Skrzydłokwiat

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

czy skrzydlokwiat kwitnie sezonowo

Post autor: agaszkrab »

Dostałam w grudniu skrzydłokwiata i w styczniu wypuścił mi zaledwie dwa małe kwiatki (on jest mlody, ma mało listków). do tej pory został mu tylko jeden, który jest juz zielony i nie widać aby rosły kolejne. Czy skrzydłokwiaty kwitna sezonowo?Mój jedynie zimową porą? Włożyłam do doniczki pałeczki nawozowe do roślin kwitnących ale to nic nie dało w sumie
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

W zasadzie kwitnie od lata do jesieni. Czasem kwitnie też w zimie pod warunkiem, że ma dość wilgotne powietrze.
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Post autor: agaszkrab »

to widocznie mój jest jakiś inny i kwitnie od zimy do lata ;-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Grunt, że kwitnie. Bo nie każdemu się to udaje ;-)

Jeżeli chcesz zapewnić sobie obfitsze kwitnienie, przeczytaj w naszym poradniku: dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie - 3 najważniejsze przyczyny
Rafał
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Skrzydłokwiat

Post autor: agaszkrab »

W styczniu tego roku dostałam skrzydłokwiat. Po jakimś miesiącu wypuścił 2 malutkie śliczne kwiatki. Po paru miesiącach oba przekwitły na zielono i jeden usechł ale drugi jest do tej pory (więc w sumie jeden kwiat jest już prawie 10miesięcy!)Problem polega na tym ze mimo odzywek, nie widac następnych kwiatków. Liści pięknie przybyło a nie widac niczego białego. Kwiatek stoi nie w bezpośrednio ale w dobrze oświetlonym miejscu, jest zraszany, ziemia stale wilgotna. Dlaczego nie kwitnie??czy dlatego że jest jeszcze ten jeden zielony?Trzeba go ściąć aby kolejne rosły?A może ma za mało światła? Nie mam juz pomysłu co by tu jeszcze zrobić. Tyle się naczytałam i po tym co robię powiny byc kwiaty...a ja mam same listki
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mój skrzydłokwiat wallisa lubi kwitnąć zimą, może twój jeszcze zakwitnie, nie ma co panikować. Zmiana miejsca na początku spowodowała, że przerwał kwitnienie, teraz się rozrasta i jak przyjdzie mu ochota zacznie kwitnąć. A jeszcze nie minął rok jak go masz, więc cierpliwie czekaj. Jeśli mówisz że postępujesz jak piszą, to nie muszę przypominać, że lubi mieć stale wilgotno.
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Skrzydłokwiat w opałach

Post autor: Skrzydłokwiat »

Witam,

Od kilku miesięcy mam skrzydłokwiat i niestety od początku mam z nim problemy. A słyszałam, że wcale nie jest trudny do utrzymania.

Aktualnie wygląda tak jak na zdjęciu. Co robić? Proszę o pomoc jeśli ktoś umie rozpoznać po zdjęciach w czym tkwi problem...
Objawy to: ciągle usychające liście, a podlewam go (staram sie nie za dużo i nie za mało, ale nie wiem jakie ma on preferencje z wodą). Nie stoi przy kaloryferze, w pomieszczeniu nie jest bardzo gorąco... max 21-22 stopnie. Nie stoi na oknie.

Proszę o poradę!
Załączniki
IMG_3228.jpg
IMG_3228.jpg (23.29 KiB) Przejrzano 5646 razy
IMG_3005.JPG
IMG_3005.JPG (24.74 KiB) Przejrzano 5646 razy
IMG_3004.JPG
IMG_3004.JPG (59.12 KiB) Przejrzano 5646 razy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Skrzydłokwiaty lubią wilgotne podłoże i półcień, nie lubią przesuszania, nawet jednorazowe przesuszenie może powodować usychanie. W Twoim nie podoba mi się podłoże, widać sporo osadu po twardej wodzie. Osobiście bym go przesadziła do świeżego torfu i zwiększyła wilgotność podłoża. U mnie większość takich kwiatów stoi na głębokiej podstawce wpełnionej keramzytem i wodą. Skrzydłokwiat rzeczywiście jest łątwą rośliną, bez problemu toleruje wysokie temperatury jeśli ma odpowiednią wilgotność.
Mam nadzieję,że te informacje pomogą w uprawie :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. To są objawy zbyt nadmiernego podlewania (korzenie nie mogą wtedy oddychać i roślina więdnie) rośliny oraz podlewania za twarda wodą (biały osad na powierzchni gleby).
Ta roślina tak jak mówi Merghen lubi wilgoć, ale jej nadmierna ilość też może zabić roślinę.
Podlewa się wtedy kiedy leciutko przeschnie jej podłoże. Do butelki z wodą możesz wsypać jedną łyżeczkę kwasku cytrynowego (i tak co dwa tygodnie). Roślina ta jest z tropików więc potrzebuje miękkiej wody. Pozdrawiam

Więcej: Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną i brązowieją
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Post autor: Skrzydłokwiat »

Dziękuję. Fakt wodę mam bardzo twardą w domu...
Zaczęłam się jeszcze zastanawiać nad tą wodą. Bo właśnie od czasu jak się przeprowadziłam, na nowym miejscu, gdzie mam twardą wodę kwiaty gorzej rosną. Czy ogólnie twarda woda będzie szkodliwa dla roślin?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Twarda woda, że tak powiem ma po części wpływ na rozwój roślin. Niektórym roślinom to aż tak mocno nie przeszkadza, ale niektórym bledną liście i gorzej wyglądają ;-)
Tak jak wyżej wspomniałem możesz do butelki sypać kwasek cytrynowy (1 łyżeczka).
Są też w sklepach akwarystycznych preparaty do zmniejszania pH wody (sam takie używam), albo można używać do podlewania roślin wody destylowanej ( w sklepach widziałem takie baniaki po 4 litry) :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 40 cm wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku.

Jest efektowny nawet gdy nie kwitnie, ponieważ ma ciemnozielone, połyskliwe liście, które dodatkowo dość szybko się rozwijają. Roślina ta potrzebuje dużej wilgotności powietrza, najlepiej zraszać ja codziennie latem i zimą, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest centralne ogrzewanie. Można także postawić doniczkę na podstawce ze żwirem tak by dno doniczki nie dotykało do wody, chodzi tu zwiększenie wilgotności. Skrzydłokwiaty ustawiamy tak by promienie słoneczne nie świeciły bezpośrednio na roślinę, światło musi być "przefiltrowane" np. przez zasłonę latem, zimą najlepiej przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce szczególnie gdy stała daleko od okna. Podstawą udanej hodowli skrzydłokwiata jest duża wilgotność, lubi dużo wody latem, lubi zraszanie wodą, nawet zimą podłoże powinno być wilgotne (ale nie mokre). Trzeba przy tym jednak uważać aby nie wdała się pleśń lub grzyby. W okresie wzrostu dokarmiamy najlepiej co dwa tygodnie. Roślina zawsze będzie piękna jeśli raz w tygodniu przetrzemy liście z kurzu wilgotną szmatką. Przesadzamy raz do roku (w lutym lub marcu), zazwyczaj do doniczki o numer większej w zależności jak bardzo roślina urosła przez rok, do ziemi na bazie torfu, lub standardowej ziemi doniczkowej (pamiętać należy by ziemia nie była zbita, musi być przepuszczalna, lekka).
Zeby nie być gołosłowną pokażę moje skrzydłokwiaty,mam dwa rodzaje
Jeden o mniejszych kwiatkach
Obrazek
a drugi ma duże kwiaty,ale kwitnie pojedyńczo
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja też posiadam kilkuletniego skrzydłokwiata :-D
Obrazek
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Piękny zdrowy okaz,tylko czekać jak zakwitniwe...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Już kwitnie :-D To zdjęcie wyżej zrobiłem około dwa tygodnie temu :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ