zioła w skrzyniach

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

zioła w skrzyniach

Post autor: junior2 »

Witam,
zakupiłem 3 skrzynie o wymiarach 150x50x48 i mam zamiar w nich uprawiać zioła. Donice są bez dna. Czy możecie mi poradzić jak mam przygotować podłoże, jakie warstwy robić w donicy(bo słyszałem, że ma być kilka warstw), i ile ziemi mi potrzeba.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: zioła w skrzyniach

Post autor: Joanna Sadowska »

Zacznijmy od obliczenia ilości ziemi w donicy, należy pomnożyć wszystkie wymiary przez siebie co da nam wynik w cm3, jeśli dobrze liczę jakieś 360000. Przeliczając na litry wychodzi 360 czyli jakies 4,5 worka 80 l.
Na dno doniczek należy włożyć grys, żwirek lub keramzyt, tak aby zrobić dobry drenaż, dzięki któremu zioła nie będą gnić od nadmiaru wody. Podłoże do wypełnienia powinno być żyzne, bogate w składniki pokarmowe, można w sprzedaży (w sklepach ogrodniczych) dostać specjalnie mieszanki do uprawy ziół.
mgr inż. Joanna Sadowska
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: zioła w skrzyniach

Post autor: junior2 »

Dziękuję za odpowiedź. A jeśli skrzynia nie ma dna???
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: zioła w skrzyniach

Post autor: Joanna Sadowska »

Polecam zastosowac warstwę drenażu obojętnie czy jest to skrzynia bez dna czy dno posiada.
mgr inż. Joanna Sadowska
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: zioła w skrzyniach

Post autor: Bettiw »

Rozumiem, że te skrzynie bez dna będą stały w ogrodzie/na dworze. Jak na zioła są dosyć głębokie i dobrze jeszcze coś się zmieści. Chyba oprócz ziół jeszcze jakieś warzywa powsadzasz - pomidory, cukinie, selery, koperek, truskawki.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ