Cytryna

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Cytryna

Post autor: krzysiek1240 »

Mam problem z cytryną ma już około 3 lata i 2 m wysokości w tamtym roku na wiosnę ładnie wypuściła kilka nowych gałązek w kwietniu a w tym roku nie wypuściła jeszcze żadnej i opadają jej liście przyciąłem jej czubki ale nic nie dało proszę o pomoc!!
Pozdrawiam Krzysiek
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Daj fotkę, może ma przerośnięty system korzeniowy i brak nawozu dla cytrusów. :-)
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Cytryna

Post autor: Botanka »

Wyhodowałam cytrynę z pestek i teraz nie bardzo wiem co z nią robić. Wyrosła do ok.150 cm. Chciałabym,żeby wyglądała jak drzewko, a nie jak krzywa gałązka z liśćmi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Myślę, że pokrój zależy od odmiany. U mnie cytryny z pestki rosną w małe krzaczki, u koleżanki wyglądają jak u Ciebie.
Moja cytryna to 4 sadzonki w jednej donicy. Jedna z nich zimą straciła wszystkie liście. Na wiosnę, żeby przyspieszyć wzrost nowych liści, przycięłam wszystkie gałązki. Z doświadczenia więc informuję, że przycinanie cytryny nie szkodzi, a pomaga. W necie znalazłam info, że właśnie przycięcie (na wiosnę) pomoże w rozkrzewieniu rośliny. Ponieważ sezon wegetacyjny dopiero się zaczął, zaryzykowałabym z przycięciem już teraz. Ale moim zdaniem powinnaś ją przede wszystkim przesadzić - donica jest za mała i roślina ma za mało składników odżywczych, dlatego zrzuciła tak dużo liści .
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Monikam ma racje! Kiedy cytryna wyrośnie z pestki to gdy ma około 40 cm należy juz ja wiosna zacząc przycinac aby od podstawy łodygi zaczęła sie juz rozkrzewiac! Wtedy będziemy mieli ładny pokrój roślinki i w przyszłości uzyskamy ładny krzaczek bo inaczej to wyrośnie nam 2 metrowa "gidyja" mająca tylko na młodych pedach liście :lol:

pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Botanka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2008-01-26, 17:55

Post autor: Botanka »

Dziękuję Wam bardzo za pomoc.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Czy można teraz posadzić cytryne z pestki czy raczej poczekać do wiosny??
Pozdrawiam Krzysiek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krzysiu możesz posadzić teraz.

Więcej: jak wyhodować cytrynę z pestki
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Dziękuje

Mam jeszcze jedno pytanie mam dwie cytryny jedna jest w stanie spoczynku a ta druga nie i własnie ona puszcza nowe liście i ma się owiele lepiej niż tamta .Zaczęła odżywać w zime i tu moje pytanie czy warto je zimować??
Pozdrawiam Krzysiek
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Oczywiście że warto tylko do zimowania też trzeba zapewnić odpowiednie warunki, wszystkie cytrusy w domu powinny przejść okres spoczynku powegetacyjnego. ;-)
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Ile powinna wynosić temperatura i wilgotność bo u mnie około 15-18 C
Pozdrawiam Krzysiek
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Przy prawidłowym zimowaniu 12-15 stopni to najlepszy przedział a wilgotność na poziomie 60-90% w zależności jaką możesz uzyskać. ;-)
cytrynowiec11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-24, 14:32

jak zaszczepić cytrynę?

Post autor: cytrynowiec11 »

wiecie może jak zaszczepić cytrynę?
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Post autor: agaszkrab »

Chodzi ci o "szczepkę"? Najlepiej urwać jedną gałązkę, oberwać zaraz od kolanka łodygi, wstawić do wody i czekać aż puści korzonki, albo obciąć gałązkę, ukorzeniacz, do doniczki i nakryć szczelnie folią (wyższa temp. wspomaga ukorzenianie).
Ficu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-23, 17:57

Post autor: Ficu »

A moje cytryny i mandarynki chyba zaatakowaly jakies robale. Takie małe,wręcz mikroskopijne, czerwone, takie jakby malutkie pajączki. Czy to przędziorki? ( przepraszam, że nie wstawiam zdjęcia, ale nie zrobiłem jeszcze, liczę, ze może uda wam się to zdiagnozować z opisu, ale jak będzie trzeba to zrobię zdjęcie).
A jeśli to przędziorki, to jak je zlikwidować? Zależałoby mi na tym, żeby to zwalczyć bez użycia środków chemicznych, bo po co się truć.

Aha i jeszcze mam pytanie, czy jesteście w stanie polecić jakiś dobry sprawdzony nawóz do cytrusów, czy to nie ma znaczenie, bo wszystkie do cytrusów są dobre?
ODPOWIEDZ