Pytania do eksperta - przycinanie malin

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Pytania do eksperta - przycinanie malin

Post autor: aro »

Witam mam do pana kilka pytań związanych z sadownictwem : 1) Sadzona jesienią Brzoskwinia Inka ma brązowe pędy boczne ,czy to jest oznaka że przemarzła 2) Mam kilka malin odmiany :Polesie ,Polka, Polane, jak i kiedy najlepiej je przycinać 3) Jeszcze chodzi mi o Borówkę Amerykańską odmianę Bluecrop ,ma dziwne,cienkie pędy wyrastające od korzenia ,czy mogę je przyciąć
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Post autor: Sadowniczy.pl »

1) Istnieje takie niebezpieczeństwo - proszę obciąć taki pęd i wstawić w domu do wazonu. Po 2 tygodniach będzie Pan widział jakie są efekty.

2) Maliny nie są moją domeną. Z tego co sam robię wiem że wycinać należy pędy 3-letnie, Ponieważ maliny owocują najlepiej na 2-letnich pędach. Cięcie malin można przeprowadzić w marcu.

3) Tak - można je wycinać.
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Może tylko uzupełnię co do cięcia tych trzech odmian malin.

Odmiany Polana i Polka owocują na pędach tegorocznych od sierpnia do pierwszych przymrozków. Po zbiorze owoców, późną jesienią, usuwamy wszystkie pędy zostawiając jedynie system korzeniowy roślin. Wiosną wyrosną nowe, silne pędy, które zaowocują z końcem lata.
Polesie to nowa odmiana maliny jesiennej, powtarzającej owocowanie. Owocuje na pędach jednorocznych od połowy sierpnia do mrozów oraz na pędach dwuletnich od lipca do sierpnia.
Można ją przycinać jesienią po zbiorze owoców tak samo jak dwie poprzednie lub pozostawić pędy do przyszłego roku by wydały ponownie plon. Tutaj system cięcia zależy tylko od tego czy chcemy mieć duże zbiory dorodnych owoców późnym latem i jesienią (po wycięciu wszystkich pędów w listopadzie) czy też praktycznie ciągły wyrównany plon przez całe lato (po pozostawieniu pędów do kolejnego sezonu).

Więcej w poradniku forum: jak i kiedy przycinać maliny
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Emilu bardzo dziękuje ci za podpowiedz :lol:
ODPOWIEDZ