Pomidory do gruntu i pod osłony

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: erazm »

Czy ktoś uprawiał w tunelu pomidory Prudo-Lianne F1 i jakie macie opinie o tej odmianie.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: erazm »

Do uprawy w tunelu mogę zakupić od znajomego ogrodnika pomidory odmiany holenderskiej: Rachel F1, Boderine F1, , Hector F1. Czy ktoś uprawiał takie odmiany - proszę o opinię.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

Tu raczej nie znajdziesz zbyt wielu zagorzałych hodowców pomidorów, przez co ciężko będzie ci znaleźć osobę uprawiającą mniej znane odmiany.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Jan Twardowski »

Bobej ma rację zagorzałych to chyba za bardzo nie ma. Chociaż hoduję pomidory we folii już ponad 20 lat i przez te lata naprawdę miałem sporo gatunków to niestety nie pamiętam nawet jakie wcześniej miałem. Pamięć zawodzi a nigdy nie zapisywałem. Ale też śmiało mogę napisać taką historię przez kilka lat chyba 8 lat kilkanaście sadzonek sadziłem odmiany perkoz bo były dla mnie smaczne i ogólnie były ok. ale ostatnie 3 lata już od sierpnia zaczęła pękać niezależnie czy lato było mokre czy suche. Myślę ,że samemu trzeba spróbować różnych odmian pomidorów bo co dla mnie może być bardzo smaczne nie oznacza ,że dla drugiego będzie dobre. A jak będą rosnąć to też jest wiele czynników czy dobrze będzie rosnąć w zależności od miejsca folii czy gleby czy też jak nawozimy,wietrzymy czy podlewamy.
Więc najlepiej samemu sprawdzić czy nam to pasuje.
Pozdrawiam.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

Ja z kolei nie uprawiam pomidorów zbyt wiele lat, bo jakieś z 6lat ale znowu idę w drugą stronę i testuje co roku sporą ilość odmian. Jako że nie mam wiele miejsca na pomidory, to zazwyczaj sieje sobie około 70nasion z czego jest tam ponad 20 różnych odmian.

Jednak zbytnio nie przekonują mnie pomidory typowo profesjonalne czyli wszelkiego rodzaju odmiany holenderskie itd.

Stąd też nie sądze, byś tu znalazł osoby uprawiające te odmiany.

Oczywiście tylko o te profesjonalne odmiany mi chodzi, bo zapewne forumowicze uprawiają pomidory i mają swoje ulubione odmiany. :)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bettiw »

Jakie planujecie sadzić w tym roku pomidory?
Ja kupiłam dwie odmiany ze starych rosyjskich odmian Babuszkin secret i chernomorskiy gigant mam jeszcze swoje zebrane nasiona ale nie znam nazwy tych pomidorów -były duże malinowe bardzo mi smakowały więc zostawiłam najlepszy okaz na nasiona. (mogę się podzielić nasionami) w przyszłym tygodniu zacznę szykować skrzyneczki do wysiewu. Postaram pokazywać jak rosną i owocują, ułatwia to podjęcie decyzji na następne lata, sama jestem ogromnie ciekawa.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

Zrobiłem wstępną selekcje odmian ale nie mam konkretnej listy jeszcze. :)

Chyba zrobię ją dopiero po wysianiu. Raczej skupie się głównie na odmianach czerwonych.

Odmian mam setki, które zakupiłem w 2017 roku od czterech pasjonatów pomidorów z róznych kraji Francji, Belgii, Niemiec i Rosji.

Odmian tyle, ze nie do ogarnięcia na dziesiec lat wiec na FB sprzedaje nadwyzkowe, bo odmiany glównie kolekcjonerskie w sensie niedostępne w sklepach z nasionami, a i ciezko niektore w sieci trafic. :)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bettiw »

Moje pomidory ładnie wykiełkowały prawie bez strat. Największym już na tym etapie jest Czrnomorskij gigant o 2 cm wyższy od pozostałych, bałam się że za wiotki będzie i dzisiaj uzupełniłam w skrzyneczkach ziemię po same brzegi.
20200329_165856.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

U mnie w tym roku pózniejszy wysiew i w dodatku dwa. Pierwszy zaczyna tworzyć pierwszy właściwy liść i na dniach będzie pikowany, drugi dopiero kiełkuje. :)

Wszystko do otwartego gruntu, więc ma czas. ;)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bettiw »

Szybko rosną najszybciej czarnomorski gigant. Zaczęłam wystawiać na dzień na balkon, i okno jest uchylone jak stoją na parapecie. Do foliaka wsadzę ile się zmieści resztę na grządkę, nie są to typowe odmiany pod osłony
Załączniki
20200405_135146.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

Moje pomidorki dużo mniejsze. Część czeka jeszcze na pikowanie. Oczywiście zrobiłem błąd i zamiast pikować max trzy siewki z danej odmiany, bo i tak potrzebuje max 2sadzonki to jak zwykle popikowałem jak leci i jestem zawalony pomidorami.. :lol:

Tu tylko część z nich.
IMG_20200419_184408.jpg
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: malina »

Ponoć od nadmiaru głowa nie boli :hyhy:
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Bobej »

Tego samego zdania. :D

Lepiej narzekać z nadmiaru, niż z niedostatku. ;)
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: Jan Twardowski »

Bobej pisze: 2020-04-22, 16:12 Tego samego zdania. :D

Lepiej narzekać z nadmiaru, niż z niedostatku. ;)
No właśnie macie rację bo ja w tym roku pierwszy raz mam niedostatek ale poratuje mnie sąsiadka.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Pomidory do gruntu i pod osłony

Post autor: erazm »

Przy dwóch pomidorach GIULETTA posadzonych w tunelu na próbę przy drzwiach zauważyłem ciemniejsze pędy boczne. Jaka jest tego przyczyna - czy nie lekkie przemarznięcie? Pomidory 3 innych odmian nie mają takich zmian.
Załączniki
DSCN3834.JPG
DSCN3835.JPG
DSCN3835-001.JPG
DSCN3835-001.JPG
ODPOWIEDZ