Wykonanie nowego trawnika

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam po dłuższej przerwie :)

zaczynając od trawnika, ma się całkiem nieźle, udało mi się zwalczyć większość chwastów które mnie nurtowały (niestety nie był to perz tylko coś innego, nie pamiętam), widocznie krótkie cięcie pomogło. Trawa się zagęszcza i rozrasta gdzie jeszcze miałem placki. W tej chwili pozostało mi tylko spryskać jeszcze na dwuliścienne, gdyż teraz jak wróciłem po 2 tyg. urlopie miałem sporo do pracy, i właśnie zauważyłem że sporo mi się wysypało...

No właśnie byłem na 2 tyg. urlopie, mój trawnik gdzie ustawiłem sobie by podlewał się 2 razy w tygodniu wygląda wyśmienicie, na zdjęciu poniżej zobaczycie trawnik, który raczej nie był podlewany, to jest odpowiedź czy warto sobie zakładać nawadnianie....

Obrazek

Ale tak na prawdę ja nie w kwestii trawy tylko moich tuji :(

przed wyjazdem postanowiłem kilka tuji podsypać nawozem przeciw brązowieniu igieł gdyż widziałem że są właśnie jakieś nie takie jak powinny. Niestety, po powrocie wyglądają jeszcze gorzej :( większość mam zieloniutkich zagęszczonych, a kilka mam drapaków brązowych i nie wiem co z tym. Zależność jaką zaobaczyłem, to to że te zielone nie posiadają "szyszek" czy jak to nazwać, a te brązowawe właśnie posiadają takie kuleczki. Co powinienem z tym zrobić ??jest już późno (prawie wrzesień) i nie wiem co z tym fantem sobie zrobić :( czy mogłem przesadzić z nawozem przeciw brązowieniu ?? jakoś wiele tego nie sypałem ale...

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj Jarku. Trawnik masz rzeczywiście śliczny w porównaniu do innych. Niestety obecna tropikalna pogoda zniszczyła wygląd wielu trawników. Sporo ich wygląda tak, jak u Twojego sąsiada. Masz rację, że nawadnianie w taką pogodę jest najważniejsze i warto w to zainwestować.

Co do tui, najlepiej by Ci doradził Petrus. Może tu zajrzy. A jeszcze lepiej załóż wątek w "Ogrodzie Ozdobnym" w dziale "Iglaki". To jest nad działem "Trawnik". Zresztą zajrzyj tam, sporo jest na ten temat wątków. Poczytaj, z pewnością znajdziesz odpowiedź na swój problem w już istniejących wątkach.

Co do trawnika, to naprawdę gratuluję. Jest super.
Pozdrawiam.
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Witam w ten wiosenny dzionek :) a że wiosna nastała, czas coś porobić przy trawniku.

Na sam początek idzie aeracja 2 krotna (poziomo i pionowo). W związku z tym że aerator coś słabo zbiera trawę (a jest jej MASA), przejezdzam kosiarka (wysoko by nie ucinać trawy) by wciągnęło mi to do kosza. Wczoraj zdążyłem zrobić połowę, mam nadzieję dziś wykonać druga.

Na zdjęciu widać trawnik bez aeracji, z 1 aeracja i w trakcie drugiej aeracji.

Następnie dajemy Saletrę amonową wraz z podlaniem aby ożywic trawnik po zimie. Oby efekty moich zabiegów były zadowalające :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

Witaj. Faktycznie trawnik po takim zabiegu wygląda trochę wytarmoszony, ale zebranie wszystkich resztek po aeracji i pierwsze wiosenne nawożenie szybko przywróci piękny wygląd. Po nawożeniu po około 7-10 dniach trawa powinna solidnie zacząć rosnąć. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

wytarmoszony to wygląda tam gdzie nie jest zebrana jeszcze trawa. W prawym górnym już jest po 1 aeracji i zebranej trawie i wygląda fajnie na wyczesany.

Dziś zrobiłem drugą część trawnika, mam nadzieję jutro z przodu i może uda mi się nawieźć.

Mam niestety miejsca gdzie jest cały czas mokro i trawa tak jak by podgniła, ogólnie jej mało i brązowa i w sumie nie wiem co w tych miejscach porobić dodatkowo ;/
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

Najwidoczniej woda stagnuje w tych miejscach. Możesz usunąć w tych miejscach darń i podłoże na głębokości 20-30 cm wzbogacić o żwir i piasek, tak by woda szybko wsiąkała głębiej. Ewentualnie wysiać tam gatunek trawy, który trochę lepiej radzi sobie na zbyt mokre podłoże, np. wiechlina lub mietlica pospolita.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

Aeracja wykonana, dosianie trawy (barenburg shadow) wykonana, nawiezienie (saletra amonowa 1,5kg/100m2) wykonane, podlane wczoraj ze zraszaczy, dzis z chmurki.

Czekamy na ożywienie :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

Super ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

A mam pytanko, skoro przeprowadzilem teraz aeracje, kiedy moge/powinienem wykonac wertykulacje??
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: tadek »

.
Micek napisał:
Na zdjęciu widać trawnik bez aeracji, z 1 aeracja i w trakcie drugiej aeracji.
1-Pp.jpg
Mincku, nie pomyliłeś się w nazewnictwie?
Patrząc na zamieszczone zdjęcie, wykonałeś już NIE aerację A wertykulację.

Zatem najlepiej przeprowadzić aerację po wertykulacji. :zawstydzony:
(...) Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ma on na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Dzięki temu zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

Wertykulacja pomaga też zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy (...)


Aeracja trawnika, czyli jego napowietrzanie, jest to natomiast głębokie (10 do 15 cm) nakłuwanie darni kolcami w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie, ale na intensywnie użytkowanych trawnikach, aerację warto powtórzyć jeszcze późnym latem albo nawet kilkakrotnie w ciągu sezonu.

W porównaniu do wertykulacji, aeracja trawnika to zabieg delikatniejszy, gdyż darń jedynie nakłuwany a nie nacinamy. Penetracja wgłąb gleby jest jednak większa, przez co lepiej docieramy do systemu korzeniowego trawy.


Czytaj dalej - Wertykulacja i aeracja trawnika :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

Tadek ma rację, wykonałeś wertukulacje trawnika czyli nacinanie darni. Aeracja to nakłuwanie darni w celu jej napowietrzenia. Często w sklepach, jeżeli mamy małe trawniki są nasadki na buty z kolcami. Zakładamy i nakłuwamy trawnik. :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: tadek »

.
Ładnie się mówi Piotrku, ubieramy buty z kolcami i zaczynamy bal.
Gorzej z wykonaniem. :P Jak miało by się przelecieć takim tańcem z hektar ziemi lub więcej...
Podejrzewam że nogi nam by odpadły! :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Petrus »

No takie buciki to są dobre jeżeli mamy trawniczki do 30-50 m2. Wtedy to jeszcze da się to wytrzymać :-)
Przy takich ogromnych to raczej nie jest polecane, chyba że ktoś lubi takie rzeczy :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Mincek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 121
Rejestracja: 2014-02-23, 16:33

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Mincek »

a ja się będę "upierał" że wykonałem aeracje :)

inaczej, posiadam urządzonko 2w1 aerator i wertykulator. Aerator posiada koncówke z takimi sprężynkami i działa to jak "grabie" ?? oczywiście głębokość mogę sobie ustawić.

Wertykulator, to są pionowe takie blaszki bardzo twarde i to by zdecydowanie bardziej nacinało glebę...

oczywiście mogę mylić

robiłem cos na wzór takiej końcówki
Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wykonanie nowego trawnika

Post autor: Iga51 »

Witaj Jarku.
Mało ostatnio bywam na forum i nie zauważyłam Waszej dyskusji.

Otóż pokazujesz oczywiście aerator. Fakt, że wyciągnąłeś nim sporo "filcu" i dlatego trawnik wygląda, jakbyś przejechał go wertykulatorem.
Wertykulację przeprowadza się najpierw, na przełomie marca i kwietnia po pierwszym skoszeniu. Natomiast aerację możesz przeprowadzać kilka razy w sezonie (2 - 3 razy).

Mnie się wydaje, że skoro już tak oczyściłeś swój trawnik, wertykulacja chyba nie jest w tej chwili niezbędna.
Tym bardziej, że już zrobiłeś dosiewkę i nawiozłeś trawnik.

Co do zastoisk wody w niektórych miejscach, nie trzeba zdejmować z nich darni. Wystarczy, że w tych miejscach dosypiesz na wierzch piasku, trawa się przebije, a w razie konieczności dosiejesz.

Wykonałeś sporo roboty przy swoim trawniku. Zobaczymy niedługo, jaki będzie tego efekt.
Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ