Naprawa trawnika - likwidacja mchu i trawnik na dachu

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
kubej
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2009-12-23, 12:18

Naprawa trawnika - likwidacja mchu i trawnik na dachu

Post autor: kubej »

Witajcie,
na wiosnę przyszłego roku planuję naprawę trawnika. Głównym problemem jest spora ilość mchu oraz ogólna słaba kondycja trawy. Chciałbym zastosować następujące zabiegi pielęgnacyjne i proszę was o pomoc czy kolejność jest dobra, a może o czymś zapomniałem?
Nie wiem np. czy najpierw zastosować dolomit i potem wertykulować trawnik, czy na odwrót?
Wszelkie wskazówki i porady będą bardzo cenne.

• Dokładne wygrabienie z wiatrołomów (blisko są duże stare drzewa)
• Skoszenie trawnika stosunkowo nisko (przygotowanie do wertykulacji)
Wertykulacja trawnika (po uprzednim mocnym podlaniu)
• Zastosowanie Dolomitu (początek kwietnia)
• Dosianie trawy w miejscach „pustych” mieszanką traw regeneracyjnych.
• Zastosowanie wiosennego nawozu do trawników (koniec kwietnia)
• Areacja (w lipcu/sierpniu – w zależności od pogody i temperatur)
• Zastosowanie jesiennego nawozu do trawników


pozdrawiam
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Jak trawnik ruszy na wiosnę - trawa zacznie rosnąc:
- wertykulacja (nigdy nie koszę przed wertykulacją)
- wapnowanie trawnika
- koszenie (jak trawa urośnie odpowiednio do koszenia)
- nawożenie
Na stronie rokwogrodzie.tvp.pl znajdziesz odcinek, gdzie właśnie mówią o kolejności prac, wapnowaniu i nawożeniu trawników atakowanym przez mech.
Dosiewanie trawy - stosownie do potrzeb, również po wertykulacji, wtedy wyjdą puste miejsca
Nawożenie trawnika - od wiosny, ale dawkowanie i kolejne terminy - w zależności od rodzaju nawozu. Uważaj, żeby z tym nie przesadzic, bo nadmiar nawozu wypali trawę. Nierównomierne nawożenie będzie widoczne w różnym natężeniu koloru trawy. Po nawożeniu wskazane podlewanie trawnika, o ile nie można liczyć na deszczową pogodę
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Nie zgodzę się z tym, że po wysianiu nawozu wskazane jest podlewanie. Mając ponad 20 letnią pratykę z nawożeniem roślin - różnych. Stosuję po wapnowaniu nawóz mocznik 46 % z chwilą ruszenia wegetacji. Nawóz ten sam się rozpuszcza w rosie i w małym stopniu zakwasza glebę. Dobrze wpływa na fitrację wody, długo działa i są małe straty przez wyparowanie azotu.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Ja uważam, że po rozsypaniu nawozu na trawnik, o ile nie spadnie wkróce deszcz, to należy trawę podlać. Robi się to po to, aby spłukać nawóz z liści traw, żeby nie zostały "wypalone". Oczywiście nawóz należy dozować najlepiej siewnikiem, aby równomiernie go rozsiać. Tak praktykuję od kilkunastu lat i jest ok.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

ibis66 pisze:Nie zgodzę się z tym, że po wysianiu nawozu wskazane jest podlewanie. Mając ponad 20 letnią pratykę z nawożeniem roślin - różnych. Stosuję po wapnowaniu nawóz na trawnik - mocznik 46 % z chwilą ruszenia wegetacji. Nawóz ten sam się rozpuszcza w rosie i w małym stopniu zakwasza glebę. Dobrze wpływa na fitrację wody, długo działa i są małe straty przez wyparowanie azotu.
Domyślam się, że ta praktyka związana jest głównie z nawożeniem pól uprawnych, a tam rzeczywiście podlewania się nie stosuje, natomiast jeśli ktoś kupuje nawozy wyprodukowane dla poszczególnych grup roślin, np. róż, rhododendronów, czy trawnika to na opakowaniu jest zalecane obfite podlanie po nawożeniu. Poza tym przy małych dzieciach i zwierzętach domowych lepiej by nawóz nie leżał zbyt długo nierozpuszczony na trawniku.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Przyznaje się że nie pomyślałem o takich nawozach . Ja na swojej działce stosuje nawozy które dobrze znam i przyrosty - drzew , krzewów , kwiatów mam przyzwoite . Plony z warzywnika też mam dobre . pozdrawiam ibis 66
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

Witajcie.
No!!! kubej wiosna się zbliża. Na pewno wszystko już wiesz co i jak masz robić. Moja dobra rada dla Ciebie w/g mnie najważniejsza. Wapnowanie trawnika. Mech rośnie na glebach kwaśnych, podmokłych i zacienionych(niekoniecznie). Oprócz wertykulacji rok w rok musisz rozsiewać wapno magnezowe w ten sposób rozprawisz się z mchem na dobre.
No to do pracy. Jak tylko śnieg stopnieje. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Wapnowanie wykonuje się w optymalnej dawce raz na 4,5 lat a nie co roku .
pozdrawiam ibis
solostaron
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-19, 18:39

Post autor: solostaron »

Witam wszystkich forumowiczów (to mój pierwszy post :) ).

Pozwolę się podłączyć pod temat - mam dokładnie ten sam problem z moim trawnikiem.
mam nadzieję że pomożecie rozwiązać problem :)

U mnie sytuacja jest o tyle inna że trawnik się mieści na dachu (jak na zdjęciu poniżej, do zagodpodarowania jest jedynie polowa - czesc na ktorej sa dzieci).
Niestety ale trawnik jest dośc mocno zacieniony i przez lata (około 3-4) został zaniedbany. Próbowałem go ratować w zeszłym roku nawożeniem przeciw mchu - ale bezskutecznie.

Zaczałem sie nawet zastanawiać nad dowiezieniem ziemi (obecnie jest niewielka warstwa około 7cm) i założeniem wszytkiego od nowa....
Niestety ale wyszło mi wtedy iż potrzebowałbym około 100 worków ziemi, co daje koszt 500 zl aby zwiększyć ilość ziemi...

Prosze o rade co powiniem zrobic :)

Obrazek
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

System korzeniowy traw jest większy niż 7 cm , teraz wiesz dlaczego tobie trawa nie rośnie.
pozdrawiam ibis
solostaron
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-19, 18:39

Post autor: solostaron »

Ile ziemi powinno zatem tam sie znajdowac? Musze wiedziec ile powinienem uzupelnic :)
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj!
20 cm na pewno nie zaszkodzi pod warunkiem, że konstrukcja wytrzyma taki ciężar (piszesz, że trawnik jest na dachu...)
Jeśli planujesz zakładać trawnik od zera to najpierw trzeba pozbyć się tego co rośnie już w tym miejscu (najważniejsze jest zniszczenie chwastów wieloletnich), a potem rozejrzeć się za ziemią luzem (jest przynajmniej 30-40% tańsza niż podłoże w workach).
Wiosna to dobry okres na założenie nowego trawnika więc warto rozpocząć przygotowania możliwie jak najwcześniej.
solostaron
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-03-19, 18:39

Post autor: solostaron »

Co do ziemi to nie powinno stanowić problemu - aczkolwiek upewnie sie jeszcze.

Planowałem opryskać wszytko roundupem, odczekać około 2 tygodnie i nawieźć ziemi.

Przeliczyłem sobie powierzchnię i wychodzi że mam tam 40m2 trawnika do zagospodarowania, wyszło mi iż musze nawieźć około 3,5m3 ziemi żeby nawieźć jakies 9 cm ziemi.
Czy to wystarczy?


Niestety ziemia luzem odpada - nie miałbym jak jej wnieść, mu to być ziemia w workach :(
Czy cena 5,5 zl za worek z dowozem na terenie Warszawy to dobra cena? Jeżeli mogę dostać to taniej, to gdzie?
Subh
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-24, 18:03

Post autor: Subh »

Przepiękny trawnik, a raczej lokalizacja trawnika... tylko pozazdrościć!!!

Może wkleisz więcej fotek z prac nad nowym trawnikiem?
... rozpościeram skrzydła!
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

solostaron pisze: ...Czy cena 5,5 zl za worek z dowozem na terenie Warszawy to dobra cena? Jeżeli mogę dostać to taniej, to gdzie?
Witam
Dobrze by było wiedzieć jaka jest pojemność tego worka za 5.5 PLN - 10, 20 a może 80l.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ