Chore drzewa owocowe

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
wirek33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-06, 09:49

Chore drzewa owocowe

Post autor: wirek33 »

Nabyłem działkę z drzewami owocowymi - jabłonie (różne odmiany), gruszki, wiśnie, czereśnie i dwa orzechy włoskie. Wszystkie drzewa są wiekowe. Na kilku drzewach (w miejscach po uciętych gałęziach) widać wyraźne "dziury" głębokości ok. 10 - 20 cm. po wyciętych kiedyś gałęziach. Miejsca te są spróchniałe, zawilgocone i w kilku wypadkach zaatakowane przez grzyb. Ponoć są to dobre owoce. Chciałbym te drzewa uratować, aby mogły jeszcze kilka lat dawać plony. Pytanie - jak skutecznie zabezpieczyć te miejsca?
Janusz Zakrzewski.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Chore drzewa owocowe

Post autor: rafaloku »

Trzeba te gałęzie skrócić, przyciąć do zdrowej tkanki i miejsce po cięciu zasmarować maścią ogrodniczą.

Więcej w naszym poradniku: Maść ogrodnicza - przepis jak zrobić i stosować
Rafał
wirek33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-05-06, 09:49

Re: Chore drzewa owocowe

Post autor: wirek33 »

"Sęk w tym", że gałęzie przycięto przy samym pniu, tak że nie ma z czego skrócić. Sąsiad obok, poradził by zalać dziury betonem.
Czy to dobra rada?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Chore drzewa owocowe

Post autor: Elzbieta M »

Ponoć duże dziury w pniach ( takie "puste" pnie) zalewa się betonem , ale jeśli masz nieduże pęknięcia - to wystarczy jak radził Rafał - maść ogrodnicza.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Chore drzewa owocowe

Post autor: rafaloku »

Ciężko mi się wypowiedzieć, gdy nie widzę jak to wygląda. Zazwyczaj konieczne jest oczyszczenie drewna aż do zdrowej tkanki, usunięcie tych części drewna próchniejących czy spleśniałych, a następnie zasmarowanie rany maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego. Funaben Plus 03 PA ma go już w składzie. Do większości innych maści trzeba dodać samemu.

To powinno zatrzymać proces dalszego gnicia drewna. Czasami, jeśli w takiej dziurze/dziupli zbiera się woda po opadach deszczu, pomocne może być przewiercenie otworu, który umożliwi odpływ tej wody.

Może być też konieczność przycięcia gałęzi aby prześwietlić koronę drzewa. Chodzi też o to, aby zbyt duża masa gałęzi nie spowodowała złamania pnia, który jest osłabiony. Przycięcie gałęzi zmobilizuje drzewo do regeneracji.

O zalewaniu betonem nigdy nie słyszałem ale też nie jestem specjalistą w tej dziedzicie :zawstydzony:
Rafał
Maraton800
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-04-18, 22:32

Re: Chore drzewa owocowe

Post autor: Maraton800 »

Mam ogród z kilkunastoma starymi drzewami owocowymi. Większość ma dziuple,ale jedno jest wyjątkowo złym stanie. Praktycznie cały środek pnia jest spróchniały .Dziś wybrałem próchniejące drewno za środka jabłoni i przeraziłem się,bo za wiele żywego drewna nie ma.Przesyłam zdjęcia i proszę o radę.
Załączniki
20200418_154943.jpg
20200418_154948.jpg
20200418_154952.jpg
20200418_154957.jpg
20200418_155008.jpg
ODPOWIEDZ