Hippeastrum, amarylis

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
bazyliszeq
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-11-16, 14:33

Hippeastrum, amarylis

Post autor: bazyliszeq »

Witajcie!
Kochani mam pytanie co zrobić z zimową cebulą hipeastrum albo amarylisa (nie wiem czym się różnią - na kartoniku przy doniczce opisany jako Amaryllis Hippeastrum :-P ).
Kwitł na mikołajki tak na początku grudnia i od tamtej pory stoi w kuchni bidulek na parapecie :-/ Dodam że ma chyba 5 liści.
Podlewam go rzadko a ostatnio dowiedziałam się że powinnam go w ogóle wynieść do ciemnej i zimnej piwnicy. :?:
Czy to prawda?
Czy powinnam go tam podlewać?
Czy może uciąć mu te liście?
Piszę też bo nie wiem czy mam się czaić na osłonkę w której stoi ;-)




Upss.. chyba powinnam pisać w dziale roślin domowych a nie w ogrodzie ozdobnym :-?
Można by tak przenieść ?? Na przyszłość postaram się bardziej uważać :oops:[/b]
pozdrawiam Maria
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ja mam ten sam problem. Dostałam 24 grudnia pięknie kwitnący kwiat. Zaczęłam szukać w necie o pielęgnacji amarylisa i jest tego dużo ale wszystko dotyczy sytuacji gdy sadzę wiosną cebulę, latem kwitnie, w sierpniu należy zaprzestać podlewania, żeby cebula przezimowała potem w listopadzie/ grudniu zaczynamy ponownie podlewać i tak pielęgnowana roślina powinna kolejnej wiosny zakwitnąć.
Nie wiem tylko jak ja mam postępować kiedy moja roślina właśnie teraz kwitnie, a więc pod koniec zimy przypadnie jej okres spoczynku, czym mam z nią postępować tak jak piszą czyli przetrzymać do sierpnia i wtedy przestać podlewać czy teraz po kwitnieniu ???????
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

Aby roślina zakwitła ponownie w następnym sezonie potrzebny jest jej okres spoczynku-tzw hibernacja w chłodnych warunkach, najlepiej w piwnicy......po przekwitnięciu rośliny jest to najczęściej:grudzień- do marzec roślinę w dalszym ciągu podlewamy i nawozimy-podlewanie na podstawek-(cebule nie cierpią przelania-mogą gnić),w tej fazie razem z liśćmi(nie wolno ich obcinać)podlewane-mogą być wystawiane w półcień do ogrodu lub na balkon do sierpnia, w sierpniu ograniczamy podlewanie,od września przestajemy całkowicie podlewać i wstawiamy rośliny do piwnicy, wtedy zasychają liście-całe zmagazynowane przez sezon składniki odżywcze w liściach, zostają przetransportowane do cebuli -zapewni to piękne i zdrowe kwiaty w następnym sezonie,jeśli np 5 października w doniczce z Hipkiem nie ma liści to od tej pory zostawiamy rośliny na 3 miesiące w spokoju do co najmniej 5 stycznia, (jak mamy więcej cebul możemy wysadzać co 4 tygodnie-dłużej się będziemy cieszyć kwiatami)następnie przesadzamy do świeżej ziemi-przepuszczalnej, stawiamy na parapecie okiennym i podlewamy 2 razy w tygodniu do podstawka-kiedy pojawi się pąk nawozimy,po przekwitnięciu pąka nie usuwamy łodygi tylko czekamy aż sama uschnie i potem wyłamujemy i tak do sierpnia i cykl się zamyka..... :-)
Pozdrawiam maras
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Chciałam tylko dodać, że tzw. amarylis naprawdę nazywa się zwartnica lub zamiennie z łac. hipeastrum. Amarylis, to nieco inna roślina pochodząca z Afryki i nie uprawiana na skalę towarową. Zwartnica natomiast pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Właśnie dziś trafiłam na takie informacje w internecie i dzielę się nimi z miłośnikami tych pięknych roślin - tu ukłon w stronę bazyliszqa i ewykatarzyny z życzeniami powodzenia w uprawie :lol:
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Tak hipeastrum to co innego .......i amarylis co innego

Obrazek

Mój kwitł od świąt, niedawno przekwitł i wypuszcza drugi pąk z drugiej strony cebuli
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

A mój przekwitł...........i wypuścił nowa łodygę kwiatową , z drugiej strony cebuli

Obrazek
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Mój właśnie przekwitł, obcięłam kwiaty, została łodyga i jeden liść. Co mam robić dalej ?
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ma stać tam gdzie stoi, ja swój podlewam na spodek skąpo i rzadko. Mój jest w kuchni przy szybie, jest tam chłodno i nie ma grzejnika .....
Pozdrawiam!
mlodaaaa1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-17, 15:37

Amarylis

Post autor: mlodaaaa1 »

Hej. Dostałam na walentynki amarylis-a i nie wiem jak mam go teraz podlewać ? I w ogóle gdzie mam go postawić? Bo z tego co czytałam to teraz on powinien być zasuszony, a ja go właśnie dostałam :) Więc co mam z nim zrobić?? Kwiaty jeszcze nie wyszły, są tylko zielone liście??
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Witaj, ważne, zrób zdjęcie, chodzi o liście .........jeśli sporo i długie, to on nie zakwitnie, czy ma mokrą ziemię .....nie podlewaj na razie ...........
Pozdrawiam!
moniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 21:41

Post autor: moniczka »

Ja posadziłam cebulę zwartnicy w grudniu. Wypuściła piękne liście ale nie widzę pędu kwiatowego. Ciekawa jestem, czy zakwitnie. A może w tym roku tylko stadium wegetatywne a z kwiatów nici? Może się zdarzyć, że nie zakwitnie?
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Może się zdarzyc, że nie zakwitnie, np. jeśli cebula jest za młoda albo bardzo osłabiona po poprzednim kwitnieniu, albo też nie przeszła prawidłowo okresu spoczynku.
Młode cebule przez 3 lata hoduje się bez okresu spoczynku, u mnie jeszcze takie cebule nie zakwitły. Natomiast "stara" cebula właśnie w ubiegłym roku nie kwitła, były tylko liście. Szukałam na forum porad, bo moja cebula była jakby skurczona, dotykając jej czuło się, że jest warstwa jakby pusta na zewnątrz. Pisano, że to normalne, jednak w tamtym sezonie nie zakwitła, ale odżyła, urosła, pustka zniknęła. W tym roku po kwitnieniu zarówno tra cebula, jak i nowo nabyta też są takie jakby puste. Już się boję, że znowu nie będzie kwiatów. Ale zasilam, zobaczymy, na pewno są wyczerpane po kwitnieniu, może jednak do okresu spoczynku uda mi się je zreanimowac.
domeniko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-02-17, 19:24

Post autor: domeniko »

Mnie też amarylis nie zakwitł . Miał pąki, które zrobiły się troszkę różowe i opadły.
Pozdrawiam .
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

hipeastrum

Post autor: elakrztuk »

Te kwiaty są naprawdę piękne i pięknie kwitną. Na jednej łodyżce cztery pąki. Ostatnio kupiłam hipeastrum jeszcze jednego, a mam ich sześć . Wcześniejsze już po przekwitały, ale w dalszym ciągu ich pielęgnuję aż do sierpnia. Wtedy to pozwalam aby liście same uschły i przenoszę je do piwnicy aby przeszły stan spoczynku i od grudnia przesadzam je do nowej ziemi i pozwalam im kwitnąć i rosnąć na następny rok.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Hipeastrum

Post autor: elakrztuk »

Tydzień temu kupiłam dużą cebulę hipeastrum, wsadziłam do ziemi i już wychodzi mi pąk, a nawet dwa , czyli mogą być dwie łodygi z kwiatami. Bardzo fajnie :-D
ODPOWIEDZ