Chwasty w trawniku - bluszczyk, tojeść, ziarnopłon

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Witam,

A co byście mi poradzili bo nie wiem jak to zrobić. Mianowicie spryskałem chwasty Roundupem i je ładnie wypaliło poza kilkoma miejscami. I teraz nie wiem czy na 10 arach wyrywać te wypalone chwasty czy można je zostawić bo i tak muszę nawieść około 10 cm żyznej ziemi i ją zmieszać z rodzimym gruntem. Odbiją czy nie?? Oczywiście będzie w tym miejscu siany trawnik.

Pozdro
Movens
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-19, 12:34

Post autor: Movens »

Jeżeli jesteś pewien, że wypaliłeś wszystkie chwasty to dobrze byłoby je wyrwać. Trawnika nie powinno siać się na bazie starych chwastów.
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

yenko pisze:Witam,
A co byście mi poradzili bo nie wiem jak to zrobić...
Witam.
Jak radzi Movens, dobrze byłoby je wyrwać. A po drugie ziemia, którą zamierzasz nawieźć (będzie tu chyba parę ładnych wywrotek) musi być z pewnego źródła tzn. bez nasion, pędów, korzeni innych chwastów.
Pozdrawiam.
krysik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-13, 14:36

Post autor: krysik »

Ja mam taki problem, że posadziłem trawkę a wraz z nią rosną małe chwasty wcześniej wybierałem wszystko myślałem że jest czysto, niektórzy wcześniej pisali że mają urok dla mnie niestety nie :-> czym je zwalczyć? i czy teraz czy kiedy sobie trawa podrośnie. Co to są za roślinki?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
glovko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-07-09, 13:56

Post autor: glovko »

Nigdy nie będzie czysto bo w ziemi są miliony nasion chwastów, które kiełkują kiedy im się podoba. Nie przejmuj się tym, jak trawa się wzmocni koś ją. A na mniszek zastosuj Starane trawniki 260 EW żeby go wypalić.
krysik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-13, 14:36

Post autor: krysik »

czyli to mniszek jest? Kiedy mogę te preparaty zastosować?
krysik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-13, 14:36

Post autor: krysik »

proszę kolegów i koleżanki o jakąś odpowiedź
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

krysik pisze:proszę kolegów i koleżanki o jakąś odpowiedź
w moim trawniku rośnie co chce ale mój trawnik to nie angielski tylko wiejski. Myślę,że możesz w sklepie ogrodniczym spytać co w takiej sytuacji będzie najlepsze. Widziałam,że są różne opryski i nawozy na zachwaszczone trawniki. A glovko podał nazwy środków chwastobójczych.
krysik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-07-13, 14:36

Post autor: krysik »

tylko kiedy mogę to stosować? a sklepie to czasem wiedzą tyle co ja lub chcą na siłę wcisnąć produkt który nie schodzi
Robert de Clair
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-29, 08:08

Post autor: Robert de Clair »

Krysik - jak dla mnie to jest to lebioda ale ciut za małe toto bym mógł powiedzieć na 100%

Nie jestem żadnym fachowcem, babą zielachą itd ale w tym roku zakładałem trawnik i mam w miejscu wysiewu cały ogród botaniczny :D kosiłem 2 razy i po skoszeniu wygląda jak rasowa trawka.

Generalnie jedna ze szkół mówi że żadnych środków chemicznych w pierwszych latach zakładania trawnika (po wysiewie) tylko kosić, kosić, podlewać i pielić.
Robert de Clair
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-29, 08:08

Post autor: Robert de Clair »

Strasznie się cieszę, że po wypisaniu elaboratu w odpowiedzi forum poprosiło mnie o ponowne zalogowanie i treść odpowiedzi zniknęła :)

Dlatego teraz w skrócie

Te sercowate to coś ze ślazów: jednoroczne, właściwości lecznicze całkiem ładne ale pewnie nie to miałeś na myśli wysiewając trawę :D
Obok leży mniszek czyli mlecz - po prostu wyciągać razem z korzeniem - ale ja bym poczekał najpierw aż trawa dookoła wzejdzie i nie dopuszczał do powstania kwiatów / dmuchawców.

Poczekaj aż wyrośnie Ci cokolwiek co będzie nadawało się do koszenia, kosić, podlewać, kosić, podlewać, dosypać nasion w miejsca gdzie trawa nie rusza, zagrabić przykryć ziemią, podlać, kosić, podlewać.

Trawa powinna wyjść dość szybko od momentu zasiania - warunek musi mieć wodę bo na suchym się nie ruszy. Zdaje się że z tego powodu najlepiej sieje się trawę na jesieni albo wiosną :D Jak obsiałeś teraz to albo modlitwa o częste deszcze albo lać, lać, lać.
Koszę raz na tydzień i mimo że na początku też miałem tylko zestaw dla baby zielachy to zaczyna już wyłazić trawka. Trawka lubi koszenie, a chwaściorki w większości przypadków nie całkiem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zdecydowanie koszenie trawnika stwarza najlepsze warunki dla rozwoju darni. Trawa wzmacnia system korzeniowy i nie "idzie" w liście. Ten zabieg powoduje, że gorzej znoszą to rośliny konkurencyjne (chwasty), a czasem i zapomniane w wyższej trawie drobne krzewy ;-) Mój mąż z upodobaniem kosił swoją ulubioną białą porzeczkę i mojego żylistka.

Oczywiście samo koszenie raczej nie wyeliminuje chwastów, poza tym nawet jeśli nasiona byłyby całkiem czyste, to i tak wiele chwastów rozsiewa się drogą, że tak powiem "lotniczą".

Trawnik bez chwastów jest jak żołnierz bez karabinu czy uczeń bez jedynki. :-)

Wśród naszych działek znam dwie na których trawnik wygląda jak dywan. Zauważyłam, że to osoby na emeryturze i swoimi trawnikami opiekują się codziennie. Wyglądają niewiarygodnie.

Na mój trawnik przedziera się już podagrycznik od sąsiada, który bywa rzadko na tyle, że nawet nie mam komu zwrócić uwagi... ehhh.

Nic to! - jak mawiał Wołodyjowski - Szable w dłoń! (znaczitsia: Do pielenia!) :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Robert de Clair pisze:Strasznie się cieszę, że po wypisaniu elaboratu w odpowiedzi forum poprosiło mnie o ponowne zalogowanie i treść odpowiedzi zniknęła :)
Strona "gubi" logowanie gdy nie widzi cię przez określony czas (np. w przypadku gdy piszesz przez długi czas jeden post i nie poruszasz się po forum). Wystarczy w takiej sytuacji zrobić cofnij i skopiować cały swój tekst do schowka, a następnie zalogować się i wkleić go w nowy post. Ewentualnie można cofnąć się i zalogować w nowym oknie, a następnie kliknąć - wyślij post.
ODPOWIEDZ