Zaniedbana Murawa

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Witam,

Jestem młodym prezesem małego klubu na Podkarpaciu. Nasz budzet roczny jest bardzo skromny około 20-25 tys rocznie więc i nie duzo mamy na opiekę nad Naszym boiskiem. w roku 2016 a dokładnie w początkiem października została zrobiona nam murawa od "nowa", wcześniej to było bardziej pastwisko niz boisko ale było dobrej jakości, jak była susza to na boisku bez podlewania było dobrze i odwrotnie jak było mokro tez mozna było grać. Firma skończyła wykonywać prace końcem października i oczekiwaliśmy na rezultaty na wiosnę, nie wyglądało to źle trawa schodziła, wykonawca trochę nawiózł z tego co pamiętam i mniej więcej końcem maja zaczeliśmy kosić boisko i tak mniej więcej co tydzień. Wykonawca zobowiązał się do tego aby dostarczyć nam poradnik jak dobrze dbać o murawę ale do tej chwili go nie dostałem chociaz dzwoniłem kilkukrotnie i do firmy i do wykonawcy lato 2017 było dosyć suche a na boisku ani nawodnienia ani nic jedynie w poblizu rzeka płynie (san ale kawałek jest). Dzięki życzliwości strazy pozanej kilka razy podlaliśmy murawe ale to na prawdę była kropla w morzu potrzeb. Przed sezonem zorganzowaliśmy dwa treningi na boisku ale ze względu na nie do końca odpowiadający stan nawiezchni nie zdecydowaliśmy się grać na boisku w czasie sezonu. Przez jesienn staraliśmy się kosić regularnie co tydzień co dwa murawę tak zęby za bardzo nie zarosła ( nie wiedzieliśmy jak się opiekować) ostatnie koszenie trawy nie zostało dokończone ponieważ wypożyczany traktorek z gminy się zepsuł a po naprawie warunki na to nie były odpowiednie ciągły deszcz a później snieg nic więcej juz na jesień nie robiliśmy tak wygląda boisko po zimie(zdjęcia). Chciałbym dowiedzieć się co teraz mamy robić? Boisko nie jest do końca równe są nierówności miejscami braki trawy, rozkopane nory (prawdopodobnie myszy) dodatkowo miejscami jest zgnita(uschnięta trawa). Bardzo prosiłbym o pomoc w miare mozliwości naszych finansowych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Firma powinna dać roczną gwarancję. Jakaś rękojmia przynajmniej powinna obowiązywać umowę.
Teraz należałoby to nisko skosić kosiarką z koszem, uwałować, wypiaskować i "podnawozić".
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Będę jeszcze walczył z firmą o ponowny odbiór boiska, a jeśli chodzi o koszenie to kiedy najlepiej patrząc na aktualne warunki bo jak dla mnie to mógłbym nawet dzisiaj albo jutro
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Można kosić po tym ataku zimy, który jest zapowiadany na weekend, gdy obeschnie trochę ziemia i trawa.
Tylko nóż musi być bardzo ostry, aby nie wyrywał trawy z korzeniami, bo pewnie będzie to koszone kosiarką rotacyjną nie wrzecionową?
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Tak to będzie traktorek z kosiarką rotacyjną. Na 31 marca mamy zaplanowany pierwszy mecz u siebie ale to chyba za wcześnie zeby grać na tym boisku. Czy w ogóle tą rundę sobie odpuścić ?
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Nie męczcie jeszcze tej murawy! W takim stanie, po jednym meczu murawa będzie całkowicie zniszczona i nikt nie uzna reklamacji.
Trawa dopiero zacznie się ukorzeniać w maju, po kwietniowym nawożeniu nawozem z dużą zawartością fosforu.
I trzeba ją często kosić (min. dwa razy w tygodniu), aby trawa się zagęszczała.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: Petrus »

Witaj, dostałem od Ciebie e-mail ale zgodze się z tym co napisał Green. Trzeba ją solidnie zregenerować, bo w zeszłym roku to jakoś rzadko chyba była była koszona- lub był tępy nóż bo źdźbła jakies takie wybujałe i wytarmoszone. Po tych czynnościach jakie napisał Green potem nawóz i regularne koszenie i w miarę nawadnianie. Pamiętajcie tez o koszeniu jesiennym i żeby była odpowiednio koszona na zimę by nie wylegiwały się za długie źdźbła bo potem łatwo o zgniliznę i taki efekt wizualny jak macie teraz.
Widząc jakie macie warunki to mogli Ci goście co Wam to robili chociaż podłoże przed siewem wzbogacic o hydrożel to by troche pomogło przetrwac tej trawie, lub dobrać odpowiednią mieszankę gatunków, radząca sobie z suchszą glebą. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Ze zdjęć wynika, że przeważa życica w składzie mieszanki, więc wymagania wilgotnościowe będą większe niż w przypadku mieszanki z przewagą kostrzewy.
Bez systemu nawadniającego może być problem z utrzymaniem dobrego stanu murawy.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: Bettiw »

Faktycznie trzeba by zorientować się jaka trawa została posiana, zdawało by się ,że odpowiednia na boiska, skoro robiła to profesjonalna firma. Można by też pokusić się o zaangażowanie sportowców do wygrabiania, wałowania czy wertykulacji, aby zaoszczędzić. Po zimie często trawniki pod chmurką słabo wyglądają, ale jak będzie więcej słońca powinno być lepiej, i ważne jest nawożenie, szczególnie, że to młody trawnik i potrzebuje dobrze się ukorzenić, aby można było grać w piłkę. Jak macie w pobliżu kawałek wolnego terenu można by wysiać trochę trawy, aby mieć materiał do wycinania i uzupełniania wydartej murawy, przy bramce zazwyczaj jest bardziej zniszczona. Można by też wywiercić pompę, bo w planie finansowym długoterminowym chyba się opłaci mieć swoje ujęcie wody do podlewania. Zaangażowanie członków zespołu w utrzymaniu murawy dałoby dobry efekt, bo tak pozostaje ciągle prosić strażaków, lub liczyć na deszcz, a z tym bywa róznie.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

I proponuję zakup kosiarki wrzecionowej, niekoniecznie nowej, ale jakość koszenia szczególnie trawników sportowych nieporównywalna z koszeniem "rotacją".
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
misiekms
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-03-31, 17:23

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: misiekms »

Witam, jaka pompę wybrać do takiego boiska gdy najbliższy zbiornik wody jest jakieś 50 m, ale nie ma bliskiego przyłącza prądowego, może pompa głębinowa tylko jaka ?
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

W takiej sytuacji tylko motopompa dostosowana do wydajności dużej "mobilnej" deszczowni.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Dzisiaj i wczoraj pierwszy raz udało się nam skosić boisko(wczoraj zaczeliśmy, dzisiaj dokończylismy) ponizej wstawiam zdjęcia jak wygląda teraz boisko. Co teraz mamy robić nawieźć czy najpierw zwałować ? I co dalej ? Dosiać trawy ? Jakby ktoś mógł mi po koleji napisać co zrobić. Jeśli chodzi o piaskowanie to orientujecie się jakie są za to ceny albo czy mozna to jakoś samemu zrobić czy raczej zostawić firmie. Przypominam tylko ze nasze predyspozycje finansowe na duzo nie pozwalają. Jeszcze jedna sprawa czy sprzęt do wertykulacji, który mamy możliwość kupić "na spółkę" z innymi klubami z gminy to dobry pomysł ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: green70 »

Najpierw wałowanie trawnika, aby po zimie wyrównać podniesioną" murawę. Potem piaskowanie. Do piaskowania stosuje się piaskarki np. ciągnikowe, które zimą mają zastosowanie do posypywania ulic, tylko muszą być dokładnie oczyszczone z soli. Oczywiście są profesjonalne piaskarki na trawniki, ale to koszt kilkudziesięciu tysięcy. Stosuje się piasek o gramaturze 0,1-1 mm w ilości ok. 3 kg na metr kwadratowy. Ja stosuję przesiany piasek do tynkowania, za który płacę 30 zł/t. Po piaskowaniu piasek należy wetrzeć w murawę przy pomocy przyrządu zwanego dragmatą. Taką dragmatę można zrobić z dużej gumowej ażurowej wycieraczki do butów.
Im częściej będziecie piaskować, tym lepszy będzie stan murawy.
Z dosiewaniem trawy poczekałbym, aż trawa się udarni przez sezon.
W pierwszym sezonie będzie ważne nawożenie, częste koszenie i podlewanie.
Do idealnego stanu murawy dochodzi się latami.
Co do wertykulatora, to jak najbardziej przyda się w kolejnych sezonach. Przydałby się też aerator i szczotka ze zbiornikiem do wyczesywania trawy.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
kogutto1993
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2018-03-13, 15:06

Re: Zaniedbana Murawa

Post autor: kogutto1993 »

Wczoraj miałem spotkanie z podwykonawcą tego boiska czyli osobą odpowiedzilną za murawę, poinformował mnie, ze juz mogę grać na tym boisku i ze nawet powininem bo przez to ze nie gram ta trawa zarasta mechem i tak dalej, dzieki uzytwaniu będzie się lepiej zakorzeniać i będzie mocniejsza. Co do nawozenia to polecił mi abym jak najszybciej nawiózł to Mocznikiem w ilości 100kg( obszar to jakieś 7tys m2) później polifoskami lub czymś lepszym nazwał to hydrokompleks ale nie wiedział dokładnie jak to się nazywa, później w miejscach takich newralgicznych dodatkowo saletrą. I po tym ma być dobrze. Co o tym myślicie i czy polecilibyście mi coś tu zmienić czy zrobić tak jak polecił ? Przypominam ze nasze finanse nie są potęzne więc i nawóz nie moze być za drogi
ODPOWIEDZ