Moje roślinki doniczkowe

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
tarasia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2011-02-08, 10:33

Post autor: tarasia »

Ja się coś nie mogę przekonać do tych zygokaktusów, ale pinia, twoje wyglądają ślicznie!

A jak się takie zygokaktusy rozmnaża? Znajoma ma na oknie duży okaz i tak sobie pomyślałam, że może się przekonam do nich?
Znalazłam info, że : "ucinamy fragment składający się z dwóch spłaszczonych łodyg. Taką sadzonkę podsuszamy i wkładamy do piaszczystego, lekko wilgotnego podłoża. Ukorzenianie zajmuje od 3 do 6 tygodni."

Czy taką ziemię się kupuje gotową? Czy można samemu zrobić mając ziemię i piasek?


Ciężko być początkującym ogrodnikiem ;)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja wyczytałam, że po kwitnieniu dobrze jest czasem "urwać" wszystkie pierwsze liście aby cała roślina się lepiej rozkrzewiała u dołu. Ja tak zrobiłam. Jest na tych urwanych liściach taka jakby maleńka stópka. Włożyłam ją do ukorzeniacza i do ziemi standardowej zmieszanej na pół z piaskiem. Do tego słoneczko, wilgoć i folia. I jakoś się większość ukorzeniła. Ale jak np. nie obrywa się liści po kwitnieniu to na niektórych, właśnie na tej stópce nie oderwanej od innego liścia już wyrastają białe korzonki. Można wtedy oderwać i posadzić do doniczki.
Ja też nie mogłam przekonać się do tych roślin. No ale wszyscy w rodzinie mieli ładnie kwitnące, no i pozazdrościłam. Głównie to nie wiedziałam, czy zapewnie odpowiedni okres spoczynku by powtórnie zakwitły. Ale nie jest źle. Polecam i pozdrawiam
Co do ziemi to można kupić standardową ziemię kwiatową (ph 6,5) i zmieszać z paskiem lub w samym piasku (wtedy mniejsze ryzyko chorób sadzonek). Takie sadzonki pędowe powinny lekko przeschnąć i mogą mieć dwa-trzy liście
Załączniki
zaznaczyłam "stópkę"
zaznaczyłam "stópkę"
Awatar użytkownika
tarasia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2011-02-08, 10:33

Post autor: tarasia »

Jesteś boska.
Nie pozostaje mi nic innego jak spróbować.
Muszę jeszcze tylko zakupić ten ukorzeniacz.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja parę razy robiłem tak samo jak pinia01. Też urywałem górne liście. U dołu roślina, wtedy wypuszczała silne grube, potem obficiej kwitnące liście. Jak byłem młodszy to zawsze uszczykiwałem listki, jak byłem u jakichś znajomych moich rodziców i wsadzałem u siebie do doniczek :rotfl: :rotfl:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Petrus - moja mama też tak zawsze "ukorzeniała" sobie różne roślinki znajomych ;)
Ale moi znajomi za bardzo nie pasjonują się roślinami więc nie mam co im zabierać :zalamany:
Tarasiu - życzę udanych roślinek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Takie sadzonki różnych roślin, łatwiej można przystosować do swoich warunków panujących w domu. A tak poza tym to czekam aż zakwitnie mi jaśmin...o ile w ogóle zakwitnie :rotfl:...chociaż widać parę malutkich pędów kwiatowych. :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jak tylko jaśmin zakwitnie to koniecznie nam pokaż :mrgreen:
Jestem bardzo ciekawa
Awatar użytkownika
tarasia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2011-02-08, 10:33

Post autor: tarasia »

Udało się. Urwałam kilka listków zygokaktusa i wszystkie wypuściły korzonki.
Co teraz? Wsadzić normalnie do ziemi? Teraz były w ziemi wymieszanej z piaskiem.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Tak, wsadź do ziemi.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Najlepsza jest ziemia próchniczna (są takie standardowe podłoża dla kwiatów). Stanowisko jasne bez bezpośredniego słońca.
Awatar użytkownika
tarasia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 48
Rejestracja: 2011-02-08, 10:33

Post autor: tarasia »

Dzięki za radę. Dzisiaj wieczorem się tym zajmę :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Kolejne nabytki :hyhy:
Załączniki
EXCOECARIA (CHIŃSKI KROTON)
EXCOECARIA (CHIŃSKI KROTON)
NOLINA ODGIĘTA (NOGA SŁONIA)
NOLINA ODGIĘTA (NOGA SŁONIA)
ZIELISTKA
ZIELISTKA
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Excoecarię (na doniczce napisano Exaucaria) zakupiłam dzisiaj w Biedronce za 4.99 zł. Kompletnie nie miałam pojęcia co to za roślina i chyba dlatego ja kupiłam ;)
Postanowiłam znaleźć jakieś informacje na jej temat ale okazało się, że to trudniejsze niż myślałam.
Na doniczce napisano tylko:
Podlewanie: wiosną i latem regularnie, w pozostałym okresie ograniczyć. Nawożenie: raz w tygodniu nawozami do roślin zielonych. Stanowisko: jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Uwagi: roślina doskonale przystosowana do uprawy w domu. I to wszystko.
Nie dając za wygraną sprawdziłam strony angielskie i z pomocą internetowych słowników coś nie coś się dowiedziałam o uprawie tych roślin jako krzewy. No to napiszę
Krzewy zimozielone do 1 m wysokości i szerokości, często rozgałęzione. Istnieją odmiany (z białymi obwódkami liści). Lubi cień po południu. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej. Liście zielone, eliptyczne, błyszczące, z bordowym spodem, żyły na liściach (8 do 12), o dł. 6-14cm, szer. 2-5cm. Wszystkie części są używane jako lekarstwo przeciw odrze, NZP, zapalenia migdałków, mięśni lędźwiowych ( :?: ). Kwitnienie niemal przez cały rok, kwiaty bardzo małe (białozielone). Kwiaty rozdzielnopłciowe, męskie kwiatostany długości 1-2 cm, żeńskie 3 - do 5 cm. Przylistki ma na szczycie szeroko jajowate. Ma drażniący sok.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Excoecaria (chiński kroton) - ciekawa roślinka, na pierwszy rzut oka myślałam, że to kalatea...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ładne listki ma ten chiński kroton.
ODPOWIEDZ