domu Małgorzata
ODPOWIEDZ