Jaką odmiane jabłoni posadzić

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Najczęściej spotykane podkładki to półkarłowe i karłowe. Wiem, że istnieją superkarłowe rosnące do 1,5m (M27) i umiarkowanie rosnące (MM111) ale nigdy się z nimi w szkółkach nie spotkałam. Drzewa karłowe rosną do 3m a półkarłowe średnio do 4m ale to wszystko zależy od formowania. Zasada jest taka, że karłowe wymagają podpór, można wiec formować je dowolnie i ciąć a półkarłowe raczej podpór nie potrzebują, bo powinny rosnąć naturalnie, cięcie jest ważne bo wpływa na kształt korony ale nie można ciąć silnie tyle co przy drzewkach karłowych. Dlatego ja wybrałabym podkładkę P14. Cięcie/formowanie/odległość sadzenia (karłowe w szpalerze bliżej, połkarłowe co 3-4m)/odmiany jabłoni - to wszystko przy zakładaniu sadu jest bardzo istotne.
Poradnik Ogrodniczy ma dział "sadownictwo" to możesz trochę poczytać, szczególnie w artykule zakładanie sadu na działce.
Moja rada: najpierw wybór terminu owocowania, potem konkretnych odmian jabłoni (odmiany zapylające) i sprawdź w pobliskich szkółkach na jakich jest podkładkach. To chyba tyle.
Może powiem od razu, że nie jestem ekspertem. po prostu dużo czytam na ten temat, bo co roku wybieram jakieś drzewka dla rodziny i znajomych a 2 lata temu założyłam własny mały sadzik ale to tylko kilka drzew i kilka krzewów owocowych.
Ferdek 200
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-01-03, 20:15

Post autor: Ferdek 200 »

Dobrze dziękuje za odpowiedż. Wybrałem juz odmiany jabłoni takie jak Spartan, Jeams Grieve,Close,Rajka, Topaz
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Podepne się pod ten wątek,bo nie będe zakładał specialnie nowego tematu Nurtuje mnie jedno pytanie, odnośnie drzewek owocowych Sadzone jesienią drzewka otuliłem grubą agrowłókniną i matą słomianą Dziś w pogodzie mówią o kilkudniowej odwilży Moje pytanie brzmi,czy moge częśćiowo ściągnąć okrycie (mate słomianą)czy lepiej zostawic,tak jak jest i nic nie ruszać,bo będzie można tylko zaszkodzić :-)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja bym zostawiła. Matę słomianą zdjęłabym tak w lutym jak pogoda się bardziej unormuje (zależy od temp.) a samą agrowłókninę jak nie będzie już mrozów - koniec marca czy jakoś tak.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Proszę o szybką odpowiedź.

Post autor: Gogether »

Witam! Mam pytanie co do odmian jabłoni. Potrzebna mi jest odmina jabłoni, która będzie owocowała w sierpniu i będzie miała całkowicie zielone owoce. Długość przechowywania do 1 miesiąca i duża wytrzymałość na mróz a średnia na choroby. Pozdrawiam!
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Spore wymagania. Z naprawdę zielonych znam jedynie antonówkę, ale owoce zbiera się we wrześniu... Bo papierówka (oliwka inflandzka), to już bardziej pod kolor żółty podchodzi.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ciekawe pytanie - jakie jabłonie mają zielone owoce? No i tak sobie szukałam i szukałam...
No tak - jabłonie o zielonych owocach dojrzewają raczej później. Antonówka została już wymieniona.
Owoce zielone mają: stara odmiana Sztetyna Zielona dojrzewająca w październiku, Mutsu (początek października)
Owoce żółtozielone mają: stara odmiana Złota Szlachetna (koniec września), Bohemia Gold (połowa września), Golden Delicious Reinders (owoce bardziej żółte, dojrzewają w połowie października)
Jest kilka odmian jabłoni o zielonych owocach ale z lekkimi czerwonymi rumieńcami.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

No dobrze niech będą z czerwonymi kropkami tylko nie za dużymi! :!:
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Chodziło mi raczej o czerwone rumieńce a one zazwyczaj pokrywają dużą część jabłka.
Skórkę jasnozieloną z czerwonym rumieńcem i zbiorem ok. poł. sierpnia mają np. jabłoń Ananas (przyznam, że tylko o niej słyszałam) czy James Grieve.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

Odmiany są mi już nie potrzebne :mrgreen: Znalazłem wszystkie, a moderator czy administrator niech wykasuje mój wątek zapylacze bo według mnie nie ma sensu go trzymać bo kto sadzi Ariwę? Tego nikt nie wie. W moim przypadku chciałem ją posadzić no ale okazało się, że dostanę ją nie na tą wiosnę lecz na jesień albo na drugą wiosnę. :( I zrezygnowałem.
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

To może podziel się z nami, jakie to są te zielone jabłka zbierane w sierpniu?
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

No dobra trochę źle to napisałem. Jestem ciekaw jakiego koloru jabłka ma ,,Close''? Najwcześniejsza odmiana jabłoni.
Pozdrawiam wszystkich!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Odmiana Close ma jabłka żółto czerwone, prążkowane.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

aro pisze:Są odmiany które podobno owocują w drugim roku po posadzeniu,nie ma znaczenia w jakim terminie będą dojrzewać
Tutaj mam uwagę co do wypowiedzi kolegi. Odmiany letnie mimo, że szybko dojrzewają to także szybko ,,giną''. Ich okres przechowywania jest krótszy niż u odmian np. jesiennych czy zimowych(chodzi oczywiście o jabłka)
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
ryszard b
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2010-10-26, 22:10

witam

Post autor: ryszard b »

no i mi się przydały te opinie bo też zamierzam posadzić 3 jabłonki i miałem dylemat...Pozdrawiam. ;-)
kocham przyrodę taką jaką jest
ODPOWIEDZ