Budowa linii wodnej w ogrodzie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Zales_Marcin
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2017-05-13, 11:14

Budowa linii wodnej w ogrodzie

Post autor: Zales_Marcin »

Witam,
mam juz dosyc ciaglego ciagniecia weza przez caly teren aby podlac kwiaty w kazdym kacie. Zamierzam zrobic kilka punktow dostepu na szybkozlaczki, a calosc miec wkopane w ziemie. Tutaj nasuwa sie pytanie: co najlepiej uzyc waz ogrodowy, jakies rury itp?W ziemi ma byc tylko rura/waz, wszystkie polaczenia bede nad ziemia.
Ma ktos jakis pomysl/rozwiazanie?

Rafał - jezeli to zle miejsce, prosze przenies temat do wlasciwego miejsca :)
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Budowa linii wodnej w ogrodzie

Post autor: CityMatic »

Ja mam zrobione nawadnianie całego ogrodu sekcjami i dedykowanymi zraszaczami, ale :
Jak wykonywałem system nawadniania przewidziałem to co masz na myśli i wykonałem 5 punktów czerpanych wody, dodatkowo razem z przewodem wodnym rozprowadziłem przewód elektryczny i teraz mam i wodę i prąd w jednym miejscu.

Wszystkie elementy z instalacji oparłem na rurach i złączkach typowo do wody Pe 13.6 32x2.0 i złączkach dedykowanych. Ciśnienie u mnie w rurach to 5 bar więc dość znaczne jeśli u Ciebie jest mniejsze to zastosuj Pe 13.6 25x2.0. Grubszych ścianek takiej rury raczej nie stosuj , bo i tak na zimę trzeba opróżnić instalację z wody.
Aby zachować sztywność punktów czerpanych zastosowałem wyprowadzenie jako rurki ocynkowane 3/4" z zaworami grzybkowymi(są trwalsze i lepsze w eksploatacji).
W różny sposób wykończyłem wyjścia raz jest to zwykła rura, raz pieniek, raz za drzewem, raz słupek ....ale wszystko zależy od inwencji twórczej.
strzałka wskazuje jeden z punktów czerpanych
strzałka wskazuje jeden z punktów czerpanych
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
ODPOWIEDZ