mączlik na warzywach

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
ogrodniczka86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2018-09-02, 18:06

mączlik na warzywach

Post autor: ogrodniczka86 »

witam serdecznie,
mam pytanie co do mączlika jak z nim postąpić na zimę? co należy zrobić aby w przyszłym roku się nie pojawił?;
pojawił się mi po raz pierwszy w tym roku na warzywach m.in. ogórkach,buraczkach, pomidorach itd. pomimo oprysków (używałam produktów target) nadal są widoczne w małej ilości;
czy mogę liczyć na jakąś poradę?
z góry dziękuję :->
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: mączlik na warzywach

Post autor: Petrus »

Mączliki występują gdy jest za suche powietrze wokół roślin (warzyw). Trzeba zwiększać wilgotność otoczenia lub stosować regularne opryski w przypadku warzyw preparatami ekologicznymi czy naturalnymi :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: mączlik na warzywach

Post autor: CityMatic »

Można zastosować opryski z drożdży spożywczych, nie zaszkodzi człowiekowi, a pomoże rośliną.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: mączlik na warzywach

Post autor: Bobej »

Ochrona zimowa przeciw mączlikom jest bezcelowa.

One atakują główmie w okresie letnim, a ich liczebność wzrasta wraz z okresami suchymi. Najbardziej ekologiczną metodą ich zwalczania są lepy, które wyłapują latające osobniki. Jednak wszystko fajnie gdy chronionego poletka nie ma zbyt wiele. ;)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: mączlik na warzywach

Post autor: rafaloku »

CityMatic pisze:Można zastosować opryski z drożdży spożywczych, nie zaszkodzi człowiekowi, a pomoże rośliną.
Wybacz ale stosowanie drożdży na mączlika jest kompletnie bezcelowe. Nie mają żadnego wpływu na mączlika czy inne szkodniki. Jeśli już, to drożdże mogą ograniczać choroby grzybowe, ale nie szkodniki. Chyba, że pomylił ci się mączlik z mączniakiem :roll:
Rafał
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: mączlik na warzywach

Post autor: CityMatic »

rafaloku pisze:Chyba, że pomylił ci się mączlik z mączniakiem :roll:
:padam: pomyłka skutecznie wskazana....pomyliłem się
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
Ekspert Target
Ekspert
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-11, 08:01

Re: mączlik na warzywach

Post autor: Ekspert Target »

czy mogę liczyć na jakąś poradę?
Mączliki to niewielkie (nie przekraczają 2mm długości), uskrzydlone owady o jasnozielonym zabarwieniu ciała, które pokryte są białym nalotem. Najchętniej żerują na spodniej stronie liści. Oprócz kwiatów balkonowych chętnie atakuje także wiele gatunków warzyw. Owady najłatwiej zaobserwować gdy poruszy się rośliną. Szkodliwość tych owadów polega na wysysaniu soków z liści, które następnie żółkną, ulegają deformacji i zasychają. Występowaniu szkodnika mogą towarzyszyć także grzyby sadzakowe, które rozwijają się na liściach pokrytych spadzią (rosa miodowa). Grzyby te występują w postaci czarnego i lepkiego nalotu.
W celu wyeliminowania szkodników warto najpierw sięgnąć po metody niechemiczne. Jedną z nich są żółte tablice lepowe, dzięki którym w szybki i prosty sposób ograniczymy liczebność tych szkodników. Do walki z tymi owadami, zwłaszcza w uprawach warzyw wykorzystuje się także tytoń (napar tytoniowy) oraz wrotycz (wywar z ziela). Na roślinach domowych niektórzy wyłapują te owady przy pomocy odkurzacza (wystarczy poruszyć rośliną aby szkodniki wzniosły się w powietrze a następnie je wciągnąć rurą od odkurzacza – nie próbowałem, ale podobno skuteczne). Z preparatów pochodzenia naturalnego zdecydowanie polecam preparat wytworzony na bazie oleju rydzowego – Emulpar, który dostępny jest w formie koncentratu lub spray’u gotowego od razu do użycia. Środek ochrony roślin, który skutecznie pozwoli pozbyć się mączlików to Mospilan 20SP, jednak przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania (jeśli stosowany będzie w uprawach warzyw to szczególną uwagę należy zwrócić na okres karencji).
ogrodniczka86
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2018-09-02, 18:06

Re: mączlik na warzywach

Post autor: ogrodniczka86 »

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź. Porady na pewno się przydadzą :) Pozdrawiam
jmendel
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2019-07-21, 12:05

Re: mączlik na warzywach

Post autor: jmendel »

Podobno skuteczny jest Siltac
jm15
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: mączlik na warzywach

Post autor: rafaloku »

Trochę zasięgnąłem języka. Wprawdzie producent podaje, że Siltac może zwalczać mączlika ale skuteczność tego środka w zwalczaniu akurat mączlika jest niewielka. Ogólnie mączlik jest ciężko zwalczanym szkodnikiem, Siltakiem też. Środek jedynie "ogranicza populację". Warto też dodać, że środki silikonowe wykazują sporą fitotoksyczność, tzn. że mogą uszkodzić rośliny. Przed opryskiem należy wykonać próbę i obserwować czy z roślinami nie dzieje się coś złego.
Rafał
ODPOWIEDZ