Paprotka

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Paprotka

Post autor: aleksandra »

Moi drodzy,od dwoch lat mam u siebie sliczna paprotke.Dostalam ja malusienka a teraz jest juz duza i ma baaaaaaaardzo dlugie "wloski"jak to nazywa moj syn.Chcialam sie dowiedziec czy nie zaszkodze jakos mojej paprotce jesli bym podciela jej "wloski-liscie" o polowe.Paprotka jest juz tak dluga ze mimo ze stoi na bardzo wysokiej szafie dotyka juz prawie ziemi/brakuje jej 20 cm/Bede wdzieczna za podpowiedz
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Czy chodzi Ci o główne liście paproci czy pędy dodatkowe jak ja to nazywam wąsy. Wasy możesz spokojnie ciąć ale liście paproci ... Możesz obejrzeć paproć i jeżeli ma dużo liści krótkich to po prostu te długie utnij jak nabliżej ziemi ale nie tnij ich np. w połowie bo i tak uschną a wyglądać będą paskudnie. Jeżeli liści krótkich czy też młodych jest mało utnij kilka liści i jak paprotka wypuści nowe pędy znow utnij kilka długich. W ten sposób pozbędziesz się za długich liści nie okaleczając paproci. Drastyczne wyjście to rozdzielenie paproci, posadzenie młodych roślin od nowa a wyrzucenie tej starej z długimi liśćmi ale według mnie pierwszy sposób jest lepszy. Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Joanno,bardzo Ci dziekuje za odpowiedz.Oczywiscie zasugeruje sie do tego co napisalas. ;-)
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
czarna.Teresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 12:34

Problemy z paprociami

Post autor: czarna.Teresa »

Witam !
Mam problem z paprociami. Kolejno wszystkie mi padają. Podlewam dwa razy w tygodniu małą ilością wody, ale one i tak mają zbyt mokro, ziemia w doniczkach jest stale wilgotna mimo że w innych roślinach jest sucho. Liście im brązowieją i odpadają. Stoją niedaleko okna, ale nie w słońcu. Jedna na podwieszonej szafce, ale tuż przy oknie. To już czwarta paprotka, nie chciałabym zupełnie zaniechać uprawy tej rośliny. Czy macie jakieś rady dla mnie?
Pozdrwiam Czarna.Teresa
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Zmienić ziemię i mniej podlewać. Ja podlewam raz na dwa tygodnie obficie lub raz na tydzień trochę :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja nie podlewam z góry, tylko wlewam wodę do podstawki z częstotliwością jak u piwonii.
czarna.Teresa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-30, 12:34

Post autor: czarna.Teresa »

Dzięki za tak szybką odpowiedź. Tak też zrobię
Pozdrawiam
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Miałam to samo z tym brązowieniem liści i opadaniem i już prawie nic nie było ale zaczęłam zraszać liście 2razy dziennie- one to uwielbiają rosna po tym jak szalone. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
agaszkrab
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-18, 11:34

Post autor: agaszkrab »

Paprocie bardzo łądnie rosną, gdy od czasu do czasu podleje się je wodą z dodatkiem mleka. A t woim przypadku koniecznie musisz zmienić ziemię na lepszą, droższą ale lepsza i rzadziej podlewać. Wystarczy raz na tydzień. Paprocie lepiej jest często spryskiwać niż podlewać, bo jest to kwiat, który sam w sobie wytwarza wilgoć, a parująca z mokrej ziemi woda tym bardziej pogorszy stan rośliny.

Więcej: Paprocie doniczkowe - pielęgnacja i polecane gatunki
ODPOWIEDZ