Rozsady pomidorów.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Rozsady pomidorów.

Post autor: Jan Twardowski »

Chociaż ponad 20 lat sadzę pomidory we foli a czasami na zewnątrz i znam sporo chorób pomidorów ale takie coś spotkało mi się pierwszy raz. Parę dni temu rozsadziłem siewki i wiele zaczyna mi padać. Chodzi o to ,że korzeń jest OK ale łodyga zaraz nad ziemią zaczyna chudnąć i idzie to do góry i wtedy rozsada schnie. Nigdy wcześniej tego nie miałem a teraz prawie połowa mi zeschła lub niedługo zeschnie. Ale rozmawiałem ze sąsiadem oraz szwagrem u nich to też występuje. Co to jest za choroba. Wiem ,że tego się nie uratuje ale już na przyszłość. A oto zdjęcie chociaż słabo to wygląda w powiększeniu lepiej.
Obrazek
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: Bobej »

Witaj.

Ziemia została zaatakowa patogenem, bo była za mokra i za zimna. To klasyczna zgorzel siewek.

Dobrze mieć w zanadrzu Previcur energy i gdy się zauwazy pierwsze objawy, to podlac roztworem glebe.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: Jan Twardowski »

Dzięki za odpowiedź ,chociaż teraz nie mam Previcur energy i nie za bardzo mogę kupić bo mamy zakaz przemieszczania ale na przyszły rok. Choć ziemia do rozsady na pewno była ciepła bo miałem miesiąc w ciepłej kotłowni i za mokra też nie była tylko taka jak zawsze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: rafaloku »

Previcur zmienił nazwę, obecnie można go kupić pod nazwą Magnicur Energy. Bez wychodzenia z domu można zamówić w naszym sklepie internetowym. Podaję link do produktu: Magnicur Energy 840 SL 15ml

Jeśli ma Pan w domu Biosept Active, to też będzie pomocny, choć mniej skuteczny. Ale warto spróbować. Opryskujemy tylko zdrowe siewki. Te z objawami zgorzeli trzeba usunąć.
Rafał
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: Jan Twardowski »

Dzięki Rafał ale już w tym roku już nie sieję nowych siewek bo trochę za późno, Trochę mam mało rozsad ale poratuje sąsiadka ma ich sporo chociaż niektóre i u niej też padło.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: rafaloku »

W przyszłym roku warto podlewać tym preparatem zapobiegawczo.

Cenię sobie krążki torfowe. Są one czystym, jałowym podłożem bez patogenów, dobrze przewiewnym i przepuszczalnym. O ile w tym roku różne siewki padały mi z powodu zgorzeli, to w krążkach torfowych wszystkie pomidory się udały :-)
Rafał
jorgb
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-24, 12:16

Re: Rozsady pomidorów.

Post autor: jorgb »

W tunelu sadziłem swoje siewki(połowa marca) i jest OK, rosną pięknie i bez problemowo. Natomiast w gruncie miesiąc później jak by podobny problem. Nie wiem na ile to ma jakieś znaczenie,ale zawsze sieję do nowej ziemi a w dołku przy przesadzaniu zawsze ziemią obsypuję wyjałowioną z piekarnika(50st.C).
ODPOWIEDZ