Topinambur w donicy

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Topinambur w donicy

Post autor: Sylwia,Gosia »

Lubię tapinambur . Ostatnio kupiłam biologiczne opakowanie tapinamburu i jakie było moje zdziwienie , kiedy zobaczyłam , że kilka bulw wypuściło korzonki . Ponieważ jet to roślina niewymagająca , tutaj często spotykana na ugorach , postanowiłam spróbować uprawy w donicy .Na razie wadziłam do niedużej doniczki jedną małą bulwę i kawałek innej z korzonkami , potem mam zamiar przesadzić do dużej . Więcej miejsca na podłodze balkonowej mam na wschodnim balkonie , ciekawe czy mając tylko przez godzinkę bezpośrednie słońce ,da obie radę ?
Bardzo pociąga mnie perspektywa własnych ,smacznych bulw i żółciutkich wysokich kwiatów widocznych z daleka :) .
Czy ktoś z Was porywał się kiedyś na uprawę doniczkową topinamburu ? :hyhy: . Podzielcie się proszę doświadczeniem i opinią :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Petrus »

Witaj, roślina lubi dużo miejsca (korzenie). Lepiej rośnie w gruncie, w żyznej, wilgotnej glebie i na słonecznym stanowisku rośliny są większe oraz bulwy. W miejscach cienistych rośnie wybujały i oczywiście nie zakwitnie. Chociaż w słońcu u mnie też często nie kwitł, ale ja skupiałem się na masie dużych zielonych liści bo miałem go posadzonego w charakterze żywopłotu letniego. :]
W donicy będziesz musiała go regularnie podlewać, rozmiary też nie będą okazałe ale da radę jako tako w donicy ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Elzbieta M »

Gosiu , ale dużo bulw nie wyhodujesz w donicy , czy nie lepiej przeznaczyć miejsce na balkonie na inne rośliny , bardziej odpowiednie na takie stanowisko ?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Bettiw »

Na taką uprawę możesz zagospodarować skrzynkę (taką jak u nas po jabłkach), wcześniej trzeba ją wyłożyć folią, żeby za bardzo nie przeciekała i wyżej fizeliną. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Moja koleżanka w takich skrzynkach na balkonie prowadzi mini ogródek.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Danka »

Nigdy nie uprawiałam topinamburu a doniczce ale nie sądzę żebyś miała z niego pożytek. Chyba, że będzie to głęboka donica. Ale wątpię żeby kwitł. Mój rósł w ziemi. Bulw miałam mnóstwo ale nigdy nie kwitł. ;-)
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Danusiu za odzew :) .To mnie zmartwiłaś... a myślałam już , że koro taki niewymagający jest ten tapinambur , to nie będzie kaprysił siedząc w donicy .No cóż , pewnie masz rację , szkoda , że sama nie sadziłaś go w donicy .Posadziłam jakiś czas temu i zastanowię się czy przypadkiem go nie zjeść :mrgreen:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: Elzbieta M »

Mój też rósł w ziemi , wyrósł na jakieś 3 metry, zakwitł późną jesienia , ale kwiaty mnie rozczarowały. Do bulw nie zaglądałam , ale ponoć lepiej wykopać wiosną , bo wtedy smaczniejsze. Spróbuję.
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Topinambur w donicy .

Post autor: szczepcio38 »

Witam smakoszy słonecznika bulwiastego.
Rzeczywiście topinambur musi mieć trochę przestrzeni w ziemi, bo lubi wypuszczać rozległe korzenie. Myślę, że dlatego rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r., w sprawie roślin i zwierząt gatunków obcych został uznany za roślinę inwazyjną, które podlegają zakazom związanym z ich przetrzymywaniem i obrotem handlowym.
Wiele innych roślin uprawianych na działkach znajduje się na tej liści, chociażby takie jak: kolcowój zwyczajny, aronia, niecierpki, winobluszcze i wiele innych.
Mam też na działce i łodygi wyrosły na ponad 2,5 m, grube na ok 3 cm. Myślę, że balkon to nie miejsce do uprawy tej rośliny. Ale bulwy umyte i smażone w plasterkach smakowite.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Topinambur w donicy

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Elu , szału faktycznie nie ma z tymi kwiatami ,ale kiedy rosną w dużej grupie ,wysokie ponad inne rośliny ,to trudno ich nie zauważyć ,przynajmniej w moim klimacie :) .

Szczepcio , topinambur podlega pod wykaz roślin inwazyjnych , ale niecierpek ?! :orany: , to chyba pomyłka :mrgreen: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Topinambur w donicy

Post autor: szczepcio38 »

Sylwia,Gosia pisze:Dzięki Elu , szału faktycznie nie ma z tymi kwiatami ,ale kiedy rosną w dużej grupie ,wysokie ponad inne rośliny ,to trudno ich nie zauważyć ,przynajmniej w moim klimacie :) .

Szczepcio , topinambur podlega pod wykaz roślin inwazyjnych , ale niecierpek ?! :orany: , to chyba pomyłka :mrgreen: .
Gosiu... to nie pomyłka. Oto fragment listy, jest bardzo długa.
Lista roślin gatunków obcych wymienionych w rozporządzeniu MŚ

Lista gatunków roślin wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym
Lp. Nazwa polska Nazwa łacińska
PAPROCIE POLYPODIOPSIDA
1. azolla drobna (azolla karolińska) Azolla filiculoides
JEDNOLIŚCIENNE LILIOPSIDA
2. moczarka delikatna Elodea nuttallii
3. xx Spartina anglica
DWULIŚCIENNE MAGNOLIOPSIDA
4. barszcz Mantegazziego (barszcz kaukaski) Heracleum mantegazzianum
5. barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi
6. bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołkowaty) Ailanthus altissima
7. grubosz Helmsa Crassula helmsii
8. kolcolist zachodni Ulex europaeus
9. kolczurka klapowana Echinocystis lobata
10. niecierpek gruczołowaty Impatiens glandulifera
11. niecierpek pomarańczowy Impatiens capensis
12. rdestowiec czeski (rdestowiec pośredni) Reynoutria x bohemica
13. rdestowiec japoński (rdestowiec ostrokończysty) Reynoutria japonica
14. rdestowiec sachaliński Reynoutria sachalinensis
15. trojeść amerykańska Asclepias syriaca
16. tulejnik amerykański Lysichiton americanus
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Topinambur w donicy

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Szczepcio , wiedzy nigdy nie za wiele :hyhy: .
Wybacz moją ignorancję , ale jak niecierpek ,roślina jednoroczna ,która ginie z nadejściem zimy ( nawet we Włoszech ,na moich balkonach) , może być rośliną inwazyjną ? :/
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Topinambur w donicy

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Szczepcio , wiedzy nigdy nie za wiele :hyhy: .
Wybacz moją ignorancję , ale jak niecierpek ,roślina jednoroczna ,która ginie z nadejściem zimy ( nawet we Włoszech ,na moich balkonach) , może być rośliną inwazyjną ? :/
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Topinambur w donicy

Post autor: Elzbieta M »

Sylwia,Gosia pisze:
Wybacz moją ignorancję , ale jak niecierpek ,roślina jednoroczna ,która ginie z nadejściem zimy ( nawet we Włoszech ,na moich balkonach) , może być rośliną inwazyjną ? :/
Gosiu , jest wiele niecierpków. A ten gruczołowaty akurat jest inwazyjny
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Topinambur w donicy

Post autor: Petrus »

Tak niecierpek gruczołowaty jest rośliną inwazyjną. Nie chodzi tu o to że obumiera na zimę i go nie ma tylko o sposób rozsiewania i obejmowania terenu. Bardzo szybko i inwazyjnie się rozsiewa i przez to pochłania i wyrasta na dużych obszarach. Powoduje to zanikanie potem innych gatunków rosnących w tym miejscu naturalnie (mogą to być rośliny chronione, itd)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Topinambur w donicy

Post autor: szczepcio38 »

Sylwia,Gosia pisze:Dzięki Szczepcio , wiedzy nigdy nie za wiele :hyhy: .
Wybacz moją ignorancję , ale jak niecierpek ,roślina jednoroczna ,która ginie z nadejściem zimy ( nawet we Włoszech ,na moich balkonach) , może być rośliną inwazyjną ? :/
Witam. Nie poczułem się zignorowany. Ja też wiele rzeczy nie wiem. A może mało wiem :)
Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ