atak mniszka

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
garfield
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2014-06-30, 21:58

atak mniszka

Post autor: garfield »

Witam Fachowe Towarzystwo.
Temat trywialny - chwast w trawie. W zeszłym roku udało się z grubsza wytępić mniszka i koniczynę pryskając Starane. Teraz znów mniszek wylazł masowo. Popsikałem preparatem Mniszek ale nieoczekiwanie 2-3 godziny później popadał deszcz. No i stąd PYTANIE: czy spłukało preparat z trawy i muszę powtórzyć? I po jakim czasie po oprysku mogę skosić ? z góry dziękuję za porady ;-)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: atak mniszka

Post autor: Iga51 »

Witaj. Spłukało. Po oprysku nie powinno padać przez 24 godziny, tak by herbicyd dobrze się wchłonął. Niektóre źródła podają, że wystarczy 8 godzin, ale to raczej w przypadku silnych środków chwastobójczych jedno i dwuliściennych, takich jak Roundup i tym podobne.
Natomiast środki tylko na dwuliścienne potrzebują więcej czasu bez deszczu.
Po oprysku nie powinno się kosić wcześniej, niż po kilku dniach. Najlepiej po tygodniu, kiedy chwasty zaczną żółknąć i martwe zostaną wyparte przez trawę bez konieczności ich wyrywania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: atak mniszka

Post autor: rafaloku »

Polecam wyrywać mechanicznie, przynajmniej na części trawnika, a zebrane zielsko mniszka wykorzystać do przygotowania ekologicznego wyciągu przeciwko szkodnikom - mszycom i przędziorkom :!:
Przepis w naszym poradniku: Mniszek lekarski - opis, zastosowanie, właściwości, przepisy
Nie marnujcie takich darów natury :padam:
Rafał
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: atak mniszka

Post autor: CityMatic »

Też tak robię, mechanicznie przyrządem znanej firmy F...s a później roślinki na kompost kwiatki na "gnojówkę" na mszyce.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: atak mniszka

Post autor: green70 »

Skuteczną alternatywą dla oprysków, są stosowane na małych trawnikach nawozy zawierające herbicydy. Wtedy znika problem ze spłukaniem oprysku.

Ja, z uwagi na duże powierzchnie trawników, mogę stosować wyłącznie opryski, na powierzchniach koszonych co drugi dzień na wysokość 4 mm i codziennie podlewanych.

Stosuję stężenie dwu, a nawet trzykrotnie większe od zalecanego (jeszcze nigdy to nie zaszkodziło trawie), a preparat działa już po 2 do 4h wchłaniania.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: atak mniszka

Post autor: CityMatic »

No dobra , ale to zawsze herbicyd :zdegustowany: szczególnie z tych wnikających głęboko i na długie lata.
COM 503 15 H GR bardzo często polecany i jeszcze jak Cię mogę, na małe trawniki jednak warto mechanikę i wyrywać z korzeniem.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: atak mniszka

Post autor: green70 »

Już niedługo problem będzie rozwiązany zakazem sprzedaży i używania tego typu środków w celach amatorskich, tak jak to się ma np. w Niemczech. Tam herbicydów w sklepach się nie uświadczy. Od paru lat obowiązuje tam zakaz stosowanie "chemii" również na polach golfowych. Da się ?!
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
ODPOWIEDZ