Moje marne lawendy

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-10, 18:08

Moje marne lawendy

Post autor: Merki »

Są jakieś szare, mają słaby zapach, ta w żółtej donicy przez jakiś czas wydzielała zapach podobny do suszonych grzybów :shock:, nieśmiało wypuszczają nowe listki. Czy to wina małych doniczek?

Kilka miesięcy temu je przycinałem, bo usychały jej gałązki i rzuciły się na nią mączliki szklarniowe.

Jest jakiś sposób by w końcu zaczęły rosnąć porządnie?Może dać im nawozu mineralnego? Mam okno zachodnie.

Moje lawendy lekarskie:
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Nie mam doświadczenia w uprawie lawendy w doniczkach. Moje rosną i zimuja w gruncie. Wydaje mi się, że zastosowałeś niewłaściwe podłoże dla lawendy. Powinny rosnąć w podłożu dobrze zdrenowanym, ubogim, piasek, żwirek. Nie lubią zalewania wodą, stąd pewnie ten zapach przypominający grzyby. Miejsce preferują słoneczne i ciepłe.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
kamilil
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-25, 09:19

Post autor: kamilil »

Też mam pytanie a propos lawendy. Posiałem ją do doniczek w połowie kwietnia i teraz mają około 4 - 5 cm. Było ciepło więc wystawiałem doniczki na dzień na balkon po stronie południowej. Ale dzisiaj jest chłodno, temperatura do 13 stopni i pochmurno. Czy mogę wystawiać te doniczki na zewnątrz i czy na noc też mogę już zostawiać? Proszę o poradę od jakich temperatur jest to możliwe albo od jakiej wysokości lawendy?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ja lawendę mam tylko na ogrodzie. Tam zimuje i się rozwija także rozsiewa. Więc myślę,że nie zaszkodzi im pozostawienie ich na noc na dworze. Tym bardziej,że nie ma teraz minusowych temperatur.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Lawenda do ogrodu to lawenda wąskolistna i mimo, że jest przyzwyczajona do cieplejszego klimatu, możemy ją mieć tez u siebie. Miejsce dla rośliny powinno być nasłonecznione i bezwietrzne, najlepiej czuje się w glebie próchniczej, przepuszczalnej, Należy glebę wokół krzaczka od czasu do czasu spulchniać i usuwać chwasty. Na zimę warto ją przyciąć i przykryć liśćmi, przetrwa do wiosny. Więcej na ten temat: Zimowanie lawendy. Jak zabezpieczyć lawendę na zimę?
Powodzenia!
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Wojtku, lawenda nie lubi ziemi kwaśnej, a taki odczyn zazwyczaj mają ziemie próchnicze.
Lawenda dobrze rośnie na glebach wapiennych, piaszczystych, czy piaszczysto-glinianych. Z okrywaniem nadziemnej cześci roślin nie ma co przesadzać. Najważniejsze, żeby korzenie nie przemarzły.
A ten grzybowy zapach.. Sama czasem ma wrażenie, że tak to pachnie! Jak suszone (nie mokre!!) podgrzybki.
Pozdrowienia - Padawan
rozalia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-11-29, 12:36

Post autor: rozalia »

Jeżeli masz moliwość to przesadź ją do ogrodu lub innej, większej doniczki i zmień ziemię
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Lawendy lubią wapienne podłoże więc ja nawet swoje w ogrodzie podsypuję mocno potłuczonymi skorupkami, tutaj też możesz coś podobnego zastosować i na pewno bardziej ubogą mieszankę podłoża.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

Ja mam lawendę posadzoną z nasion, jakoś rośnie nie narzekam.

Mój szwagier ma w swoim ogrodzie spory obszar obsadzony starymi już choinkami, ziemia tam jest piaszczysta, mało urodzajna.
I co zaobserwowałem...
Pod tymi choinkami w głębokim cieniu ma posadzoną lawendę oraz rododendron. Z braku czasu nie dba o te rośliny, a jakie te rośliny rosną ! Jakie są okazałe !! W tym roku wspomniany rododendron kwitł dwa razy, i to nie pojedynczym kwiatkiem, miał ich więcej.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tadku, czy kwiaty tego rhododendrona były białe?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

Gosia2501 pisze:Tadku, czy kwiaty tego rhododendrona były białe?
Gosiu, ale mnie zaskoczyłaś tym pytaniem... :-?
Ja nie pamiętam jaki kolor miał kwiat :zalamany: W pamięci pojawia mi się kolor liliowy, no możne blado liliowy... :-|
marianna1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2009-07-13, 15:57

Re: Moje marne lawendy

Post autor: marianna1 »

Przecież pod iglakami są korzenie jest twardo, jakim cudem tam posadzić lawendę. No i ziemia jest bardzo kwaśna. Rozumiem rododendrony one lubią cień i kwaśną ziemię.
ODPOWIEDZ