Zimowo - wiosenne cięcie drzewek owocowych.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

Znam się trochę. Ale ja zamierzam kupić tylko jabłonie. One mi odpowiadają. Co do pasieki to najbliższa jest kilka kilometrów ode mnie. Wszystko zależy od sezonu. Kiedy popryskam takim Captanem czy czymś innym to wiem, że mi parch dokuczać nie będzie. Ilość oprysków sbróbuję zmniejszyć. No dobra sami tego chcecie. Temat ,,Pielęgnacja amatorskiego sadu jabłoniowego'' rusza.
Pozdrawiam wszystkich!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gogether pisze:Co do pasieki to najbliższa jest kilka kilometrów ode mnie.
Jeśli tak, to już musisz zachować szczególne środki ostrożności, czyli pryskać tylko wieczorem po oblocie pszczół, nie przesadzać z ilością oprysków, stosować jedynie środki łagodne dla pszczół.
Gogether pisze:No dobra sami tego chcecie. Temat ,,Pielęgnacja amatorskiego sadu jabłoniowego'' rusza.
Gdybyśmy chcieli, to byśmy taki temat założyli. Ale skoro Tobie potrzebny jest oddzielny wątek.... :rotfl:
kasia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-11, 19:43

Post autor: kasia78 »

Proszę o pomoc . Moja gruszka i jabłonka są młode i trochę zaniedbane. Nie wiem jak z nimi postępować, jak je przyciąć po zimie żeby kwitły i owocowały. Drzewka mają po 3 lata ale ani razu jeszcze nie kwitły. Dziękuję
Załączniki
jabloń
jabloń
grusza
grusza
kasia
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

...Rzeczą ludzką jest błądzić...

Rany po cięciu można smarować farbą emulsyjną dodając na 1 kg farby 20 gr Topsinu M lub Funabenu 50; do smarowania drzew pestkowych należy ponadto dodać do farby 20 gr Miedzianu.
Dodam też, że po cięciu zalecany jest oprysk w celu odkażenia ran drobnych: jabłonie i grusze funabenem lub topsinem w stężeniu 0,1% a pestkowe miedzianem w stężeniu 0,3%.
Może będzie oszczędniej i na kilka lat wystarczy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MSzN
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2009-07-29, 13:00

Cięcie po zjedzeniu przez sarny?

Post autor: MSzN »

Trochę pobocznie w temacie, ale liczę, że pomożecie.
Zimą odwiedzały nas sarny i zające. Efekt to m.in. 3 objedzone z kory i wszystkich gałązek jabłonki (Paulared, Spartan i Gloster), 1 brzoskwinia soczysta i 1 renkloda.
Jabłonki zostały w takim stanie:
Obrazek
Śliwy nieznacznie lepsze.

Z jabłonek 2 odbiły po tych "wyskokach"... obie tuż nad szczepieniem, więc przy samej ziemi prawie... ale jednak odbiły... (podobnie śliwa i renkloda).
Spartan uparcie odbija z podkładki, szczep chyba się nie ruszy :-(

I pytanie: co z tym potem zrobić? Wyciąć stary, obgryziony szczep i formować z tych nowych, bocznych odrostów - z jednego, czy kilku?
Jabłonki pójdą przy płocie w palmetę płaską, poziomą. Śliwy - normalnie, w koronę.
Jak wyciąć stare, zaschnięte szczepy? Kiedy?
Załączniki
jablon_straty2011.jpg
pozdr,
MSzN
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Poniżej miejsca szczepienia odbija podkładka, czyli mało wartościowe drzewo. Z tego co widzę, drzewka są w kiepskim stanie, nie wiem czy te co ocalały, do zimy zdążą odbudować korę a wtedy na pewno przemarzną. A jeśli przeżyją to długo będą wracać do zdrowia. Ja bym po prostu posadził nowe i lepiej zabezpieczył na zimę przed zwierzętami.
Awatar użytkownika
MSzN
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2009-07-29, 13:00

Re: piotrek_ns

Post autor: MSzN »

Nie, nie odbija podkładka. Tego pilnuję. Odbija szczepiona część, tuż powyżej podkładki.
Na fotce akurat renkloda... Tu wygląda, że konar się chyba zabliźni... Najmocniej puściła przez ostatnie dni - po przesadzeniu w bardziej zacienione i osłonięte od wiatru miejsce - to już docelowa lokalizacja.

I ciągle pozostaje pytanie: jeśli nie odbuduje kory do zimy, to ciąć je w tym roku, czy wiosną dopiero? A może od razu, skoro puszcza nisko nowe pędy?
Załączniki
renkloda po objedzeniu przez sarny - połowa V
renkloda po objedzeniu przez sarny - połowa V
renkloda po objedzeniu przez sarny - połowa V
renkloda po objedzeniu przez sarny - połowa V
pozdr,
MSzN
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z tego co widać, drzewo powyżej nowych gałązek i tak uschło, więc można tego kikuta ściąć. Z młodych gałązek wybrałbym jedną i z niej później próbował uformować drzewo a resztę usunął.
Awatar użytkownika
MSzN
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2009-07-29, 13:00

Re: piotrek_ns

Post autor: MSzN »

Dzięki.
pozdr,
MSzN
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Re: piotrek_ns

Post autor: dawid »

MSzN pisze:Nie, nie odbija podkładka. Tego pilnuję. Odbija szczepiona część, tuż powyżej podkładki.
Na fotce akurat renkloda... Tu wygląda, że konar się chyba zabliźni... Najmocniej puściła przez ostatnie dni - po przesadzeniu w bardziej zacienione i osłonięte od wiatru miejsce - to już docelowa lokalizacja.

I ciągle pozostaje pytanie: jeśli nie odbuduje kory do zimy, to ciąć je w tym roku, czy wiosną dopiero? A może od razu, skoro puszcza nisko nowe pędy?
i jak to wyglada na dzisiaj?
Awatar użytkownika
MSzN
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 89
Rejestracja: 2009-07-29, 13:00

Re: Dawid

Post autor: MSzN »

Obie śliwy i 2 jabłonki lepiej lub gorzej, ale odbijają. Jabłoń Spartan ciągle próbuje tylko z podkładki:-( Posiedzi w gruncie, póki nowej nie kupię... Niestety, przeznaczona na straty:-(

Na razie trzymam na nich po max 3 odrosty.
I się zastanawiam: śliwę renglodę puścić na te jej 3 przewodniki i od razu w formie krzewu formować... czy wybrać jednak tradycyjnie, z koroną? Muszę poczytać... Wiem, że płaskiej formy, jak u jabłonek nie powinno się robić.
Śliwa olbrzymia ma 1 odrost, więc tu nie ma problemu.

Jabłonie Gloster i Paulared puszczają po 2 i 3 pędy. Te będą formowane w płaskiej formie, więc może być ;-)
pozdr,
MSzN
ODPOWIEDZ