Scindapsus

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
nefris
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-29, 12:54

Scindapsus

Post autor: nefris »

Witam wszystkich serdecznie!:)
Mam problem z moim scindapsusem. Dostałam go parę tygodni temu, jest już spory, jednak trochę rzadki, ma tylko jedną dłuuuugą łodygę i na niej parę liści. Ostatnio go przycięłam tak z 20 cm bo wyczytałam tutaj:) że można... Może więcej go uciąć żeby się bardziej rozrósł?
I jeszcze jeden problem z tą roślinką związany.. Ma dziwne brązowe plamki, tak jakby sechł od środka liścia. Zobaczcie, pewnie macie więcej doświadczenia niż ja..

scindapsus:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/90b ... c5917.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/03c ... 64395.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/324 ... 8be48.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d6 ... 67902.html


Pozdrawiam :)
Uśmiechnij się!:)
Anoli
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 67
Rejestracja: 2008-08-17, 15:10

Post autor: Anoli »

Część wygląda na uszkodzenia mechaniczne, na wszelki wypadek sprawdź, czy na spodzie liści nie ma niechcianyh lokatorów. Może to być też kwestia podlewania, nie ma za sucho, lub zbyt mokro? Pęd można ciąć na kawałki z dwoma, trzema oczkami - liśćmi i ukorzeniać. To bardzo sympatyczna i współpracująca roślinka.

Więcej: Scindapsus - odmiany, uprawa, rozmnażanie
nefris
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-03-29, 12:54

Post autor: nefris »

Dzięki za odpowiedź,
raczej współlokatorów nie ma na roślince.. niedawno przesadziłam ją do większej doniczki bo dotychczas była w takiej malutkiej..hm.. może rzeczywiście to wina dotychczasowych zaniedbań w uprawie tej roślinki:) Dziękuje za pomoc, pozdrawiam.
Uśmiechnij się!:)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mój nie lubi zbyt dużej doniczki...
Ciąć można mocno, a odcięte fragmenty po ukorzenieniu dosadzić, lub rozpocząć życie nowej roślinki - wsadzając kilka ukorzenionych fragmentów razem (będzie gęstsza o większej ilości pędów). Zależy to od tego jaki pokrój rośliny chcesz uzyskać. Tak czy inaczej to bardzo dobry czas by się nią zająć - w tym okresie silniej rośnie.
Tylko nie wiem czy to dobry pomysł - większa doniczka + mocne cięcie - jednocześnie...

Na liściach wydaje mi się, że widzę jasne przebarwienia, jeśli więc chciałabyś mieć dwubarwną roślinę - postaw ją w jasne miejsce (ale nie zaraz na słońcu ;-)). Do jesieni powinna znacznie odmienić swój wygląd :-)
dila57
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-08, 19:34

Scindapsus

Post autor: dila57 »

Witam,

Nie wiem czy to jest złe, jednak zdaje mi się, że on trochę usycha. Stare łodygi są już bardzo grube i prawie zdrewniałe, nowe są miękkie, zielone. nie stoi on u mnie w domu. Podlewam go około raz na tydzień. W pomieszczeniu jest sucho i ciepło. Temperatura to od 28 do 31. więc jest ciepło. Jak go "uratować" więcej podlewać?

Ta sucha łodyga
Obrazek

Ta zdrowa i zielona
Obrazek
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

Nazwa
Scindapsus złoty
Scindapsus aureus
Rodzina
Araceae
Rozmiary
pnącze wspinające się za pomocą korzeni powietrznych
Stanowisko
cieniste
Ciekawe cechy
nazwa rodzajowa wywodzi się z greki i oznacza "podobny do bluszczu"
Scindapsus jest jednym z najłatwiejszych w hodowli kwiatów. Rośnie zarówno w cieniu jak i w nasłonecznionym miejscu. Nie lubi nadmiaru wody. Jeśli stworzymy mu dogodne warunki, jego liście osiągną imponujące rozmiary.Rośnie bardzo szybko.
Dila,śmiem twierdzić że Twój „pupilek” po prostu wymaga odmłodzenia. :!: :-)
Pozdrawiam maras
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

W takiej temp.......... :!: :evil: :shock:
Pozdrawiam!
Iskierka95
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-08, 16:09

Post autor: Iskierka95 »

Hmmm... wysoka temperatura, podlewanie raz na tydzień, suche powietrze... wszystko wskazuje, że może być mu sucho.. Mój przez długi czas, przez niewiedzę domowników miał suche powietrze, nie był zraszany, rzadko podlewany... jak wyglądał po tym wszystkim, można zobaczyć w moim wątku..
ODPOWIEDZ