czy kalafior odzyje?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

czy kalafior odzyje?

Post autor: Rózana aleja »

Witam!
Wczoraj piekne kalafiorki,dzis -szok,oto co zostało po moich kalafiorach.Sasiadka powiedziała, że to ślimaki, wiec te niebieskie kuleczki co widac to srodek na ślimaki.
Pytanie moje:czy moje rosliny zregeneruja sie i czy to na pewno slimaczki/Nie widziałam zadnych niepokojacych zmian na pozostałosciach lisci.... :/ Powiem Wam szczerze, że juz mam dość tej mojej działki(mam ja od zeszłego lata) same koszty i problemy z chorobami grzybowymi i owadami :padam:


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: Rózana aleja »

Aż z tego wszystkiego zapomniałam wrzucić fotki..
Aż z tego wszystkiego zapomniałam wrzucić fotki..
Aż z tego wszystkiego zapomniałam wrzucić fotki..
Aż z tego wszystkiego zapomniałam wrzucić fotki..
Rózana aleja pisze:Witam!
Wczoraj piekne kalafiorki,dzis -szok,oto co zostało po moich kalafiorach.Sasiadka powiedziała, że to ślimaki, wiec te niebieskie kuleczki co widac to srodek na ślimaki.
Pytanie moje:czy moje rosliny zregeneruja sie i czy to na pewno slimaczki/Nie widziałam zadnych niepokojacych zmian na pozostałosciach lisci.... :/ Powiem Wam szczerze, że juz mam dość tej mojej działki(mam ja od zeszłego lata) same koszty i problemy z chorobami grzybowymi i owadami :padam:


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: Petrus »

To slimaki, odżyją kalafiory. Musisz je ochronić przed ślimakami i odrosną.
Nie ma co od razu się zniechęcać. Po prostu przed uprawą danej rośliny czy innych roślin tzreba najpierw poczytać a potem działać. Unikniemy rozczarowań i niepowodzeń.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: tadek »

.
Powtórzę za Piotrkiem. To robota ślimaków Wiolu. Rośliny jeszcze odbiją. Chyba że ślimaki przyjdą dokończyć posiłek. :/
A do ogródka nie zniechęcaj się. Taki jest los ogrodnika, - ciągle musi iść pod wiatr.

U mnie również jest w ogrodzie pełno ślimaków, przez co nie sadzę już nic.
Ślimakom można też postawić świetną, darmową zaporę w postaci wysypanych w okół roślin wiórów; najlepiej z pod maszyny stolarskiej typu grubościówka (wyrównuje się nią - hebluje/wygładza deski).

Najlepiej udać się po nie do stolarza. Tylko trzeba kłaść nacisk na to aby były one czyste, bez wiórów z płyt wiórowych i klei. Nie wiele jest stolarni które będą miały nie mieszane wióry.

Dodam jeszcze że ślimaki nie lubią nic, co przykleja się do ich ciałka.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: tadek »

.
Nie muszę przypominać Wiolu, że w te ogródkowe kłopoty wpędzili nas wygnani z raju Adam i Ewa.
Cytat Biblia - Wygnanie z raju:
Mężczyzna zaś w trudzie i znoju będzie uprawiał ziemię, zdobywając w ten sposób pożywienie. A ziemia, przeklęta po złamaniu zakazu, owocować będzie cierniem i ostem. Takie życie czeka go, dopóki nie powróci do ziemi, z której powstał, bo „prochem jest i w proch się obróci”.
Źródło...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: Rózana aleja »

tadek pisze:.
Nie muszę przypominać Wiolu, że w te ogródkowe kłopoty wpędzili nas wygnani z raju Adam i Ewa.
Cytat Biblia - Wygnanie z raju:
Mężczyzna zaś w trudzie i znoju będzie uprawiał ziemię, zdobywając w ten sposób pożywienie. A ziemia, przeklęta po złamaniu zakazu, owocować będzie cierniem i ostem. Takie życie czeka go, dopóki nie powróci do ziemi, z której powstał, bo „prochem jest i w proch się obróci”.
Źródło...
:wstyd: mam na drugie Ewa.... :oops: czyli to wszystko moja wina....a tak na powaznie to posypałam juz granulatem na slimaki,zastanawiam sie jeszcze czy cos jeszcze powinnam profilaktycznie rzucic na glebe na moje pozostałe warzywa bo az sie boje co moze jeszcze dopasc moje warzywka?Ekologia troche mnie zawiodła bo mszyce grasowały na rozy pnacej pomimo, że stał pod nia wazon z mięta.dopiero opryskiem pozbyłam sie natretow.


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

.
Lepiej nie chciej wiedzieć Wiolu, co może jeszcze dopaść Twoje warzywka. :hyhy:

Tal wyglądały w chorobie pomidory, które posadziłem w ogrodzie 2012 r.
1-P1050070.JPG
2-P1050065.JPG
Jak pamiętam, było wety dużo opadów, a ja w porę nie zareagowałem.
Na pomidorach wystąpiła zaraza ziemniaczana, wywoływana przez grzyb. :arrow: ., która przeniosła się też i na moje dynie. Zdjęcie poniżej.
3-P1050061.JPG
Ochrona warzyw przed chorobami i szkodnikami. :arrow: .
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Marcelina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2017-09-30, 22:47

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: Marcelina »

Też mialam kiedyś zaraze ziemniaczaną na moich pomidorkach, tyle że koktajlowych. Wszystkie krzaczki padły, nawet jednego nie spróbowałam, ale moje były hodowane na balkonie więc warunki też takie sobie. Mimo to nie zniechęciłam sie i w kolejnym roku kilka owoców udało mi się zjeść :) Warto próbować i przede wszystkim dużo czytać :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: czy kalafior odzyje?

Post autor: Petrus »

Zaraza zmieniaczana kochani atakuje pomidory przeważnie już od sierpnia i tzreba już w lipcu na nią pryskac pomidory :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ